У Первомайському депутати увосьме не підтримали перейменування міста — це була остання спроба: чому та що далі

У Первомайському депутати увосьме не підтримали перейменування міста — це була остання спроба: чому та що далі

Доповнено

На сесії Первомайської міськради 25 січня не підтримали перейменування міста: обраний громадою "Добродар" не набрав необхідної кількості голосів. Після 27 січняЗа законом "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні й деколонізацію топонімії" до 27 січня 2024 року місцеві громади мали самостійно перейменувати топоніми рішення про перейменування Первомайського на Харківщині ухвалюватиме Верховна Рада.

Чим керувалися ті, хто голосували "за" та "проти" — у матеріалі Суспільне Харків.

"Топонімічну комісію узурпували, придумали назви, виставили суспільству і, от, ухвалюйте"

Депутат міськради Первомайського Віктор Намчук голосував проти назви, запропонованої на сесії.

"Про питання, які стосуються громади, треба робити опитування, щоб була організована демократична топонімічна комісія, в яку увійшли б громадські організації, блогери, журналісти. На жаль, топонімічну комісію створили з членів виконкому, та очолив її мер міста", — розповів депутат.

Місто має отримати ім'я на честь бригади "Холодний Яр", вважає Намчук. На сесії 25 січня "Холоднояр" посів друге місце.

Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків
Це назва, яка буде виховувати молоде покоління на патріотичності, на честі бригади, яка захистила наше місто — "Холодний Яр"
Віктор Намчукдепутат

На думку Намчука, процедуру громадських слухань порушили.

"Ми, опозиція, говорили: "Поставте намети, щоб людей ознайомлювали, звідки ці назви взялися. Мер сказав, що в нас часу немає, але виявилося, що до моменту ухвалення рішення 27 січня 2024 року ми мали пів року на проведення другого туру. Також, топонімічна комісія лише з представників виконкому на чолі з мером — це неправильно. Топонімічну комісію узурпували, придумали якісь назви, виставили суспільству і сьогодні, от, ухвалюйте", — каже депутат.

"Деякі депутати хотіли, щоб місто лишилося Первомайським. Коли зрозуміли, що цього не буде, вони почали підтримувати "Холоднояр"

Олександр Ясинський, депутат Первомайської міської ради від партії "Батьківщина", підтримував назву Добродар на голосуванні 25 січня.

За його словами, громадські слухання проходили у два тури, подати голоси можна було наживо та через додаток. Усі охочі мали змогу подати свої пропозиції до топонімічної комісії.

"Перший раз було два тури голосування і голосування проходило, як у ЦНАПі, люди могли особисто прийти, заповнити бланк, так і в електронному додатку також проходило голосування. Топонімічну комісію створили з членів міської ради, виконкому, громадських діячів, керівників установ. Також запросили освітян, небайдужих громадян", — розповів Ясинський.

Результати голосування за перейменування Первомайського 25 січня. 12 депутатів — "за", один — "проти", троє — утрималися, Харківська область
Результати голосування за перейменування Первомайського 25 січня. 12 депутатів — "за", один — "проти", троє — утрималися, Харківська область, 25 січня 2024 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

Перейменування міста на Холоднояр підтримують ті депутати, які не бажають змінювати назви топонімів узагалі, сказав депутат від "Батьківщини".

"Деякі депутати наші хотіли, щоб місто лишилося Первомайським. Щойно стало зрозуміло, що Первомайського не буде, вони почали підтримувати назву Холоднояр і запропонували ще раз провести слухання. На голосуванні переважна більшість обрала "Добродар", — розказав Ясинський.

Отакий спір у нас, тепер його вирішуватиме вже, мабуть, Верховна Рада. Яку назву приймуть, таку й приймуть. Треба навчитися виконувати закони країни, у якій ми живемо, і тоді все у нас буде добре
Олександр Ясинськийдепутат

У Первомайському депутати увосьме не підтримали перейменування міста — це була остання спроба: чому та що далі
Депутати на засіданні міської ради Первомайська, де востаннє голосують за перейменування міста, Харківська область, 25 січня 2024 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

"Місто сформоване з представників усіх радянських республік. Добродар набрав популярності, бо однаково звучало в обох мовах"

У громадських слуханнях, які провели у два етапи, взяли участь близько 1000 людей — 1/30 нинішньої кількості населення громади, що є достатньо кількістю для врахування голосувань розказав мер Первомайського Микола Бакшеев.

"За результатами всіх громадських обговорень мешканцями міста була обрана назва "Добродар". Чи є вона моїм фаворитом? Я голосував за іншу назву, відверто кажу, тому мотивів лобіювати саме цей варіант у мене немає, як і немає підстав ігнорувати думку громади, яка висловилася у такий спосіб", — каже Бакшеев.

Навіть Інститут національної пам'яті не має сформованої позиції стосовно єдино правильної історичної назви Первомайського, говорить міський голова. Тобто, профільний комітет ВР, за словами Бакшеєва, не визначився, як обиратиме нову назву міста.

"Історичних назв у нас дві: попередня — це Ліхачова, який є представником імперського періоду, офіцер, який був сюди, якого прислала сюди Катерина II. І більш рання назва — Сиваш, це назва маленького населеного пункту і зараз, з огляду на це, найбільш вірогідною виявляється буде Сиваш. Це тюркська назва, також козаки її привезли з Криму, вона не є для нас регіонально обґрунтованою", — розказав Микола Бакшеєв.

Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків
Місто сформоване з представників усіх радянських республік. "Добродар" набрав популярності, бо однаково звучало в обох мовах. Молодь в нас підтримувала такі назви як Звитяжне, Златопіль, Янголів: хочуть питомі українські
Микола Бакшеєвмер Первомайського

Що відомо про перейменування Первомайського

Первомайський був у переліку міст, назви яких Національна комісія зі стандартів державної мови рекомендувала змінити.

23 січня 2023 року обрали 15 варіантів нової назви міста. Загалом міська рада отримала близько 600 пропозицій, як перейменувати Первомайський в рамках дерусифікації.

Чому назва "Первомайський" є імперсько-радянським спадком, не відповідає українській мові та яка процедура перейменування — про це в ефірі Українське Радіо Харків розповіли представники міської влади, громадськості та Українського інституту нацпам'яті.

10 березня у Первомайському розпочалося голосування за нову назву міста.

29 червня стало відомо, що Первомайський Харківської області планує провести друге голосування за нову назву міста. Депутати не погодилися з назвою, яка вийшла в лідери за підсумками першого голосування — Добродаром.

24 липня 502 жителі громади віддали голоси за перейменування міста Первомайський у Добродар.

Депутати вдруге не проголосували за перейменування Первомайського у Добродар 27 липня. "За" зміну назви проголосували 12 з 17 депутатів. 23 листопада у Первомайському зірвали сесію міської ради, на якій мали проголосувати за назву Добродар.

"Вчергове не ухвалили рішення. У нас було 12 голосів, а потрібно 14 голосів. Опозиція підготувала звернення від себе з іншим варіантом назви — Холоднояр. Вони вирішили, що це — патріотичніша назва, на честь 93-ої бригади", — розповів Микола Бакшеєв.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок