Чому болить серце Запоріжжя. Топ-5 проблем Національного заповідника "Хортиця"

Чому болить серце Запоріжжя. Топ-5 проблем Національного заповідника "Хортиця"

Чому болить серце Запоріжжя. Топ-5 проблем Національного заповідника "Хортиця"

55 років тому територія острова Хортиця набула статусу історико-культурного заповідника, а в 1993-му заповідник став Національним. Однак, це не вирішило всіх проблем головної туристичної принади Запоріжжя.

Про найболючіші проблеми розповів завідувач просвітницького відділу Національного заповідника "Хортиця" Сергій Дударенко в етері програми "На часі" на Українському радіо Запоріжжя.

1. Сміття

Чому болить серце Запоріжжя. Топ-5 проблем Національного заповідника "Хортиця"

Не зважаючи на те, що залишати сміття на острові заборонено, місця, що користуються найбільшим попитом у відвідувачів, все одно потерпають від відходів. Сергій Дударенко каже, що більшість людей свідомо ставляться до того, аби не лишати сміття після відпочинку. Втім, навіть незначний процент "неохайків" здатний створити екологічне лихо.

"Є люди, їх не багато, але вони роблять, на жаль, погоду. Їх там 5 – 10%, але дійсно, те сміття яке є на Хортиці, його дуже багато, роблять їх ці 5-10%. 90% - поводяться нормально. Доносити яким чином: до 90% можна доносити нормально, а ці 5-10% треба карати адміністративними методами", - зазначив Сергій Дударенко.

Співробітники заповідника роблять все можливе для того, аби поліпшити ситуацію: на туристичних маршрутах встановлені смітники, весь час ведеться роз'яснювальна робота. В червні 2020 року за підтримки ГО "Ритон" встановили екологічний щит із наочною інформацією, як сміття псує довкілля. Але Сергій Дударенко каже, що не зважаючи на всі заходи, ситуація лишається незмінною: "Є певні адміністративні відповідальності, штрафи, і в принципі, за бажанням, їх можна довести. Але знову ж таки, трішки більше 20 співробітників служби режиму охопити 23 км2 території – це майже не можливо. Працюємо, намагаємося, залучаємо поліцію і екологічну делегацію. Але буду відвертим, 95 % порушників, все ж таки залишаються безкарними."

2. Пожежі

Чому болить серце Запоріжжя. Топ-5 проблем Національного заповідника "Хортиця"

На території заповідника розводити багаття заборонено, за це передбачена кримінальна відповідальність. Втім, пожежі на Хортиці не рідкість, у поточному році, за даними ДСНС пожежники ліквідували 19 загорянь на території острова. Для того, щоб суттєво вплинути на ситуацію, у співробітників не вистачає повноважень: "Щодо боротьби з цим, я вважаю, що у співробітників мають бути права, які дають можливість і затримати людину, і накласти на неї штраф, але навіть поліція не завжди може вплинути на ту чи іншу особу. У нас, на жаль, не має невідступності покарання як у цивілізованих країнах. Завжди можна або щось "порішать", або вислизнути. Хоча, всі мешканці Запоріжжя знають, що Хортиця – це заповідник, але все одно, «своя сорочка ближча до тіла, головне, щоб мені було зручно", - розповідає Сергій Дударенко.

Для запобігання пожежам до патрулювання долучають членів різних громадських організацій, але їм також не вистачає повноважень для затримання правопорушників. З початку пожежонебезпечного періоду у 2020 році співробітники сектору охорони природи Національного заповідника "Хортиця" здійснюють дистанційний протипожежний моніторинг території о. Хортиця з використанням квадрокоптера. У дні з найбільш небезпечними погодними умовами здійснюється щогодинний огляд території. Також ДСНСники постійно чергують прямо на території острова, що дозволяє їм швидко реагувати на пожежну загрозу.

