"До кінця року тотальна кількість наданих боєприпасів становитиме близько 1 155 000" — Боррель на зустрічі зі Шмигалем

"До кінця року тотальна кількість наданих боєприпасів становитиме близько 1 155 000" — Боррель на зустрічі зі Шмигалем

Шмигаль, Боррель
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль і високий представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель, Київ, 7 лютого 2024 року. Фото: Наталія Загуменна / Суспільне

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зустрівся з високим представником Європейського Союзу Жозепом Боррелем. Політики обговорили постачання мільйона боєприпасів для ЗСУ, євроінтеграцію України, посилення санкцій проти РФ та конфіскацію російських активів.

Про це повідомив прем'єр Денис Шмигаль.

"Пан Боррель оголосив, що Євросоюз до кінця року надасть Україні 1 млн необхідних боєприпасів", — зазначив він.

Боррель і Шмигаль обговорили подальші спільні кроки у сфері європейської інтеграції.

"Вітаємо рішення Єврокомісії продовжити до червня 2025 року повне скасування мит на українську продукцію. Вважаємо важливим закріпити повністю вільний режим торгівлі в Угоді про асоціацію. Це один з головних напрямків нашої роботи цього року в торговельних відносинах з ЄС", — сказав український прем'єр.

Політики також порушили питання посилення санкцій проти РФ, а також конфіскацію російських активів.

"На часі — створення юридичного механізму, який дозволить конфіскувати заморожені російські активи та спрямувати їх на потреби України", — сказав Шмигаль.

На брифінгу після зустрічі прем'єр зазначив, що рішення Євроради про відкриття перемовин про вступ України до ЄС стало історичним кроком.

"Зараз важливо не зупинятися, тому ми вітаємо рішення почати підготовку переговорної рамки Єврокомісії і провести офіційний скринінг нашого законодавства на відповідність європейському. Наступним кроком у цьому напрямку має бути невідкладне фактичне започаткування переговорного процесу щодо членства України в ЄС. Ми все зробимо, щоб мʼяч не затримувався на українській стороні поля", — сказав він.

За словами Шмигаля, Україна проводить необхідні зміни, змінює інституції, імплементує європейські норми і практики, і "буде повністю відповідати критеріям членства в ЄС максимально швидко".

"Ми знаємо, що це дуже амбітно, але Україна за останні два роки довела, що неможливе — можливо. Наше членство в ЄС ми розглядаємо не як далеку перспективу, а як набір кроків, які ми здатні виконати в найближчий перспективі", — сказав він.

Прем'єр також наголосив, що Україна "надзвичайно цінує" військову допомогу ЄС.

"Європа прокидається від сплячої сієсти, європейський оборонно-промисловий комплекс нарощує потужності, я впевнений, що ми скоро це відчуємо. Адже для нас прискорення постачання артилерійських боєприпасів в Україну — один із ключових пріоритетів зараз", — сказав Шмигаль.

Він подякував Боррелю за його особистий внесок у посилення Європейського фонду миру, через який відбувається підтримка ЗСУ.

"Очікуємо вже скоро побачити рішення про створення фонду підтримки України — Ukraine assistant fund — у рамках EPF (European peace fund). Окремо дякую за нещодавні рішення ЄС — залучити Україну до розробки нової європейської оборонно-промислової стратегії", — сказав прем'єр.

Шмигаль також подякував за послідовну санкційну політику ЄС проти Росії за її агресію проти України.

"Кремль зараз вкладає багато медійних зусиль, щоб посіяти наратив про те, що санкції не працюють. Вони це роблять саме тому, що санкції — це ефективний інструмент тиску і ми маємо далі їх посилювати. Ми розраховуємо, що наступний, 13 пакет санкцій, буде ухвалений вже цього місяця", — сказав він.

Прем'єр також заявив, що цього року потрібно "остаточно сформувати" інструмент для конфіскації та використання заморожених активів РФ на користь України.

Він привітав зусилля ЄС, які відкривають шлях до використання прибутків від заморожених активів, а також важливу ініціативу ЄК щодо конфіскації доходів, які були отримані в результаті порушення санкцій ЄС.

