У США конфлікт між Техасом, що захопив частину кордону з Мексикою, і Білим домом. Що відомо

У США конфлікт між Техасом, що захопив частину кордону з Мексикою, і Білим домом. Що відомо

У США конфлікт між Техасом, що захопив частину кордону з Мексикою, і Білим домом
Солдати Національної гвардії Техасу завантажують зайвий колючий дріт на причіп у парку Шелбі 26 січня 2024 року в Ігл-Пасс, штат Техас, з висоти пташиного польоту . Фото: Michael Gonzalez/Getty Image

У Сполучених Штатах набирає обертів суперечка між Білим домом та губернатором-республіканцем штату Техас через контроль за південним кордоном США між Техасом і Мексикою.

Про це, зокрема, пишуть “Голос Америки” та CNN.

Як відзначає CNN, Техас захопив частину американо-мексиканського кордону і заблокував агентів федерального прикордонного патруля. Після цього Ігл-Пасс у Техасі перетворився на епіцентр зростаючої ворожнечі між техаською та федеральною владою щодо того, як подолати міграційну кризу і хто має юрисдикцію над цією частиною американо-мексиканського кордону.

Суперечка загострилася 10 січня, коли влада Техасу фактично заблокувала агентам Прикордонного патруля США 2,5-мильну ділянку в Ігл-Пасс, на якій спостерігався сплеск перетину кордону мігрантами. Ця територія включає Шелбі Парк — міський парк на Ріо-Гранде, який зараз огороджений воротами і колючим дротом, що перешкоджає доступу прикордонного патруля.

12 січня, після того, як військове відомство Техасу "захопило і забезпечило безпеку парку Шелбі", двоє дітей і мати потонули в сусідній частині Ріо-Гранде. Зараз офіційні особи Техасу та США звинувачують один одного у сприянні обставинам, що призвели до трагедії.

Як пише "Голос Америки", у понеділок, 22 січня, Верховний суд США постановив, що федеральні агенти мають право прибрати колючий дріт та інші перепони, які влада Техасу раніше встановила на кордоні уздовж річки Ріо-Гранде, щоб запобігти нелегальній міграції на ділянці кордону біля Ігл-Пасс.

Федеральні агенти вимагали доступу до цього району до п'ятниці, 26 січня. Але губернатор Техасу Грег Еббот відмовився виконувати судову постанову. Натомість він звинуватив президента Джо Байдена у недотриманні імміграційних законів, а також заявив про право штату на самозахист.

“Президент Байден порушив свою присягу сумлінно виконувати імміграційні закони, ухвалені Конгресом. Замість того, щоб переслідувати іммігрантів за федеральний злочин незаконного перетину кордону, президент Байден направив своїх адвокатів до федеральних судів, щоб подати до суду на Техас за вживання заходів з охорони кордону”, — заявив Еббот 24 січня, пише видання USA Today.

Крім того, губернатор Техасу назвав наплив мігрантів з Мексики “вторгненням”. Як пише Newsweek, штат хоче залучити волонтерів із Військового департаменту штату для патрулювання кордону “в зонах високої небезпеки, щоб позбавити злочинні організації можливості незаконно переміщувати наркотики та людей до Техасу”.

При цьому, за конституцією США, питання імміграції належать до повноважень федерального уряду.

Як відзначає “Голос Америки”, деякі демократи закликали Байдена перевести Національну гвардію Техасу у федеральне підпорядкування, щоб завадити Ебботу порушувати рішення Верховного суду. Саме Національна гвардія Техасу та Департамент громадської безпеки штату за наказом Еббота свого часу встановлювали колючий дріт. При цьому деякі прихильники радикального крила республіканців заговорили про потенційну можливість громадянської війни в країні, пише “Голос Америки”.

Як пише у соцмережі Х (колишній Твіттер) експрезидент США Дональд Трамп, який підтримав Техас, наразі 5 000 далекобійників прямують до техаського кордону на підтримку Техасу.

Також у соцмережах з'явилося відео, де зазначається, що, "схоже, що фермери — це новий прикордонний патруль у Техасі".

Повідомляється, що, окрім самого Техасу, його підтримують ще 25 штатів. Всього у США 50 штатів. На думку аналітиків, це може мати велике значення в найближчі дні, якщо Байден спробує федералізувати Національну гвардію.

Напередодні президент США Джо Байден заявив, що готовий перекрити кордон у разі кризи з мігрантами. Він закликав законодавців ухвалити двопартійний законопроєкт, який наділяє його відповідними повноваженнями.

Що відомо про дискусії через кризу мігрантів у США

Останніми місяцями тема посилення південного кордону США  — одне з ключових для дискусій серед американських законодавців. Так, республіканці вимагали змінити закони заради захисту кордону з Мексикою. В обмін на це вони обіцяли підтримати фінансування допомоги для України та Ізраїлю.

На початок