РФ атакувала Херсонщину, глава МЗС Франції в Україні. 690 день війни. Онлайн

РФ атакувала Херсонщину, глава МЗС Франції в Україні. 690 день війни. Онлайн

Центр Києва
Мотоциклісти з прапором України та Української повстанської армії проїжджають центром Києва, 20 грудня 2023 р. . Фото: AP/Євгеній Малолетка

14 січня — 690 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

Умєров запропонував створити міжнародну робочу групу щодо 6-го пункт "формули миру"

Міністр оборони Рустем Умєров запропонував створити міжнародну робочу групу на рівні міністрів оборони та радників з питань нацбезпеки, щоб спільно напрацювати механізм виведення військ Росії з України.

Про це він повідомив у Facebook.

Цю пропозицію міністр вніс на четвертій зустрічі радників з питань нацбезпеки щодо української "формули миру" у Давосі, презентувавши учасникам 6-ий пункт ініціативи: Виведення російських військ з території України.

Умєров наголосив, що неможливо говорити про відновлення суверенітету і територіальної цілісності України без повного виведення та роззброєння російських військ та терористичних організацій з тимчасово окупованих територій.

"Запропонував створити Міжнародну робочу групу на рівні Міністрів оборони та Радників з питань національної безпеки, щоб спільно напрацювати механізм виведення військ", — написав він.

За словами Умєрова, "формула миру" на сьогодні обʼєднує вже 83 країни світу.

Угорщина не витримує іспиту на демократію: Євродепутат про позбавлення Будапешту права голосу у Раді ЄС

Депутат Європарламенту Пятрас Ауштрявічус підписав петицію євродепутата Петрі Сарвамаа щодо позбавлення Угорщини права голосу у Європарламенті.

Про це він сказав в етері телемарафону.

"Я сподіваюся, що я був серед тих найперших, які підтримали ініціативу Петрі Сарвамаа, чудова ініціатива. Вона дуже своєчасна. Він зібрав понад 120 підписів, скільки й потрібно, щоб це питання розглядалося вже в Раді країн Євросоюзу. На сесії, яка почнеться у понеділок, ми матимемо спільну дискусію без резолюції. Але саме питання, лист вже передано в Єврораду, і ми чекаємо відповіді та реакції. Думаю, що ми почуємо певні оцінки протягом наступного тижня", — сказав Ауштрявічус.

Євродепутат пояснив, які цінності ЄС порушує Угорщина. Він нагадав, що ЄС затримав фінансування уряду Угорщини через критику, пов'язану з антикорупційною діяльністю, —Єврорада, Європарламент не побачили достатньо доказів, що країна достатньо бореться з корупцією.

"Але цей лист за ст. 7 Договору Євросоюзу стосується основних фундаментальних критеріїв, яких повинні дотримуватися країни ЄС. Це і демократія, і права людини, і взагалі політичний плюралізм і т.д. На нашу думку, Угорщина не витримує цього іспиту. Відхід від усіх ціннісних, фундаментально важливих критеріїв набув уже такого ступеня, що країна вже не може керувати у ІІ півріччі, коли вона отримає право головування всією Радою ЄС", — сказав Ауштрявічус.

За його словами, в ЄС не думають, що угорський уряд принесе щось таке, що може називатися європейським підходом, європейським поглядом.

"Я сподіваюся, що цей лист матиме вплив, воно буде обговорюватися і будемо шукати різні рішення з цього питання. Адже ми можемо потрапити в дуже ризиковану ситуацію", — сказав євродепутат.

Для України важливо, щоб Китай долучився до реалізації "формули миру" — Єрмак

За словами Єрмака, для України важливо, щоб всі країни, які мають з нею однакові принципи, були долучені до української "формули миру".

"Звісно, ми запрошували Китай і ви знаєте, що на початку на рівні.. Тому що формула зараз існує на трьох рівнях — послів, радників і лідерів.Китай іноді бере участь на рівні послів і вони були в Джидді. На жаль, тут і в Мальті представника не було. Ми запрошували й продовжимо запрошувати. Для нас важливо, щоб Китай був за столом", — сказав він.

Голова ОПУ зазначив, що у Києві сподіваються, що в майбутньому Китай візьме участь у переговорах щодо "формули".

"Адже ця країна має важливий вплив і ми продовжимо пояснювати... Бо важливо, щоб більшість країн знали правду, знали що відбувається. Ми живемо в атмосфері російської пропаганди та наративів. Інколи країна не отримує прозорої та реальної інформації про події, як почалося вторгнення, за що Україна бореться, які наші цілі, чому ми не приймаємо переговори. Ми продовжуємо цю роботу", — сказав він.

Стратегічна мета України — вийти на кордони 19991 року

Про це на пресконференції в Давосі сказав міністр оборони Рустем Умєров, передає кореспондентка Суспільного.

"Воєнна мета може бути іншою. Достатність завжди залежить від того, що зробить ваш ворог. Якщо РФ продовжить тиск, якщо її далі не зачіпатимуть санкції, їхній газ, нафту, сталь, метали, хімікати, мінерали й інші матеріали купуватимуть, звісно, це буде вимагати більших ресурсів від нас. Ми будемо боротися, поки не досягнемо стратегічної мети. Ми готові продовжувати та потребуємо підтримки партнерів для цього", — сказав він.

Ігнат: Місцева влада може купувати засоби РЕБ для протидії російським ракетам і дронам

Місцеві громади можуть закуповувати засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ) у цивільних виробників для протидії російським ракетам і дронам.

