Правозахисники представили своє бачення пріоритетних кроків держави на 2024 рік: назвали 11 напрямків — ZMINA

Правозахисники представили своє бачення пріоритетних кроків держави на 2024 рік: назвали 11 напрямків — ZMINA

Правозахисники представили своє бачення пріоритетних кроків держави на 2024 рік: назвали 11 напрямків — ZMINA
. Пожежники гасять пожежу після ракетної атаки Росії, яка влучила в готель у Харкові, Україна, 10 січня 2024 року. Фото: Ukrainian Emergency Service via AP

Правозахисники оприлюднили 11 напрямків, на які варто звернути увагу державі у 2024 році для покарання воєнних злочинців та підтримки постраждалих від бойових дій.

Про це повідомив Центр прав людини ZMINA.

"Коаліція громадських організацій, які з 2014 року опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок війни, представили своє бачення пріоритетних кроків держави на 2024 рік", — мовиться у повідомленні.

Адвокаційна директорка ZMINA Альона Луньова зазначила, що у переліку на 2024 рік є 11 напрямків, шість з яких — пропозиції парламенту, п'ять — уряду.

Так, правозахисники радять державі якомога скоріше ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду та гармонізувати національне кримінальне законодавство з міжнародним.

Державі також, вказали юристи, варто визначити категорії постраждалих від війни осіб, аби вони отримували повноцінну підтримку та захист.

Виплата пенсій переселенцям на загальних підставах та продовження соціальної підтримки найбільш вразливих груп — ще один важливий напрямок, на який вказують правозахисники.

Окрім цього, у переліку пропозицій:

  • запровадження адміністративної (позасудової) процедури визнання актів народження, смерті, укладання та розірвання шлюбу, які сталися в окупації.
  • перехід від точкових до комплексних, довгострокових рішень щодо забезпечення прав переселенців;
  • розширення можливості отримати компенсації за знищене через війну нерухоме майно;
  • внесення змін до Кримінального кодексу України, які дозволять дотримуватися принципу правової визначеності в питанні притягнення до відповідальності за колабораційну діяльність;
  • створення умов для визнання результатів навчання тих, хто проживав у окупації;
  • забезпечення виконання закону "Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей";
  • підготовка місця для розміщення евакуйованих маломобільних громадян;
  • визначення стратегії відновлення державної влади та реінтеграції населення деокупованих територій України.

На початок