Довкілля — жертва війни: російська армія вчинила на Вінниччині екологічні злочини на суму понад 4 млрд грн

Довкілля — жертва війни: російська армія вчинила на Вінниччині екологічні злочини на суму понад 4 млрд грн

Довкілля — жертва війни: російська армія вчинила на Вінниччині екологічні злочини на суму понад 4 млрд грн
Фото: Державна екологічна інспекція у Вінницькій області

Українському довкіллю нанесено непоправної шкоди внаслідок російських воєнних дій на території України. Загальна сума збитків, за повідомленням Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслана Стрільця, перевищила 2,2 трлн грн. З них понад 4 млрд гривень — довкіллю Вінниччини. Про це в етері Українського Радіо Вінниці розповів начальник Державної екологічної інспекції у Вінницькій області Юрій Дубовий.

Оскільки Вінниччина знаходиться відносно далеко від прифронтової зони, збитки довкіллю завдавалися або прицільним обстрілом, або в результаті падіння уламків, зазначив Юрій Дубовий. За його словами, війна несе колосальну шкоду довкіллю, зокрема шкода завдана атмосферному повітрю, земельним ресурсам та водним.

Загальна сума збитків, яку внаслідок російських воєнних дій на Вінниччині складає 4 176 846 051 гривню. Це — збитки атмосферному повітрю та засмічення земельних ресурсів під час руйнації.

"Збройна агресія наносить не тільки шкоду людям, але й природі. Це надзвичайно складна ситуація, яка може призвести до того, що деякі місця не зможуть відновитися ніколи, а для деяких потрібно буде десятки, а то і сотні років", — пояснив Дубовий.

Всього на Вінниччині було зафіксовано 9 випадків забруднення атмосферного повітря земельних ресурсів, під час яких було проведено спеціальні розрахунки. Їх державна екологічна інспекція у Вінницькій області проводила за даними правоохоронних органів. До розслідування й оцінки наслідків злочинів залучають експертів з різних сфер та громадські організації.

"Ми надіємося, що після закінчення війни агресору буде пред'явлена претензія щодо заподіяння шкоди довкіллю. Через міжнародні організації буде стягнуто кошти за ці збитки. Для того, щоб заявити про суму, то проводиться ось така робота. Руйнування здійснюється майже щоденно по Україні", — розповів Дубовий.

За словами Юрія Дубового, в Україні діє застосунок "ЕкоЗагроза"ЕкоЗагроза" – офіційний ресурс Міндовкілля, розроблений за підтримки Міністерства цифрової трансформації України, стандартизована форма для автоматичного збору та фіксації інформації про екологічні загрози в режимі реального часу, з географічною прив’язкою до місцевості.", який дає змогу "кожному долучитися до батальйону захисників довкілля", а також містить відповідний дашборд, на якому в онлайн режимі є актуальні цифри.

"Це, в першу чергу, для інформування людей, щоб вони розуміли, яка наноситься шкода довкіллю. Одна справа, коли показують зруйновані будинки, а ми показуємо як при цьому руйнується навколишнє середовище. В комплексі складається страшна картина, що несе війна для людей та природи", — пояснив начальник Державної екологічної інспекції у Вінницькій області.

На початок