Про це в етері телемарафону сказав речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

За його словами, зараз є чимало цивільних підприємств, які долучені до виготовлення систем РЕБ.

"Сьогодні у цьому напрямку ведеться активна робота. І це те, що можуть закупляти місцеві громади, тобто залучати ресурс для того, щоб зберегти життя. Зброю ж не купиш – стрілецьку, гармати, і ППО не купиш. А РЕБ працює проти дронів і може впливати на засоби повітряного нападу противника. Ракета може бути відведена і не долетіти до своєї цілі", — сказав речник ПС.

Ігнат зазначив, що керівники певних компаній уже думають про те, як захистити свої об’єкти: "За цим майбутнє. Не потрібно витрачати дорогі ракети, якщо можна таким чином зупинити ворога".

Евакуація з Херсонщини: у населених пунктах області залишаються 118 дітей

На початку примусової евакуації у населених пунктах Херсонщини, які перебувають під постійними обстрілами армії РФ було 800 дітей. Наразі залишаються 118.

Про це у марафоні "Єдині новини" повідомив керівник пресофісу ОВА Олександр Толоконніков.

Він додав, що за необхідності влада готова почати евакуацію дітей і з Херсона. І наголосив, що в обласному центрі це буде робити ще важче.

"Якщо буде погіршення безпекової ситуації в обласному центрі, будемо робити всі заходи з евакуації дітей. Ми їздили по населених пунктах Бериславщини, Херсонщини, спілкувалися з родичами — там люди готові просто барикади робити, щоб до них не заходили та не вивозили дітей. До них їздили і соцзахист, і ювенальна поліція — в людей є різні відмовки, що є господарство, і не можу їх кинути, і раніше було небезпечно, а зараз більш-менш тощо", — говорить Толоконніков.

За інформацією керівника пресофісу ОВА, станом на 14 січня у Херсоні може перебувати від п'яти до десяти тисяч дітей.

Президент ніколи не прийме замороженого конфлікту — Єрмак

Голова ОПУ Андрій Єрмак наголосив, що президент Володимир Зеленський і його команда ніколи не приймуть замороженого конфлікту.

Про це він сказав на пресконференції у Давосі, передає кореспондентка Суспільного.

"Це неприйнятно для українського суспільства, коли ти живеш у війні й лягаєш спати не впевнений, що прокинешся. Нас щодня атакують. Я не думаю про якісь фантазії. Після візиту Зеленського та делегації в США ми повернулися з позитивним відчуттям. Ми сподіваємось і віримо, що нарешті питання голосування за новий бюджет для підтримки України відбудеться", — сказав він.

Голова ОПУ також "дуже позитивно дивиться" на ухвалення виділення 50 млрд євро від ЄС.

"За ці два роки боротьби ви можете трохи повернутися назад до початку і відбулося так багато речей, які мали докази. Це не просто мої емоції, що я впевнений, що ми виграємо", — додав Єрмак.

Зеленський 15 січня здійснить візит до Швейцарії

Президент України Володимир Зеленський 15 січня розпочне робочий візит до Швейцарської Конфедерації.

Про це йдеться у повідомленні Офісу президента.

"У межах візиту президент зустрінеться з головами обох палат парламенту, лідерами партій та президенткою Швейцарії, візьме участь у Всесвітньому економічному форумі та проведе низку двосторонніх зустрічей", — йдеться у повідомленні.

Працюємо над п'ятьма пунктами "формули миру": Єрмак про зустріч в Давосі

Українська делегація в Давосі працює над п'ятьма пунктами української "формули миру": виведення російських військ, відновлення справедливості, екологічна безпека, недопущення ескалації та повторення війни, підтвердження закінчення війни.

Про це на пресконференції після четвертої зустрічі радників з питань нацбезпеки щодо "формули миру" сказав голова Офісу президента Андрій Єрмак, передає кореспондентка Суспільного.

Крім того, за його словами, є дві дуже важливі спецпанелі, які фокусуються на продовольчій безпеці та гуманітарних проблемах.

"У нас були відкриті й дуже конструктивні розмови. Ми детально обговорили основні принципи досягнення всеосяжного і тривалого миру для України та всього світу. Можу чесно сказати: ми дуже згуртовані в головних принципах незалежності, територіальної цілісності, суверенітету, нормах міжнародного права статуту ООН. Звичайно, це дуже важливо й ми дуже поважаємо, що учасники дуже залучені в ці процеси", — сказав Єрмак.

Водночас голова ОПУ зазначив, що не всі учасники зустрічі мають мають однакову позицію.

"І це добре, бо ви знаєте, що ця унікальна формула є комбінацією різних позицій. Ми маємо ще багато роботи попереду. Але ми всі на одній хвилі, і це справді надихає. Практично ми дуже близькі до позначки двох років цієї страшної війни. Й Україна живе, бореться й, очевидно, виграє цю війну", — сказав він.

На фронті відбулося 86 зіткнень. Найгарячіше на трьох напрямках — Генштаб

Протягом доби відбулось 86 бойових зіткнень. Оперативна обстановка на сході та півдні України залишається складною.

Про це йдеться у вечірньому зведенні генштабу ЗСУ.

Війська РФ завдали 3 ракетні та 60 авіаційних ударів, здійснили 45 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських атак є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.

Ситуація на напрямках

На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи збройних сил Білорусі виконують завдання у прикордонних з Україною районах.

На Сіверському та Слобожанському напрямках армія РФ зберігає присутність у прикордонних районах, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, здійснює обстріли населених пунктів з території РФ, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону України. Артилерійських та мінометних обстрілів росіян зазнали понад 35 населених пунктів, серед них Баранівка, Волфине, Басівка, Пономаренки Сумської області; Вовчанськ, Бочкове, Бударки Харківської області.

На Куп’янському напрямку Сили оборони відбили 3 атаки в районах Синьківки та Петропавлівки Харківської області, де війська РФ безуспішно намагалися прорвати оборону. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися близько 10 населених пунктів, зокрема, Дворічна, Синьківка, Петропавлівка, Іванівка, Берестове Харківської області.

На Лиманському напрямку українські захисники відбили 14 атак біля Макіївки, Білогорівки Луганської області та Верхньокам’янського Донецької області, де росіяни намагалися покращити тактичне положення. Війська РФ завдали авіаударів в районах Білогорівки, Серебрянського лісництва Луганської області та Веселого Донецької області. Від артилерійських та мінометних обстрілів постраждали близько 15 населених пунктів, серед них Невське, Білогорівка Луганської області та Торське, Серебрянка, Верхньокам’янське, Спірне, Роздолівка Донецької області.

На Бахмутському напрямку Сили оборони відбили 5 атак поблизу Кліщіївки та Андріївки Донецької області. Війська РФ завдали авіаудару в районі Богданівки Донецької області. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися понад 10 населених пунктів, зокрема, Васюківка, Богданівка, Іванівське, Кліщіївка, Андріївка Донецької області.

На Авдіївському напрямку українські війська відбито 9 атак в районах Новобахмутівки, Степового, Авдіївки та ще 13 атак біля Первомайського та Невельського Донецької області. Тут окупанти, за підтримки авіації, безуспішно намагалися покращити тактичне положення. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, серед них Новокалинове, Бердичі, Авдіївка, Водяне, Первомайське Донецької області.

На Мар’їнському напрямку Сили оборони продовжують стримувати армію РФ в районах Красногорівки, Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області. Тут росіяни, за підтримки авіації, 15 разів безуспішно намагалися прорвати оборону ЗСУ. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися Красногорівка, Георгіївка, Максимільянівка, Мар’їнка, Новомихайлівка, Костянтинівка.

На Шахтарському напрямку росіяни не наступали. Завдали авіаційного удару в районі населеного пункту Володимирівка Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, зокрема, Вугледар, Пречистівка, Урожайне, Старомайорське Донецької області.

На Запорізькому напрямку ЗСУ відбили 9 атак поблизу Червоного, західніше Вербового та Роботиного Запорізької області, де росіяни безуспішно намагалися відновити втрачене положення. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали близько 20 населених пунктів, серед них Левадне, Малинівка, Гуляйполе, П’ятихатки, Кам’янське Запорізької області.

В зоні відповідальності ОСУВ “Одеса” на Херсонському напрямку артилерійських обстрілів військ РФ зазнав центр Херсона та Станіслав Херсонської області. З реактивних систем залпового вогню росіяни обстріляли райони Тягинки, Іванівки, Інгульця, Микільського, Садового, Чорнобаївки та Станіслава на Херсонщині.

Війська РФ не відмовляються від наміру вибити українські підрозділи із плацдармів на лівобережжі Дніпра. Протягом доби росіяни здійснили 6 безуспішних штурмових дій. Українські воїни утримують зайняті позиції та завдають окупантам значних втрат.

Протягом доби авіація Сил оборони завдала ударів по 4 районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки військ РФ. Також силами та засобами протиповітряної оборони знищено одну керовану авіаційну ракету Х-59.

Підрозділи ракетних військ завдали ураження по 3 районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, 1 засобу протиповітряної оборони та 2 складах боєприпасів росіян.

Мобілізація в Україні: Естонія не висилатиме українських чоловіків — Каллас

Естонія не висилатиме українських чоловіків мобілізаційного віку, Україна має звернутися до них і попросити їх повернутися.

Про це в інтерв’ю виданню Kyiv Independent заявила прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас.

За її словами, під час зустрічі з президентом Володимиром Зеленським 11 січня обговорювали питання українських біженців, зокрема чоловіків мобілізаційного віку.

Каллас згадала, що Зеленський у розмові зазначив, що є люди, які воюють, люди, які платять податки в Україні, але є люди, які перебувають в інших країнах, зокрема й в Естонії.

Прем'єрка наголосила, що її країна не видаватиме Україні чоловіків мобілізаційного віку.

"Зараз для нас вони мають право бути тут, якщо вони дотримуються правил, якщо вони до нас дійшли, то ЄС дає їм тимчасовий захист. Тому ми точно не будемо робити нічого зі свого боку, щоб видати цих людей. Україна має звернутися до людей, які тут, і попросити їх повернутися, щоб допомогти своїй Батьківщині", — сказала вона.

Україна веде перемовини з шістьма країнами, щодо безпекових угод

Україна веде перемовини з шістьма країнами, щодо безпекових угод, аналогічно до тої, яку уклали з Великою Британією.

Про це в етері телемарафону заявив радник голови Офісу президента Владислав Власюк.

За його словами, угоду розробляють зі:

 • США;
 • Німеччиною;
 • Італією;
 • Францією;
 • Канадою;
 • Польщею.

"З ними пропрацьовуються дуже схожі документи, ідея ідентична для усіх країн – надання безпекових гарантій для України. Це поступовий інтеграційний вступ до системи координат НАТО через ці безпекові договори", – сказав Власюк.

Лубінець закликав світ об'єднатися для повернення всіх полонених українців

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець закликав міжнародну спільноту терміново консолідувати зусилля для повернення додому всіх українців, незаконно вивезених російськими загарбниками.

Про це омбудсман заявив на четвертій зустрічі радників у Давосі.

Лубінець модерував панель "Гуманітарний напрямок української "формули миру": боротьба за повернення жертв насильницького переміщення, включно з депортованими дітьми та військовополоненими".

Він наголосив, що на сьогодні Україні вдалося повернути 517 дітей і 2828 дорослих, серед яких – лише 150 цивільних.

"А наше завдання – повернути всіх! Тому міжнародна спільнота має негайно консолідувати свої зусилля в цьому напрямку. Окремо порушили питання щодо повернення українських військовополонених й жахливого порушення норм МГП щодо них: нелюдських умов утримання, тортур, страт", — сказав Лубінець.

Вінь зазначив, що загалом учасниками зустрічі в Давосі стали 81 країна та міжнародна організація. Це держави Європи, Азії, Африки, Південної та Північної Америки, Океанії.

Україна почала переговори з Румунією щодо угоди про гарантії безпеки

Про це повідомила пресслужба президента.

На полях четвертої зустрічі радників із питань національної безпеки та політичних радників лідерів держав щодо реалізації "формули миру" у швейцарському Давосі українська делегація за участю керівника ОПУ Андрія Єрмака розпочала переговори з держсекретарем МЗС Румунії Юліаном Фотою про укладення двосторонньої безпекової угоди.

Переговори розпочато в межах спільної декларації G7 щодо підтримки України.

Сторони обговорили основні елементи майбутньої двосторонньої безпекової угоди та погодили модальності подальших переговорів.

"Це стало логічним продовженням домовленостей за результатами телефонної розмови президентів України та Румунії від 9 січня 2024 року та кроком на виконання спільної декларації лідерів обох держав від 10 жовтня 2023 року", — йдеться в повідомленні.

Румунія стала 9-ю країною, яка започаткувала з Україною двосторонні безпекові переговори та підтвердила непохитну підтримку незалежності й територіальної цілісності нашої держави, а також її європейського та євроатлантичного шляху.

Упродовж дня армія Росії 13 разів атакувала Нікопольський район

Упродовж дня 14 січня армія РФ 13 разів атакувала Нікопольський район Дніпропетровщини з артилерії та дронів.

Про це повідомив керівник обласної військової адміністрації Сергій Лисак.

Пошкоджено три багатоповерхівки та десять хат, сараї, чотири автівки й газогін. Поранених і загиблих немає.

У Криворізькому районі сили ППО збили російську ракету

Під час повітряної тривоги у Криворізькому районі Дніпропетровської області сили ППО знищили ворожу ракету.

Про це повідомив начальник Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак.

"У Криворізькому районі працювала ППО. Наші захисники збили ворожу ракету", — написав він.

Раніше голова Криворізької РВА Євген Ситниченко повідомляв про вибухи в Криворізькому районі.

Сікорський вірить в ухвалення чергових пакетів допомоги Україні від США та країн ЄС

Після пакета допомоги для України від Великої Британії є сподівання на подальші пакети допомоги вже найближчим часом від США та країн Європейського союзу.

Про це заявив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.

"У п'ятницю з Києва надійшла хороша новина. Прем'єр-міністр Ріші Сунак поінформував, що Велика Британія збільшить допомогу Україні до 2,5 млрд фунтів на рік. Я вірю, що вже найближчим часом подальші пакети допомоги будуть схвалені як Конгресом США, так і країнами-членами ЄС", — написав він у Твіттер.

Міністр зазначив, що ціна можливої перемоги Росії буде значно вищою за вартість допомоги, якої зараз потребує Україна.

Папа Римський закликав молитися за Україну

Папа Римський Франциск знову закликав не забувати про страждання різних народів від війни, згадавши зокрема про Україну.

Про це він сказав під час недільної зустрічі з паломниками, повідомляє Vatican News.

Папа закликав молитися за народи, що страждають від жахіття війни в різних частинах світу, апелюючи до сумління тих, у чиїх руках вирішення цих конфліктів, та наголосивши на важливості спрямування всіх намірів до миру.

"І не забуваймо про тих, хто страждає від жорстокості війни в багатьох частинах світу, особливо в Україні, Палестині та Ізраїлі. На початку року ми обмінювалися побажаннями миру, але зброя і далі вбиває і руйнує. Молімося, щоб ті, хто має вплив на ці конфлікти, замислилися над тим, що війна не є способом їх вирішення, бо вона сіє смерть серед мирного населення, руйнує міста та інфраструктуру", — сказав понтифік.

На Харківщині через війну зруйновані понад 200 пам'яток: які порушення бачать архітектори під час поводження з будівлями

На Харківщині від початку повномасштабного вторгнення зруйновані 217 об’єктів культурної спадщини. В обласному департаменті культури та туризму цього року планують навчати комунальників, як усувати наслідки обстрілів у старовинних будівлях.

Харківські архітектори, учасники ініціативної групи "Save Kharkiv", наголошують, що потрібно створити протоколи поводження із пошкодженими під час обстрілів історичними об’єктами.

На Закарпатті протягом доби затримали 12 чоловіків, які намагалися незаконно потрапити до Угорщини та Румунії

На Закарпатті протягом доби прикордонники Мукачівського загону затримали 12 чоловіків, які намагалися незаконно потрапити до Угорщини та Румунії.

Про це повідомили на Facebook-сторінці ДПСУ.

