Платформа Х Ілона Маска продавала "сині галочки" Хезболлі, хуситам та російським медіа — розслідування TTP

Платформа Х Ілона Маска продавала "сині галочки" Хезболлі, хуситам та російським медіа — розслідування TTP

Ілон Маск
Генеральний директор платформи X Ілон Маск, Вашингтон, 13 вересня 2023 р. Фото: AP/Jacquelyn Martin

Розслідування проєкту Tech Transparency Project з’ясувало, що платформа Ілона Маска Х (колишній Twitter), надає платні послуги преміум-класу для облікових записів двох лідерів визнаної у США терористичної групи та організацій щодо яких американський уряд запровадив санкції.

Про це йдеться у звіті TTP.

Зокрема, як з’ясували розслідувачі, є понад десять облікових записів X для організацій, які перебувають під санкціями США. Вони мали "синю галочку" та вносили щомісячний платіж за преміум-підписку.

Серед таких облікових записів є два, які, ймовірно, належать вищим керівникам ліванської "Хезболли", а також інші, що належать іранським і російським державним ЗМІ. Той факт, що X вимагає від користувачів сплачувати щомісячну або річну плату за преміум-сервіс, свідчить про те, що X здійснює фінансові операції, які потенційно порушують санкції США.

З-поміж ідентифікованих є обліковий запис генерального секретаря "Хезболли" Хасана Насралли, акаунти підсанкційних у США компаній — іранського медіа Press TV і російського Тінькофф Банку. Також на платформі мала преміум-підписку російська державна телевізійна компанія НТВ.

"Протягом багатьох років Twitter, як раніше називався X, дозволяв фізичним і юридичним особам, які перебувають під санкціями США, використовувати безплатно облікові записи на платформі. Деякі юридичні експерти стверджували, що ця домовленість є допустимою відповідно до закону про санкції США. Але надаючи високоякісні платні послуги особам, які потрапили під санкції, X може викликати нові правові проблеми", — пишуть розслідувачі.

Зазначається, що через кілька годин після публікації цього розслідування платформа X зняла всі згадувані "сині галочки" та призупинила дію облікового запису бойовиків Harakat al-Nujaba, яких спонсорує Іран. Серед тих, хто втратив позначки, були облікові записи керівника "Хезболли" Хасана Насралли та хуситів у Ємені.

За кілька днів потому соціальна мережа X призупинила роботу вісьмох облікових записів, зокрема — новинного сайту "Хезболли" Al-Ahed, хуситського телеканалу Аль-Масіра, іранської мережі новин Al-Alam та офіційного інформагентства іранської юстиції Mizan.

На початок