Гендиректор МАГАТЕ відвідає Україну та Росію у найближчі 10 днів

Гендиректор МАГАТЕ відвідає Україну та Росію у найближчі 10 днів

Очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі
Рафаель Гроссі, генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії. Фото: Getty Images

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі має намір найближчим часом відвідати Запорізьку АЕС, Київ та Росію.

Про це він заявив на брифінгу щодо ситуації на Запорізькій атомній станції для Ради Безпеки ООН.

"Я планую повернутися до Запоріжжя, буду там у найближчі 10 днів або близько того, також у Києві та Росії", — сказав він.

Гроссі пояснив, що вирушить до Москви, "щоб провести політичний та технічний діалог".

Глава МАГАТЕ також повідомив, що під час візиту на Запорізьку АЕС проведе зустріч із представниками Росатому, які керують станцією.

"У Запоріжжі я керуватиму черговою ротацією, це буде 16-та ротація персоналу, так що я поїду з командою експертів <...>. Найголовніше — я спілкуватимуся з керівництвом, російським керівництвом станції, я побачу, як персонал справляється із проблемою постачання АЕС водою", — сказав Гроссі.

Відповідаючи на запитання журналістів щодо рівня ризиків для Запорізької АЕС за 10-бальною шкалою, Гроссі заявив, що іноді цей ризик "близький до 10".

"У деякі дні він близький до 10 балів, а в інші дні, здається, що нічого не відбувається. Це війна, і тут проблема у повній невизначеності", — сказав очільник МАГАТЕ.

За його словами, у ситуації війни важко побачити "тенденцію на покращення".

"Може бути спокійний тиждень, потім відключається електрика. Знову спокійний тиждень, потім дрон цілиться у станцію. Ситуація постійно змінюється", — сказав Рафаель Гроссі.

Про те, що гендиректор МАГАТЕ має намір найближчим часом відвідати Україну розповів міністр енергетики України Герман Галущенко в етері марафону "Єдині новини".

Що відомо про окупацію Запорізької АЕС та присутність там МАГАТЕ

Запорізьку АЕС російські окупаційні війська захопили 4 березня 2022 року під час боїв за Енергодар. 12 березня 2022 року повідомлялося, що об'єкт контролюється російською компанією "Росатом". Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії, яких змушували отримати російське громадянство та підписати контракт з "Росатомом".

21 липня 2022 року війська РФ перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у №1 на АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.

1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Тоді відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників міжнародної організації.

9 червня 2023 року, через зниження рівня води, яке спричинило підрив Каховської ГЕС росіянами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження "Енергоатому" вивести у "холодний зупин" енергоблок № 5 Запорізької АЕС. Експлуатація інших енергоблоків №1-4 та 6 також обмежена станом у "холодний зупин". 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела 11 ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС. У грудні 2023 року відбулася вже 15 ротація МАГАТЕ.

Окупанти заподіяли тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) збитків на суму попередньо 30 мільярд гривень. Недоотримана вигода "Енергоатома" становить понад 167 мільярдів гривень.

На початок