"Двох чоловіків у ході реалізації інформації, наданої співробітниками оперативно-розшукового відділу, затримали прикордонники відділення "Ракош" на кордоні з Румунією. Затриманими виявились жителі Закарпаття та Київщини. Для перетину кордону чоловіки обрали гірську ділянку держрубежу", — йдеться в повідомленні.

Ще одного українця, який планував перетнути кордон з Румунією поза пунктами пропуску, затримали військовослужбовці відділення "Солотвино".

"На Закарпаття 20-річний чоловік приїхав з Харківщини. Про наміри молодика красномовно свідчили гермомішок зі змінним одягом, особистими речами та документами, до того ж одягнений він був у гідрокостюм, адже збирався долати Тису, якою пролягає українсько-румунський кордон", — повідомляють у ДПСУ.

Решту чоловіків прикордонники зупинили поблизу кордону з Угорщиною.

Прикордонні наряди відділу "Косино" затримали п’ятьох закарпатців та одного киянина. Військовослужбовці відділу "Лужанка" зупинили двох чоловіків, жителів Рівненщини та Кіровоградщини.

Стосовно затриманих складено протоколи про адмінправопорушення, передбачене ст.204-1 КУпАП. Справи скерували до суду.

Пріоритет — освоєння F-16: Олещук про посилення української бойової авіації

Україна не виключає будь-яку допомогу партнерів щодо багатоцільових літаків, штурмової авіації, вертольотів, але винищувачі F-16 — в пріоритеті.

Про це повідомив командувач Повітряних Сил Збройних Сил України Микола Олещук.

"Повітряні Сили розглядали і розглядають різні авіаплатформи для посилення і подальшого розвитку бойової авіації України. В пріоритеті сьогодні, звісно освоєння F-16, на який уже перенавчаються українські пілоти. Втім наші фахівці вивчають й інші можливості щодо збільшення бойового потенціалу авіації в цілому", — написав командувач у Телеграм.

За його словами, наразі на озброєнні Повітряних сил чотири основні типи бойових літаків. Поступово їх замінюватиме західна техніка.

"Підкреслюю, ми не виключаємо будь-яку допомогу партнерів щодо багатоцільових літаків, штурмової авіації, вертольотів. Звісно, освоєння кожного нового типу літака – складний і не швидкий процес для нас, але ми його пройдемо", — сказав Олещук.

Командувач наголосив, що одразу відмовитися від експлуатації радянських літаків Україна не зможе, тому поряд із F-16 у небі працюватимуть і МіГ-29.

"Не виключено, що бойові спроможності бомбардувальників Су-24М посилить Mirage-2000D, а штурмовиків Су-25 – A-10 Thunderbolt II", — додав він.

Олещук також зазначив, що повністю підтримує позицію командувача Сухопутних військ генерал-полковника Олександра Сирського щодо посилення можливостей ударної авіації для забезпечення наступальних та оборонних дій Сил оборони.

"Я щодня на постійному контакті з командувачем Сухопутних військ ЗС України, керівниками угруповань військ, і ми робимо усе для того, аби забезпечити максимально можливе прикриття військ від повітряних атак ворога на різних напрямках", — додав сказав командувач.

Олещук і Сирський обговорили "перспективні напрямки" подальшої роботи у сфері розвитку та зміцнення авіаційної компоненти Повітряних Сил та армійської авіації Сухопутних військ.

"Робимо все для того, щоб наші війська були прикриті з повітря, і щоби ворог відчув потужний кулак ударної авіації", — написав він.

На Харківщині прикордонники приземлили російський дрон з антидронової рушниці — речник "Сталевого кордону"

Бійці "Сталевого кордону" знешкодили дрон РФ поблизу лінії зіткнення на Харківщині. Прикордонники 13 січня приземлили його за допомогою антидронової рушниці.

Це Суспільне Харків підтвердив помічник начальника загону "Сталевий кордон" Іван Шевцов.

"Зазвичай дрони один за одним не літають. Це — поодинока "пташка", яка летіла в бік позицій прикордонників. За допомогою антидронової рушниці її вдалося приземлити. Вибухівка на дроні була невеликою, але могла або знищити наших бійців, або поранити. Якби дрон влучив у бліндаж, або впав біля прикордонників. Щоб перепрошити дрон, потрібно кілька днів. Я думаю, що за кілька днів буде ще одне повідомлення про знищення російського бліндажа, і будете знати, що це саме цей дрон був", — каже Іван Шевцов.

За даними речника загону, з початку 2024 року прикордонники приземлили на Харківщині близько 20 російських дронів.

"Наші хлопці вже навчені це робити: і в денний, і в нічний час. Вони виявляють сигнали, які випромінюють дрони, налаштовують свої антидронові рушниці на ці сигнали й саджають їх. У цьому випадку, оскільки дрон приземлився на кущі, він залишився практично не пошкодженим. Тільки лопаті потрібно буде замінити, і перепрошити — це обов'язково", — сказав він.

"Велика кількість таких дронів падає або на тимчасово окуповану територію, або на територію Російської Федерації. Ті дрони, які нам вдається приземлити поблизу наших позицій, ми ремонтуємо, заряджаємо вибухівкою, і через кілька днів відправляємо по позиціях російських військ. Якщо не вдається приземлити, то ми намагаємося їх збивати — тоді дрон вибухає в повітрі", — пояснив Шевцов.

За минулу добу на сході ЗСУ знищили близько 20 одиниць важкої техніки РФ — Фітьо

За минулу добу українські військові знищили понад 120 одиниць російської техніки, серед якої близько двох десятків це танки та броньовані машини.

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" розповів речник командування Сухопутних військ Володимир Фітьо.

"Вчора командувач Сирський відвідував смугу відповідальності, і ми переконались, що погода достатньо впливає на перебіг події. - 15 було на дворі вдень, достатньо нашим захисникам не є комфортно. Але намагаються знищувати ворога", — повідомив Володимир Фітьо.

На Лимано-Куп'янському напрямку російські окупанти завдали 574 обстріли з артилерії 18 авіаударів, застосували 30 дронів камікадзе.

Українські військові знищили 256 окупантів, 73 одиниці військової техніки, серед них 11 ворожих БМП, 4 танки, 1 БТР.

На Бахмутському напрямку російські окупанти завдали 537 обстрілів з артилерії, 3 авіаудари та 41 раз залучали дрони-камікадзе.

Українські військові знищили 104 окупанти та 58 одиниць техніки, серед них 2 танки, 4 БМП та 1 броньована машина.

Речник зазначив, що окупанти почали більш активно здаватись в полон через погоду, та через проблеми російської армії, які погіршуються завдяки впливу українських військових. ЗСУ б'ють по логістичних маршрутах окупантів, через що російські військові на передніх позиціях залишаються без забезпечення та боєприпасів.

Дефіциту електроенергії в Україні немає — Міненерго

Станом на 14 січня дефіциту електроенергії в енергосистемі України не спостерігається. Власної генерації достатньо для покриття потреб споживачів.

Про це повідомляє Міністерство енергетики України.

Зазначається, що енергосистема збалансована. Графіки відключень електроенергії не застосовуються.

Водночас у Міненерго наголосили, що споживання залишається на високому рівні і закликали споживати електроенергію економно.

На поточну добу прогнозується імпорт електроенергії 5600 МВт*год, експорту не передбачається. В аварійні короткострокові ремонти виведено два блоки ТЕС.

Майже тисяча абонентів без тепла та понад 650 без газу: наслідки ракетного удару у Мирнограді 14 січня

Російські війська близько 02:30 14 січня вдарили двома ракетами по Мирнограду. Ракети влучили у приватний сектор міста, пошкодили житлові будинки, лінії електропередач та газопровід. Без опалення залишились 920 абонентів, а без газопостачання — понад 500 приватних будинків та понад 140 квартир.

За інформацією голови Донецької ОВА Вадима Філашкіна, газовики о 12:30 завершили ремонтні роботи на пошкодженій ділянці газогону. А вже о 13:00 відновили газопостачання на міську котельню. Також відновлюють газопостачання побутовим споживачам.

Як Суспільному Донбас розказав голова Мирноградської міської військової адміністрації Юрій Ключка.

"Близько 02:30 ворог завдав чергового ракетного удару по громаді. Це приватний сектор, де мешкають переважно літні люди. На цю годину комісія обстежила близько 20 приватних будинків. Там незначні пошкодження покрівлі, вікна. Комісія ще працює", — розказав очільник МВА.

За його інформацією власникам пошкоджених будинків після 12:00 14 січня почнуть видавати будівельні матеріали, аби закрити пошкоджені вікна та дахи.

Через ракетний удар частина міста залишилась без електрики, а без газопостачання — котельня, яка опалює 920 абонентів, 504 приватних будинків та 142 квартири.

"Електрики працюють, більша частина району вже з електрикою. Залишились тільки приватні будинки, там де був епіцентр влучання", — розказав Ключка.

Як розказав начальник МВА, у місті зараз над ліквідацією наслідків ракетного удару працюють дві бригади газовиків.

РФ тримає у Чорному морі 11 кораблів, серед яких 1 ракетоносій

В Чорному морі російське корабельне угруповання розгорнуто в кількості 11 кораблів, серед яких 1 ракетоносій – фрегат "Адмірал Макаров", споряджений 8 "Калібрами".

Про це повідомляють Сили оборони півдня України у Telegram-каналі.

Зазначається, що також 5 великих десантних кораблів відпрацьовують задачі із злагодженості екіпажів, але тримаються у прибережних водах вздовж чорноморського узбережжя РФ.

"Рівень ракетної загрози підвищено. А щодо активності десантних кораблів – це очевидні провокативні дії на тлі вкидів про підготовку десантних операцій в тил ліній оборони України", — йдеться у повідомленні.

У селі Львове на Херсонщині армія РФ скерувала безпілотник на службовий автомобіль поліції

Зранку у селі Львове російська армія скерувала безпілотник на службовий автомобіль поліції. Поранений 50-річний поліцейський, пошкоджений транспортний засіб.

Також у Шляховому внаслідок вибуху керованої авіабомби 27-річний правоохоронець отримав контузію, повідомила поліція Херсонської області.

У Херсоні було чутно вибухи

У Херсоні чутно вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

На Запорізькому напрямку прикордонники-оператори БпЛА відбили атаку FPV-дронів РФ

"Ворог використовує погодні умови й продовжує завдавати ударів FPV-дронами. На Запорізькому напрямку прикордонники-оператори БпЛА розправилися з усіма "вбивчими пташками", одну з них затрофеївши: дрон заплутався у лінії електропередач, а смертоносний вантаж приземлився без детонації", — йдеться у повідомленні ДПСУ.

Київ та всі області — відбій повітряної тривоги

У Повітряних силах ЗСУ повідомили про відбій загрози по МіГ-31К.

У Києві та всіх областях оголошена повітряна тривога

Київ та всі області — повітряна тривога. Повітряні сили повідомили про зліт МіГ-31К з аеродрому "Моздок".

Військові РФ з дрона-камікадзе атакували підрозділ пожежної охорони на Херсонщині

Військові РФ з дрона-камікадзе атакували підрозділ пожежної охорони у Станіславі на Херсонщині. Поранені четверо рятувальників. У них діагностували контузії, вибухові та черепно-мозкові травми. Постраждалим надали медичну допомогу — голова ОВА Прокудін.

На ТОТ продовжують прибувати медичні бригади з Росії — Центр національного спротиву

"Через брак кадрів на ТОТ окупанти продовжують завозити медичні бригади з території РФ. Це відбувається на ротаційній основі з виплатами премії для учасників незаконного відрядження. Наразі на ТОТ Запорізької області розгорнули роботу медичні бригади з Карелії", — йдеться у повідомленні Центру національного спротиву.

Зазначається, що якість та доступність медичних послуг для місцевого населення залишається на критично низькому рівні. Навіть при наданні екстреної допомоги перевага надається росіянам. Через це в тимчасово окупованих регіонах критична ситуація на фоні загострення епідеміологічної ситуації та гуманітарної кризи загалом. Смертність серед цивільного населення суттєво зростає.

Залужний та Шаптала провели кілька днів на передовій

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний разом з начальником Генерального штабу Сергієм Шапталою кілька днів працювали в зонах відповідальності оперативно-стратегічних угруповань військ "Таврія" та "Одеса".

"Провели плідну роботу із командувачами напрямків і командирами бригад, які виконують завдання на Донеччині, Херсонщині та Запоріжжі. Узгодили кроки задля підвищення ефективності застосування військ з урахуванням наявних ресурсів та оперативної обстановки", — зазначив Залужний.

Як минула ніч у регіонах — зведення ОВА

Протягом доби 13 січня та у ніч на 14 січня російська армія продовжувала обстрілювати регіони України, йдеться у зведення обласних адміністрацій.

Сумщина: вночі росіяни здійснили обстріл з РСЗВ Середино-Будської громади. Зафіксовано 5 вибухів. Вчора протягом дня росіяни здійснили 36 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів області. Зафіксовано 191 вибух.

Шосткинська громада: внаслідок завдання ракетних ударів виникло пошкодження важливого об’єкту критичної інфраструктури. Вибуховою хвилею пошкоджено 26 житлових будинків, 3 дитячих садка, 2 школи, спортивний комплекс. Одна жінка отримала поранення. Без опалення та води залишились 12 тисяч абонентів.

Запоріжжя: минулої доби військовослужбовці РФ завдали 146 ударів по 20 населених пунктах. Без постраждалих. Надійшло 23 повідомлення про руйнування житлових будинків та об'єктів інфраструктури в області.

Дніпропетровщина: вчора зранку під час масованої атаки росіяни скерували на область ракети. Є прильоти. Без жертв та руйнувань. 2 ракети збили сили ППО у Криворізькому районі. Під ударом були районний центр, Марганецька, Мирівська і Червоногригорівська громади. Пошкоджені багатоповерхівка, 6 приватних будинків, декілька господарських споруд, авто, лінія електропередач. Потрощений гаражний кооператив. Там виникла пожежа, яку вже приборкали.

Харківщина: артилерійських та мінометних ударів зазнали понад 15 населених пунктів Харківщини, зокрема: Гатище, Плетенівка, Вовчанськ Чугуївського району; Потихонове, Синьківка, Петропавлівка, Іванівка, Берестове Куп'янського району. Авіаційних ударів ворога зазнали Вовчанськ Чугуївського району; Веселе Харківського району; Піщане, Іванівка Куп'янського району.

Сьогодні вночі росіяни здійснили удари мінімум трьома КАБами по м. Вовчанськ, пошкоджено підприємство: два ангари та тік. Інформація щодо потерпілих не надходила. Внаслідок обстрілів були перебої з електропостачанням, живлення відновили.

Луганщина: двічі за добу Невське зазнало авіаційних ударів. Загалом росіяни здійснили 14 авіаційних нальотів, вдаривши ще й по Білогорівці та Серебрянському лісу. За добу російська армія здійснила 131 обстріл (627 снарядів).

Донеччина: під вогнем росіян минулої доби — 10 населених пунктів: Курахове, с. Бердичі, с.Довга Балка, Авдіївка, с.Предтечине, смт Нью-Йорк, с.Дальнє, с.Орлівка, смт Очеретине, Мирноград. Пошкоджено 21 житловий будинок, обладнання Курахівської ТЕС, 4 господарські споруди, кафе, магазин, газопровід, 6 цивільних автомобілів, складське приміщення. На Донеччині за добу: 2 поранених.

Миколаївщина: вчора вранці у Баштанському районі в результаті збиття російської ракети уламки впали в межах житлового сектору, загорівся одноповерховий житловий будинок. Пожежа була оперативно ліквідована. Постраждалих немає.

Херсонщина: за добу по області росіяни здійснили 104 обстріли (406 снарядів), з них по м. Херсон — 8 обстріли (28 снарядів). Військові РФ поцілили у райони 29 населених пунктів області; припортову інфраструктуру.

Під завалами багатоквартирного будинку опинилася 71-річна жінка. Рятувальникам вдалося деблокувати її. Медики надали постраждалій необхідну допомогу. Вночі під ударом було Садове. Згорів приватний будинок. Травмований 60-річний чоловік.

