Справа "одоробла" на майдані Свободи у Харкові: нове коло судового розгляду

Справа "одоробла" на майдані Свободи у Харкові: нове коло судового розгляду

Справа "одоробла" на майдані Свободи у Харкові: нове коло судового розгляду
Суспільне Харків

Дзержинський райсуд Харкова наново розгляне позов про законність міського конкурсу, в якому переміг проєкт 86-метрової стели. Декоративну колону замість демонтованого пам'ятника Леніну на площі Свободи муніципальне журі затвердило чотири роки тому. Відтоді результати конкурсу оскаржувалися в суді.

Минулого тижня Касаційний суд вирішив направити справу на новий розгляд у районний суд Харкова. Юристка Олена Купіна — одна з тих, хто через суд вимагав скасувати результати міського конкурсу, який обрав стелу.

"У 2017 році ми виграли і в першої інстанції, і в апеляції справу. Потім її направили до касації. У грудні 2017 року повинна була бути розгляд в Києві, ми всі приїхали, але з'ясувалося, що справу перенесли у зв'язку з тим, що проходила судова реформа. І вона три роки там лежала", — розповідає Олена Купіна.

Конкурс проєктів для "заміщення вакансії" на площі Свободи, на місці, де стояв пам'ятник Леніну, оголосили у 2016-му. Обирало переможця журі з міських архітекторів та посадовців. Перше місце посіла ідея 86-метрової стели з янголом на вершині та чотирма фігурами у підніжжі: грецького філософа, князя Ігоря, кобзаря і бурсака. Автори — Павло та Сергій Чечельницькі. Останній тоді був головним архітектором міста.

У 2017 громадські організації Міські реформи, Критичне Мислення та Харківський антикорупційний центр звернулися до суду. Вони не оскаржували естетичне або архітектурне рішення проєкту, який в соціальних мережах отримав визначення "Одоробло", а тільки процедуру конкурсу:

"Ми вивчили умови того конкурсу і знайшли, що міська рада порушила все, що могла порушити. Бо є спеціальне нормативне регулювання таких архітектурних конкурсів, і порушення були — починаючи від строків проведення конкурсу, закінчуючи тим, що не було винагород для переможців конкурсу",  — говорить Купіна.

Колона на майдані Свободи у Харкові: результати конкурсу досі оскаржують у суді
Конкурсний проєкт в соціальних мережах отримав визначення "Одоробло". FB/Дмитро Булах

Дата першого засідання за новим розглядом ще не призначена. Чи відстоюватиме свою позицію і з якими аргументами міська рада — поки не визначилися, каже речник міської ради Юрій Сидоренко:

"Колону де встановлювати? Там щойно встановили фонтан. Це було б нелогічно. Ми ще не отримали рішення суду. Коли ми його вивчимо — тоді будемо розмовляти".

Автор проєкту Сергій Чечельницький вважає свій проєкт доречним і зараз: "Почитайте літературу — і дізнаєтесь, що там завжди архітектори хотіли встановити домінанту".

Поки тривали суди, реконструкція на площі Свободи звершилась: у сквері збудували фонтан і не встановили жодних скульптур або монументів.

Що відомо

  • У 2014 році на майдані Свободи знесли пам'ятник Леніну. У 2016 демонтували його постамент.
  • Реконструкцію скверу на площі розпочали в липні 2018 року. Відкриття кілька разів відкладали, завершилося оновлення до Дня міста у 2020 році.
  • У 2016-2017 рр. міська влада планувала встановити на майдані 86-метрову колону: автори проєкту — тодішній головний архітектор міста Сергія Чечельницького, його брата Павло, скульптори Анни Іванова та Олександр Рідний. Проте представники громадськості оскаржили результати муніципального конкурсу в суді.
На початок