3. Каяки та байдарки

Чому болить серце Запоріжжя. Топ-5 проблем Національного заповідника "Хортиця"

Такий вид активного відпочинку, як плавання на байдарках і каяках, який набув особливої популярності в останні роки, виявляється також наносить шкоду заповіднику, особливо його плавневій частині:"Це найбільш цнотлива та заповідна територія, територія гніздування птахів. Так от за останні 3-4 роки, тварини які тут гніздували, їх кількість значно зменшилася, саме через каяки. Наче й тихо запливають, але на каяці можна запливти туди, куди не запливає моторний човен. Кількість каяк захмарна, іноді 300-400 каяків за день запливають в ту зону", - каже Сергій Дударенко.

Найголовніша проблема в тому, що людей на каяках неможливо контролювати. Фірми, які здають човни в оренду, не переймаються тим, куди запливатимуть туристи. Збільшилася кількість людей, які здійснюють прогулянки на каяках без інструктора, тож фактично можуть запливати куди завгодно, навіть не знаючи, що щось порушили.

"Є чотири заходи в плавневу зону, там стоять знаки спеціальні, які позначають, що запливати сюди не можна. Але 24/7 там нашу охорону не поставиш. Ми чергували, якимось чином це обмежували, це важко. Були ідеї повністю перекрити фарватери, але – це дуже важко зробити. От коли буде юридична змога конфіскувати пару-трійку каяків, тоді бізнесмени замисляться, що треба якось це контролювати. У них має бути мотивація, її в них немає, тому боротися дуже важко", - розповідає Сергій Дударенко.

4. Постійні поселення

Чому болить серце Запоріжжя. Топ-5 проблем Національного заповідника "Хортиця"

Хоча Хортиця давно є заповідною територією, на ній все одно існують постійні поселення. У 20-х-30-х рр. на території острова створили Центральний інститут механізації тваринництва, який спеціалізувався на замлевласництві. Тут були поля, сади, були пташники, виноградники, були поселення людей, які обслуговували цю територію. Також було побудовано більше 10 санаторіїв-профілакторіїв. Все це сталося ще до того, як території було надано заповідний статус. Окрім цього, у південній частині існує селище. Загалом на території острова проживає близько 1500 людей.

"Ці речі, в нормальному суспільстві, не можуть співіснувати. А Хортиця відрізняється тим, що ці речі якимось чином треба ушивати, якимось чином треба, щоб був цей симбіоз. І це дуже велика проблема", - каже Сергій Дударенко. Співробітники заповіднику вбачають єдиний спосіб вирішення проблеми - відселення місцевих мешканців, адже для самих людей життя на Хортиці накладає багато заборон та обмежень. На острові неможливо приватизувати землю, законно будувати, тут ускладнена підтримка у належному стані комунікацій та не надто розвинена транспортна інфраструктура.

Інколи вдається досягти згоди з місцевими мешканцями, так, 10 років тому зусиллями заповідника переселили мешканців двох будинків біля старих виноградників. Втім, доводиться стикатися з ситуаціями, коли в одному будинку прописано до 10-15 людей, і забезпечити їх житлом виявляється неможливим. Коштів у заповідника, який підпорядкований Міністерству культури і туризму не вистачає.

5. Мости

Чому болить серце Запоріжжя. Топ-5 проблем Національного заповідника "Хортиця"

Такі необхідні Запоріжжю мости, які з'єднають правий і лівий береги Дніпра, також нашкодять заповіднику. Але Сергій Дударенко каже, що всі розуміють - це необхідні міри: "Ця міна подовженої дії була закладена ще тоді, коли будували нашу улюблену Бабурку. І зараз я розумію, що з одного боку – це захист Хортиці, а з іншого – розумію що мешканцям також треба вирішити проблему із транспортом. Були декілька ідей побудувати мости вище Хортиці, але це значно дорожче. Ну, вже почали будувати, я так думаю, розумію і як мешканець Запоріжжя що хочеш, не хочеш, а будувати треба. Це, звичайно, шкода для Хортиці, але питання в тому, чи зможемо ми її мінімізувати".

Читайте також: Не вандалізм. Половецька "баба" на Хортиці впала через зношення підтримуючих конструкцій

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди