2024 senesi Qırım ve Qara deñizdeki uruş, cenkniñ merkezi olur - Zelenskıy

2024 senesi Qırım ve Qara deñizdeki uruş, cenkniñ merkezi olur - Zelenskıy

2024 senesi Qırım ve Qara deñizdeki uruş, cenkniñ merkezi olur - Zelenskıy
Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıy. Фото: Офіс Президента

Qırım ve onen bağlı olğan Qara deñizdeki uruş, cenkniñ merkezi olur. 2014 senesi Rusiye tarafından qanunsız olaraq işğal etilgen Qırımnıñ izolâtsiyası ve bu bölgedeki rus arbiy imkânlarınıñ azlaşması, Ukraina içün soñ derecede müimdir, çünki bu, o bölgeden ücümlerniñ sayısını azlaştırmaq usulıdır.

The Economistke intervyu bergende Ukraina prezidenti Volodımır Zelenskıy bunı añlattı.

Qırımnıñ azat etilmesi, “dünya içün bir misal” olur edi

O qayd etti ki, Qırımnıñ azat etilmesi, “dünya içün bir misal” ve Rusiye içinde büyük tesiri olur edi. Kreml propagandasınıñ merkeziy qısmınıñ coyulması kösterdi ki, “Putinniñ istekleri sebebinden biñlerce rus zambiti öldi”. Soñ 240 sene devamında Rusiyeniñ tutqanı arbiy-deñiz bazalarınıñ mahv etilmesi, Putin içün büyük bir mania olur edi.

Faqat, er bir muvafaqiyetniñ tezligi, ğarbiy ortaqlardan arbiy yardımğa bağlıdır. Maqsatnıñ içinde patlaya bilgen uzun radiuslı "Taurus" qanatlı raketaları, 4 mlrd dollarlıq Keriç körpüni yoq etmege yardımcı olur edi. Böylece, Qırım yarımadası Rusiyeden izolâtsiya eter edi.

"Rusiye, bizim içün bunıñ arbiy obyekt olğanını bilmel", — dep Zelenskıy ayttı.

Putin cenkte ğalebe qazanmay

Volodımır Zelenskıy qayd etti ki, tüşüngemine köre ukrain ücümi o qadar tez keçmese de, Putinn ğalebe qazanması fikri "duyğu"dan başqa bir şey degildir. Rus quvetleri alâ daa cenkleşeler, şu cümleden Avdiyivkada biñlerce öldürilgen rus askeri yata. Olarnı kimse almağa ketmey.

Ukraina prezidenti hatırlattı ki, 2023 senesi Putinniñ ordusı iç bir büyük şeer zapt etmedi, Ukraina ise rus ordusınıñ Qara deñiz qurşavını yoq etti ve şu anda Ukrainanıñ cenübiy yalısındaki yañı marşrutnen millionlarca tonna ububat alıp kete.

Ukrainanı destek eterek, Avropa özüni qorçalay

В інтерв'ю Володимир Зеленський зазначив, що підтримуючи Україну, Європа захищає İntervyuda Volodımır Zelenskıy qayd etti ki, Ukrainanı destek eterek, Avropa özüni rus tecavuzından qorçalay.

"Bizge para ya da silâ bererek, siz özüñizni destek etesiz. Bizimkilerin degil, öz balalarıñıznı qurtarasız", – dep devletniñ başı qayd etti.

Prezident Zelenskıy hatırlattı ki, bir qaç avroya ülkesiniñ mahsus hizmetleri Rusiyeniñ öz ülkelerine ücüm imkânını baqmağa başladılar. Şura Birliginiñ terkibinde olmağan ülkeler aqqında da laf etemiz.

Volodımır Zelenskıy qayd etti ki, "Rusiye tarafından müim barışıq adımlarını" körmye, ve aynı zamanda Rusiye şarq, cenüp, şimal ve ğarptaki ukrain şeerlerine ava ücümlerini yapmağa devam ete.

"Men, tecavuzcı bir devletniñ tek adımlarını körem", — dep devletniñ başı qayd etti.

O tafsilâtlıca añlatıı ki, eger Rusiye çatışmanı bitirmek istegi aqqında signal berse, "demek ki, olar doğru insanlar degil, olarnıñ sadece raketaları, silâlsı ya da azırlanğan askeri yoq".

Bundan soñ Ukraina prezidenti inandırdı ki, Rusiye cenk yañıdan başlatacaq.

Volodımır Zelenskıy qayd etti ki, AQŞ arbiy yardım bereler, amma eger ğarptan yardım yeterli olmasa, Ukraina öz istisalını arttırdı. Bu B planı çerçivesinde o, amerika ükümeti Ukrainağa silâ (ayrıca, top sistemaları ve Ava mudafaası raketaları) işlep çıqarması içün izinname bermege rica ete.

На початок