ЄС розробляє новий план на 20 млрд євро для збільшення військової допомоги Україні

ЄС розробляє новий план на 20 млрд євро для збільшення військової допомоги Україні

ЗМІ
ЄС, допомога Україні
Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн та президент України Володимир Зеленський в Києві, Україна, 4 листопада 2023 року. Фото: Anatolii Stepanov/AFP/Getty Images

В Європейському Союзі цього тижня почнуть працювати над новим планом надання десятків мільярдів доларів військової допомоги Україні, намагаючись оновити критично важливу програму допомоги, оскільки є країни, які блокують допомогу у 50 мільярдів євро.

Про це пише The Wall Street Journal.

Цей крок ЄС зробить після того, як низка європейських країн збільшила двосторонню військову допомогу Україні на фоні того, що Конгрес США досі не може ухвалити законопроєкт про допомогу Києву.

"Враховуючи залежність України від зовнішньої підтримки, вибір, зроблений країнами-членами та партнерами ЄС у найближчий період, або дозволить Україні рішуче прогресувати, або серйозно підірве її здатність протистояти", – йдеться у пропозиції.

Якщо новий план ЄС передбачає, що понад 20 мільярдів євро коштів ЄС повернуть у країни протягом наступних чотирьох років в обмін на їхню допомогу Україні. План виник після тижневих дебатів між ЄС та його державами-членами, з яким ознайомилися журналісти The Wall Street Journal.

Зіткнувшись із труднощами, в ЄС пропонують створити спеціалізований військовий фонд для України, який поглине близько 6,5 мільярдів євро активів Європейського фонду миру і отримуватиме до 5 мільярдів євро на рік між 2024 і 2027 роками.

Ідея полягає у тому, щоб використати ці гроші для спільної закупівлі декількома державами-членами боєприпаси, безпілотники та ракети ППО для України.

Решту грошей використають для оплати зростаючих витрат на програму військової підготовки ЄС для України, яка вже підготувала 40 000 бойовиків. Перш ніж новий план набуде чинності, буде перехідний період.

У документі ЄС наведено приблизну оцінку того, що цього року він може запропонувати державам-членам компенсацію за військову допомогу в розмірі 7,5 мільярдів євро.

Пропозиція Євросоюзу надійшла після того, як канцлер Німеччини Олаф Шольц, уряд якого цього року подвоює двосторонню військову допомогу Україні, попри жорсткі бюджетні обмеження, закликав інші країни ЄС зробити більше, щоб допомогти Києву у військовому плані. Він закликав до проведення аудиту військової допомоги ЄС, який зараз триває.

Для Німеччини та деяких інших країн двостороння допомога Україні може бути компенсована їхніми внесками до українського фонду.

Офіційні особи ЄС заявили, що країни-члени розпочнуть офіційне обговорення плану найближчими днями, і пропозиція, ймовірно, буде обговорена лідерами ЄС на їхньому саміті 1 лютого. Проте будь-яке остаточне рішення, ймовірно, займе кілька тижнів.

У червні Боррель запропонував створити спеціалізовану секцію в Європейському фонді миру, щоб надавати до 5 мільярдів євро на рік протягом наступних чотирьох років на оборонні потреби України.

На початок