Туреччина, Румунія та Болгарія підписали меморандум про протимінну групу у Чорному морі

Туреччина, Румунія та Болгарія підписали меморандум про протимінну групу у Чорному морі

чорне море
Табличка "Міни" на березі Чорного моря. Ілюстративне фото: Єлизавета Кротик/Суспільне Миколаїв

Болгарія, Румунія та Туреччина 11 січня у Стамбулі підписали меморандум про взаєморозуміння щодо створення Чорноморської військово-морської протимінної групи (MSM Black Sea).

Про це йдеться у повідомленні на сайті Міноборони Болгарії.

Після остаточного схвалення документа на національному рівні країнами-учасницями розпочнеться процес оперативного планування діяльності MCM Black Sea, а після цього групу протимінної боротьби можна буде залучити для виконання реальних завдань.

Зазначається, що спочатку MCM Black Sea передбачав участь протимінних кораблів лише трьох держав Чорноморського союзу. Для усунення мінної загрози дії переважно проводитимуться в територіальних водах і виключних економічних зонах країн-учасниць.

Виконавчим органом для ухвалення рішень, управління, консультацій і загального керівництва проведенням протимінних операцій буде Комітет військово-морської протимінної групи в Чорному морі, що складається з командувачів ВМС трьох країн-учасниць.

На підставі рішень комітету буде складено план-графік ведення бойових дій на окремих напрямках із зазначенням сил, запланованих до участі на відповідний період активізації угруповання (не більше 4 періодів по 15 діб протягом одного календарного року).

Раніше у Міноборони Болгарії повідомили, що створення групи протимінного захисту було ініційоване Туреччиною у серпні 2023 року. Її основним завданням є забезпечення безпеки морських шляхів у Чорному та протидія мінній загрозі, що виникла після російської агресії проти України.

У відомстві наголосили, що операції групи будуть виключно мирні і не будуть спрямовані проти будь-якої країни.

"Очікується, що вони допоможуть покращити взаємодію та добросусідські відносини між учасниками, не замінюючи присутності НАТО та заходів, що продовжуються, щодо стримування та оборони в Чорноморському регіоні", — сказано в заяві.

Раніше Туреччина заявила, що не пропустить через турецькі протоки у Чорне море українські мінні тральщики "Чернігів" (M310) та "Черкаси" (M311), які передала Велика Британія Україні, щоб не допустити ескалації напруженості в акваторії. Тральщик — військовий корабель спеціального призначення, головним завданням якого є пошук, виявлення та знищення морських мін.

На початок