Комп’ютерна томографія при COVID-19: роз'яснення лікарки

Комп’ютерна томографія при COVID-19: роз'яснення лікарки

Коли доцільно робити комп’ютерну томографію, які є протипоказання та чи ефективний цей спосіб для діагностування COVID-19. Про це розповіла керівниця обласного управління охорони здоров’я Лариса Кошова.

Направлення на проведення КТ має надати лікар первинної ланки – сімейний лікар, терапевт чи педіатр. Хоча за словами Лариси Кошової, останнім часом все більше черкащан намагаються самостійно звертатися до діагностичних кабінетів задля проведення комп’ютерної томографії легень. Люди вбачають в цьому "точний" спосіб визначення наявності в них коронавірусу та своєрідну "панацею" від невизначеності. При цьому вони не звертаються першочергово за направленням та допомогою до свого сімейного лікаря, а призначають собі комп’ютерну томографію самостійно.

Однак самостійне звертання до діагностичних кабінетів – державних чи приватних, якщо ви дійсно маєте COVID-19, то це наражання на небезпеку себе й оточуючих – персонал та пацієнтів. Крім цього, за умови, якщо в подальшому у вас виявлять коронавірус та доведеться знову проходити КТ, ви вкотре отримаєте чергову дозу рентгенівського опромінення, яке в рази вище при проведенні звичайного рентгену.

Комп’ютерна томографія не проводиться для первинної діагностики COVID-19. Єдиний метод діагностики – тестування. Навіть якщо у пацієнта наявні зміни на знімку, це не завжди може свідчити про наявність коронавірусу. Вони можуть бути викликані іншими інфекціями та хворобами, зокрема, грипом.

Робити КТ рекомендовано госпіталізованим пацієнтам із важким перебігом хвороби, що мають конкретні клінічні показання, наприклад, задишку, низьку сатурацію чи наявність супутньої патології. У будь-якому разі направлення на КТ чи рентген має надавати лікар.

Також пацієнт не може самостійно визначати, що в нього наявні зміни, помітивши тіні на знімку, та призначаючи собі антибіотики, бо їх при схожих симптомах приймав знайомий чи родич. Самолікування – недопустиме, зауважила лікарка.

Відповідальність за обстеження КТ несе лікар присутній на зміні, а не лаборант, який проводить обстеження. Лікар-рентгенолог має написати висновок та поставити свій підпис, після чого направить пацієнта до сімейного лікаря. Вже далі, інтерпретуючи дані по КТ сімейний лікар призначає необхідне лікування.

Водночас КТ, справді, найточніше виявляє зміни в легенях, що можуть бути спричинені як коронавірусом, так й іншими захворюваннями. Зміни, що показує КТ можуть не бути помітними під час рентгену.

Лікар направив на КТ, ви маєте попередити про:

 • вагітність;
 • період лактації;
 • наявність психічних захворювань (у тому числі клаустрофобію);
 • гіперкінез (надмірну рухову активність);
 • перевищення граничної допустимої ваги для апарата (понад 200 кг);
 • алергічні реакції на медичні препарати;
 • захворювання щитоподібної залози.

КТ з контрастом не рекомендовано пацієнтам з:

 • алергічними реакціями на контрастний препарат;
 • важкою формою цукрового діабету;
 • нирковою недостатністю;
 • патологіями щитоподібної залози;
 • мієломною хворобою.

Що відомо

Станом на 16 жовтня на Черкащині 6 387 випадків, повідомило МОЗ. За добу виявили 230 нових випадків інфікування коронавірусом COVID-19. В Україні зафіксовано 5 992 нових випадки коронавірусної хвороби COVID-19.

Читайте також

На початок