Агенти й аналітики Федерального бюро розслідувань США розповіли про найбільше в історії країни розкриття російських шпигунів, яке тривало протягом першого десятиліття 21 століття. До нього залучили десятки офіцерів з кількох підрозділів, багато з яких зізналося, що через 10 років знали шпигунів краще за членів власних родин.
"Звичайне" життя
Як ідеться в документальному фільмі американського телеканалу CBS, у 2000 році агенти ФБР дізналися, що у США було кілька російських шпигунів, які видавали себе за американців і загрожували національній безпеці країни.
Операція отримала назву "Історія примар" і помічник керівника відділу контррозвідки ФБР Алан Колер назвав її "найбільшим контррозвідувальним федеральним розслідуванням в історії". Агенти розповіли, що шпигунів навчали вживатися в повсякденне життя США: вони одружувалися, отримували роботу, створювали сім'ї, а також відправляли закодовані повідомлення додому, живучи подвійним життям. Понад десять років агенти ФБР прослуховували будинки чотирьох пар шпигунів з передмістя Нью-Йорка, Колумбії, Бостона і Нью-Джерсі. Вони стежили за їх подорожами і, врешті, зламували їх секретну комунікаційну мережу.

"Вони ходили в школу з американцями. Вони ходили на вечірки 4 липня (День незалежності США — ред.) зі своїми сусідами. Ніколи ніхто не підозрював, що вони виявляться російськими шпигунами", — розповів Колер.
Співробітники ФБР розповіли, що, коли вони вперше зрозуміли, що у США можуть бути російські розвідники, — це стало критичною загрозою, з якою необхідно було боротися. Вони прослуховували дзвінки, здійснювали електронний моніторинг, перехоплювали електронні повідомлення, щоб зрозуміти, з чим саме зіштовхнулися.
Прикриття, готівка, стеження
Агенти контррозвідки кажуть, що російські шпигуни обирали роботу, яка, на їхню думку, дозволила б їм отримати доступ до людей, які займають впливові посади. Їх завдання полягало в зборі конфіденційної інформації, яка буде відправлена в Москву і, потенційно, може бути використана для заподіяння шкоди національній безпеці США. За кожним їхнім кроком стежили.
Агенти ФБР зафіксували кілька обмінів, у ході яких росіяни передавали один одному великі суми готівки в громадських місцях (для допомоги у фінансуванні своїх операцій) і один випадок, коли 60 тисяч доларів були закопані на зупинці для відпочинку на шосе, щоб передати їх пізніше.

Так, російський оперативник Крістофер Метсос був відправлений з Москви для допомоги шпигунам і знаходився під спостереженням ФБР у 2001 році у Квінсі, штат Нью-Йорк. За словами агентів, він зіграв вирішальну роль у забезпеченні грошима і предметами "торгівлі" шпигунам, які працювали у США. "Торгівля" містила в себе методи та технології, які шпигун використовує для збору розвідданих.

У травні 2004 року ФБР змогла документально зафіксувати зустріч між Метсосом і російським урядовцем на залізничній станції Лонг-Айленд. Дипломат РФ спускався сходами, а Метсос — підіймався. У чоловіків були однакові сумки, якими вони обмінялися. З'ясувалося, що Метсосу передали сумку зі значною сумкою готівки — понад 200 тисяч доларів.
Затримання та обмін
Урешті, через роки розслідувань, у ФБР вистачало матеріалу для арешту чотирьох сімейних пар, загалом було заарештовано 10 осіб. Між Вашингтоном і Москвою почалися переговори. Служба зовнішньої розвідки Росії не стала заперечувати, що затримані — їх люди. Урешті десятьох затриманих у США обміняли на чотирьох утримуваних у російських в'язницях, яких звинуватили у шпигунстві на західні розвідки. Серед них був і ексофіцер Головного розвідувального управління РФ Сергій Скрипаль, якого отруїли "Новачком" у Британії у 2018 році. Агенти ФБР, які летіли на обмін, зазначили, що знали цих росіян краще за членів своєї родини, а у польоті деякі з них були дуже похмурими.
У затриманих подружніх пар були діти, які народилися вже в США. Незабаром після обміну три родини з чотирьох змогли возз'єднатися зі своїми дітьми, але син одного зі шпигунів вирішив залишитися у США і став піаністом. Агенти підсумували, що у контррозвідників рідко буває можливість напряму поговорити зі своїм опонентом і це був "сюрреалістичний досвід".