Офіцер безпеки у школі: освітній омбудсман Горбачов роз'яснив особливості роботи

Офіцер безпеки у школі: освітній омбудсман Горбачов роз'яснив особливості роботи

Офіцер безпеки у школі: освітній омбудсман Горбачов роз'яснив особливості роботи
Офіцер безпеки у школі. Фото: Нацполіція України

Освітній омбудсман Сергій Горбачов роз’яснив особливості роботи поліцейського у закладі освіти і взаємодію правоохоронців з учасниками освітнього процесу.

Відповідний пост Горбачов оприлюднив у Фейсбуці.

Горбачов відзначив, що найнебезпечнішими територіями та територіями з підвищеним ризиком є ті, які розташовані у прикордонних областях, які межують із Росією та Білоруссю, й ті, які наближені до лінії бойових дій. Зокрема, в цих регіонах є велика кількість вибухонебезпечних предметів, які становлять загрозу для дітей.

Тому, наголосив освітній омбудсман, щоб запобігти  виникненню надзвичайних ситуацій та  забезпечити порядок і безпеку учнів, працівників школи та батьків, на цих територіях у межах проєкту “Служба освітньої безпеки” запроваджується охорона закладів загальної середньої освіти працівником поліції.

“Ці поліцейські будуть працювати у школах пів року, бо вже зараз якнайшвидше необхідно забезпечити захист учасників освітнього процесу, а потім повернуться до виконання своїх попередніх обов'язків. Протягом цього періоду буде оголошено конкурс на посади поліцейських Служби освітньої безпеки. Планується, що перевага у цьому конкурсі (з урахуванням відповідних змін до законодавства) буде  надаватися особам, звільненим від мобілізації, та жінкам”, — пояснив Горбачов.

Він нагадав, що проєкт запроваджується у 402 закладах загальної середньої освіти Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Запорізької, Київської Миколаївської, Рівненської, Сумської та Чернігівської областей.

За словами омбудсмана, Національна поліція опитала понад 300 тисяч респондентів з усіх регіонів України, переважно педагогічних працівників та батьків здобувачів освіти. Понад 70% учасників опитування позитивно оцінили актуальність та доцільність роботи такого поліцейського для безпеки в закладах освіти.

Якими є обов’язки поліцейських служби освітньої безпеки (офіцер СОБ)

Як пояснив Горбачов, головний обов'язок офіцера СОБ — сприяти створенню безпечного освітнього середовища у закладі освіти в межах своїх повноважень. У пункті 2-1 статті 1 Закону України “Про освіту” визначено поняття безпечне освітнє середовище, додав омбудсман.

До повноважень офіцерів СОБ входить:

  • запобігання виникненню надзвичайних ситуацій,
  • організація пропускного режиму,
  • взаємодія з учасниками освітнього процесу,
  • комунікація з екстреними службами,
  • особисте реагування на правопорушення
  • та у разі необхідності виклик поліції.
“У багатьох школах встановлюватимуть спецрамки та металодетектори, що допоможе виявляти небезпечні заборонені предмети, які хтось може принести до школи. Адже українські землі зараз є найбільш заміновані у світі. Крім того, у прикордонних областях держави та на територіях, наближених до лінії бойових дій багато залишків снарядів, патронів та інших вибухонебезпечних предметів”, — відзначив освітній омбудсман.

Також офіцер СОБ взаємодіє з усіма учасниками освітнього процесу і зможе виступати з ініціативою щодо посилення безпеки в закладі освіти. При цьому один із найважливіших моментів у його роботі — це спілкування з дітьми та проведення заходів із запобігання правопорушенням.

Взаємодія з керівником закладу освіти

Перш за все офіцер СОБ буде взаємодіяти та співпрацювати з керівником закладу освіти для безпеки учасників освітнього процесу. Горбачов наголосив, що офіцер СОБ підпорядковується відповідному відділу поліції громади та є партнером закладу освіти та батьків у створенні безпеки.

“Ми закликаємо керівників закладів загальної середньої освіти сприяти роботі офіцера СОБ, надавати йому Паспорт безпеки закладу, наявність якого передбачає спільний наказ Міністерства внутрішніх справ України та  Міністерства освіти і науки України від 18.08.2023 року № 685/1013”, — йдеться у дописі.

Зазначається, що одне з основних завдань офіцера СОБ —  це пропускний режим до закладу освіти, унеможливлення доступу на територію закладу освіти сторонніх осіб та пронесення зброї й вибухонебезпечних речовин. Тож для виконання цих завдань керівнику закладу освіти та офіцеру СОБ варто спільно розробити певний порядок дій учасників освітнього процесу в різних ситуаціях та способи комунікації.

Керівнику закладу освіти слід упорядкувати порядок пропуску батьків до закладів освіти й завчасно повідомляти поліцейського про прихід батьків та інших людей до школи, щоб уникнути конфліктних ситуацій.

Інші сторони взаємодії будуть визначені під час безпосередньої роботи поліцейського у школі.

Співпраця з батьками та учнями

Зазначається, що під час війни місцеві військові адміністрації мають право регулювати режим роботи закладів освіти, встановлювати певні обмеження щодо їхньої роботи з урахуванням безпекової ситуації конкретного населеного пункту.

Робота офіцерів СОБ у закладі освіти передбачає організацію пропускного режиму у закладі освіти, проходження через рамку або металодетектор, а у разі виявлення заборонених та вибухонебезпечних предметів, їх вилучення.

“Тому ми закликаємо батьків та учнів з розумінням поставитися до роботи офіцера СОБ, адже він працює у вашій школі задля безпеки дітей”, — наголосив освітній омбудсман.

Проєкт “Офіцер безпеки” стартував 22 січня в дев'яти областях країни, які наближені до зони бойових дій.

На початок