Зранку удар прийшовся по Дніпровському. Поранення кінцівок отримала жінка 1960 року народження під час обстрілу знаходилася на вулиці. У неї стан середньої важкості. Росіяни атакували безпілотниками населений пункт у Бериславському районі. Постраждав 54-річний чоловік. Його госпіталізували з відкритою черепно-мозковою травмою, осколковими пораненнями кінцівок і черевної стінки. Чоловік підключений до апарата штучної вентиляції легень. Також росіяни обстріляли село Веселе. Є травмований. До лікарні доставили 42-річного чоловіка. Росіяни обстріляли центральну частину м. Херсона. Внаслідок обстрілу сталося руйнування житлового будинку. Під завалами врятовано 60-річного чоловіка. Стан потерпілого медики оцінюють як середньої тяжкості. За добу по області: 6 людей дістали поранення.

В Чорному морі 11 російських кораблів, серед яких 1 носій крилатих ракет "калібр" — ВМС

В Чорному морі станом на ранок 14 січня перебуває 11 російських кораблів, серед яких 1 носій крилатих ракет "калібр", загальний залп до 8 ракет, повідомили у ВМС Збройних сил України.

В Азовському морі перебуває один корабель; в Середземному морі — 2 російські кораблі, серед яких 1 носій крилатих ракет "калібр", загальний залп до 8 ракет.

Повітряна тривога на Харківщині

Повітряна тривога в Харківській області пов’язана з активністю російської тактичної авіації вздовж кордону, повідомили у Повітряних силах ЗСУ.

ЗСУ з початку війни ліквідували близько 370 тисяч російських військових — Генштаб

Протягом доби Сили оборони України на фронті ліквідували 840 російських військових. Загальні бойові втрати російської армії станом на 14 січня 2024 року становлять близько 370 тисяч осіб.

З техніки росіяни втратили:

 • танків ‒ 6075 (+10) од,
 • бойових броньованих машин ‒ 11302 (+33) од,
 • артилерійських систем – 8747 (+19) од,
 • РСЗВ – 957 (+0) од,
 • засоби ППО ‒ 648 (+2) од,
 • літаків – 329 (+0) од,
 • гелікоптерів – 324 (+0) од,
 • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 6861 (+13),
 • крилаті ракети ‒ 1814 (+8),
 • кораблі /катери ‒ 23 (+0) од,
 • підводні човни — 1 (+0) од,
 • автомобільної техніки та автоцистерн – 11667 (+35) од,
 • спеціальна техніка ‒ 1353 (+8)

Російські військові за добу 103 рази обстріляли Херсонщину: поранені шестеро людей

Російські військові протягом доби з артилерії, реактивних систем залпового вогню, мінометів, танків та авіації 103 рази обстріляли територію Херсонської області. Випустили 406 снарядів, повідомив керівник обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.

ЗСУ відбили 17 атак на Мар'їнському напрямку — Генштаб

За минулу добу 13 січня та у ніч на 14 січня російські військові обстріляли понад 120 населених пунктів України, на фронті відбулось 61 бойове зіткнення, повідомляється у ранковому зведенні Генерального штабу Збройних сил України.

Яка ситуація на фронтах

В зоні відповідальності ОСУВ “Північ” на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка залишається без суттєвих змін.

На Сіверському та Слобожанському напрямках росіяни зберігають військову присутність у прикордонних районах, проводять активну диверсійну діяльність з метою недопущення перекидання українських військ на загрозливі напрямки, нарощують щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону в бєлгородській області.

В зоні відповідальності ОСУВ “Хортиця” на Куп’янському напрямку українські захисники відбили 4 атаки РФ біля Синьківки Харківської області.

На Лиманському напрямку українські захисники відбили 4 атаки росіян в районах Макіївки Луганської області та Тернів Донецької області.

На Бахмутському напрямку українські воїни відбили 2 атаки росіян поблизу Кліщіївки та Андріївки Донецької області.

В зоні відповідальності ОСУВ “Таврія” на Авдіївському напрямку українські захисники продовжують стримувати російське військо, яке не полишає спроб оточити Авдіївку. Українські воїни стійко тримають оборону, завдаючи росіянам значних втрат.

На Мар’їнському напрямку українські підрозділи продовжують стримувати російську армію поблизу Красногорівки та Новомихайлівки Донецької області, де відбито 17 атак.

На Шахтарському напрямку Сили оборони відбили 4 атаки росіян південніше Пречистівки, західніше Старомайорського та південніше Рівнополя Донецької області.

На Запорізькому напрямку українські військові відбили 2 атаки росіян в районі Роботиного Запорізької області.

В зоні відповідальності ОСУВ “Одеса” на Херсонському напрямку Сили оборони надалі продовжують заходи із розширення плацдарму.

Зберігається активність російської тактичної авіації на південно-східному напрямку

У Повітряних силах ЗСУ повідомили про збереження активності російської тактичної авіації на південно-східному напрямку. Є загроза застосування авіаційних засобів ураження.

Відбій повітряної тривоги в Києві

У Києві оголосили відбій повітряної тривоги

У Києві повітряна тривога

У Києві оголосили повітряну тривогу, повідомили в КМДА.

Швеція збільшить виробництво 155-мм боєприпасів для України

Оборонно-промисловий комплекс Швеції збільшить виробництво артилерійських боєприпасів для України.

Це випливає з угоди, підписаної управлінням матеріального забезпечення оборони (FMV) Швеції з виробником боєприпасів Nammo.

Угода стосується інвестицій у збільшення потужностей з виробництва 155-мм артилерійських боєприпасів у Швеції. Заплановані інвестиції частково фінансуються шведською державою та частково Європейським Союзом.

Угода перетворюється на контракт за умови, що ЄС, у конкуренції з іншими проєктними пропозиціями, виділить кошти протягом першого кварталу 2024 року.

На початок