Як ЄС хоче повернути румунське золото, присвоєне Росією

Як ЄС хоче повернути румунське золото, присвоєне Росією

ЗМІ
Золото, Румунія, Росія
. Фото ілюстративне: Pixabay

Румунія понад сто років добивалася від СРСР, а потім РФ, повернення 90 тонн свого золота. Цією проблемою готовий зайнятися ЄС – коли дозволить ситуація. Євродепутати пропонують відшкодувати це замороженими активами РФ.

Про це пише російська служба Deutsche Welle.

В 1916 Румунія вступила в Першу світову війну на стороні країн Антанти — Франції, Великої Британії та Росії. Країні доводилося вести війну на два фронти і чинити опір Німеччині та Австро-Угорщині на півночі та Болгарії з Османською імперією на півдні.

Незабаром дві третини Румунії були окуповані та армія відступила на територію сучасної Молдови і під страхом повної окупації вирішила відправити скарби Національного банку до Москви.

"Національне надбання Румунії" — це 91,5 тонн чистого золота із запасів Нацбанку Румунії, колекції королівських коштовностей та рідкісних монет разом з культурними та історичними цінностями — держархівами, дорогоцінними історичними рукописами, картинами, рідкісними книгами та колекціями з державних та приватних установ, понад п'ять століть.

До влади в Росії невдовзі прийшли більшовики. Вони заарештували посла Румунії та конфіскували золото. За радянської влади деякі з цих цінностей повернули Румунії в 1935 і 1956 роках, але суттєва їх частина та повний золотий запас залишаються в Росії, попри підписані під час передачі протоколи.

14 березня Європарламент ухвалив резолюцію, яка робить повернення "румунського національного надбання" завданням усього Європейського Союзу. На думку румунського євродепутата Крістіана Терхеса, країні мають повернути не лише все її золото, а й відсотки від активів за весь час, доки Румунія не могла ними користуватися. Ще кілька депутатів заявили, що найкращий спосіб відшкодувати Румунії збитки — конфіскувати частину російських суверенних активів, заморожених на території ЄС.

Нині відомо, що на території ЄС конфісковані російські активи на 300 мільярдів доларів, які й досі приносять прибуток, проте не в Росію, а на окремі рахунки. Ці гроші хочуть використати для закупівлі зброї для ЗСУ та відновлення України у післявоєнний період.

На початок