СБУ запобігла місцевому референдуму на Харківщині: села хотіли об'єднатися в ОТГ

СБУ запобігла місцевому референдуму на Харківщині: села хотіли об'єднатися в ОТГ

СБУ запобігла місцевому референдуму на Харківщині: села хотіли об'єднатися в ОТГ
Суспільне Харків

Служба безпеки України заявила про запобігання спробі захоплення влади на місцевому рівні. У селищі Орілька Лозівського району організували місцевий референдум — хотіли об'єднатися в територіальну громаду з центром у Орільці.

Рішення про проведення місцевого референдуму всупереч закону селищний голова підписав 21 вересня, а 22 жовтня там мало відбутися голосування, повідомляє Служба безпеки України. Проведенню місцевого референдуму запобігли.

"22 жовтня у межах розпочатого слідчими Управління СБУ в Харківській області кримінального провадження на момент початку роботи комісій з проведення місцевого референдуму почалися невідкладні слідчі дії для встановлення осіб, причетних до протиправної діяльності, а також вилучення речових доказів", — повідомив речник УСБУ на Харківщині Владислав Абдула.

Працівники СБУ в Орільці 22 жовтня. Запис трансляції Олега Загамули/Facebook

За створення Орільської об'єднаної територіальної громади в Лозівському районі виступила місцева ініціативна група. У червні її представник Олександр Пилипенко озвучив Суспільному позицію ініціативної групи: на його думку, Орільська ОТГ є спроможною. "У нас в Конституції прописано, що основним джерелом є люди, якщо люди погоджуються... Є голосування громадських слухань", — сказав Пилипенко. У пропозиції створити таку громаду в обладміністрації, за його словами, відмовили: час на добровільне об'єднання минув, а у перспективному плані Орільської ОТГ немає.

Орільська селищна рада увійшла до Лозівської міської об'єднаної громади.

Про намір провести референдум в Орільці у районній державній адміністрації знали, розповів Суспільному заступник голови Лозівської райдержадміністрації Юрій Петренко. Коли у вересні в селі ухвалили рішення, Петренко офіційно звернувся за поясненнями до Орільського селищного голови. Він наголошує: дії ініціаторів голосування суперечать законодавству.

"Орілька до цього дня не відповіла: в якій формі цей референдум, місце його проведення, наслідки, якщо вони його проведуть. Що, самовільно свою республіку створять? Ні! Моя позиція така: все там не легітимно. Правоохоронні органи як зреагували, так і зреагували", — сказав Петренко.

"Вони хочуть із сіл селищної ради створити Орільську ОТГ, а будь-яка ОТГ — це об'єднання юридичних осіб, кількох сільських, селищних рад. Визначають спроможність, центр, за критеріями, є постанови з методикою. Вони як думали, так і писали. Сепаратизму там немає — це моя точка зору. Там просто є втручання в державну політику, чого вони не повинні робити. Конституція говорить, що місцевий референдум може проводитися відповідно до закону про референдум, а його немає, є тільки проєкт закону", — зазначив Петренко.

Посилання на закон про місцеве самоврядування, яким також керувалися ініціатори голосування, є хибним, каже Петренко: "Є пункт, де прописано, що до відання місцевих референдумів не можуть бути віднесені питання державних органів влади".

В СБУ попереджають про неприпустимість проведення незаконних референдумів. Відповідальність за такі дії передбачена ст. 110 Кримінального кодексу України ("Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України"): від трьох до 15 років ув'язнення, в залежності від наслідків злочину.

Зв'язатися з головою Орільської селищної ради Суспільному поки не вдалось — телефонні номери сільради не відповідають.

Вибір редакції

На початок