"Але ми продовжуємо наголошувати на тому, що використання прибутків від рос активів — це лише перший проміжний крок. Наразі створення юридичного механізму, який дозволить конфісковувати зморожені російські активи, включаючи суверенні активи Центрального банку РФ, і спрямовувати їх на потреби України", — зазначив Шмигаль.

Читати ще

Що сказав Боррель

За словами Борреля, для зовнішньої політики та безпеки ЄС немає нічого важливішого, як надавати підтримку Україні.

“Ми чудово розуміємо це дуже важливо для ЄС, це прямо впливає на нашу безпеку. Україна залишається найвищим пріоритетом для ЄС і, зокрема, для нашої зовнішньої політики й безпеки”, — сказав Боррель.

Він висловив співчуття через цивільних загиблих уночі у Києві та інших місцях в Україні під час невибіркової атаки російського агресора. Він додав, що разом із командою також мав бути в укритті, як “тисячі українців робили від початку війни понад 40 тисяч разів”.

Боррель розповів, що чудово памʼятає свій візит в Україну 2 роки тому 7 січня 2022. Тоді  він, за його словами, пообіцяв підтримувати Україну у праві оборонятися від агресора і на шляху в ЄС.

“Обидві речі йдуть разом. Ви повинні виграти війну і виграти мир. І найкращий шлях виграти і те й інше — це ваш шлях до ЄС. Україна залишається топ-пріоритетом для ЄС і ваше членство є топ-пріоритетом”, — сказав Боррель.

Він додав, що під час наступного засідання Ради Асоціації, яка запланована на перші дні березня в Брюсселі, продовжиться обговорення військової підтримки та необхідних реформ, які  Україна має втілити на шляху в ЄС. Вони торкаються багатьох питань — від транспорту до енергетикі, відбудови, торгівлі.

Боррель відзначив, що від початку повномасштабної війни за останні 2 роки ЄС надав Україні допомогу, яку можна оцінити приблизно в 88 млрд євро, чверть з них — 28 млрд — військова допомога. Також є важливе рішення Євроради щодо виділення 50 млрд євро для допомоги цивільним, яке зараз обговорюється бюджетними органами ЄС у Європарламенті та Раді.

“Я впевнений, що парламент схвалить до кінця місяця, для того щоб це було негайно реалізовано”, — сказав Верховний дипломат ЄС.

Боррель відзначив, що працює над розробкою Спеціального фонду допомоги Україні і програмою Ukraine Facility.

Зараз ми обговорюємо збільшення допомоги цього року щодо постачання боєприпасів. Наша оборонна індустрія збільшує спроможності, вона збільшилася на 40 відсотків від початку року й я можу бути впевненим, що до кінця року тотальна кількість наданих боєприпасів становитиме близько 1 155 000”, — сказав Боррель.

Він додав, що Україна водночас має продовжувати реформуватися, зробивши значний прогрес на шляху в ЄС, попри складні умови війни. За його словами, Україна показала величезну стійкість, показала опір і виняткову згуртованість суспільства, а також  хороший консенсус серед основних політичних сил по ключових цілях для нації.

“Є політичне різноманіття, демократія саме про це. Та об’єднаність є ключем для вашої перемоги. Я був щасливий сказати про це депутатам зранку, про те, як важливо продовжувати ефективну роботу демократичного механізму, верховенства права і боротьбу з корупцією. Але також дуже важливо — підтримувати єдність країни, політичних сил і суспільства під час війни”, — наголосив Боррель.

За його словами, партнери повністю солідарні з Україною.

“Ми повинні пообіцяти собі робити й забезпечувати вас всім, чим необхідно. Нам не слід говорити "стільки, скільки потрібно", але "будь-що, що вам потрібно". Питання не про час, а про кількість і якість нашої допомоги просто зараз, коли це потрібно. Все, що потрібно Україні, щоб перемогти у вашій справедливій обороні проти агресора задля європейського, демократичного й мирного майбутнього України”, — сказав Боррель.

На початок