Президент США Дональд Трамп підписав указ про відновлення санкцій проти країн, компаній і приватних осіб, які будуть причетні до поставок зброї до Ірану або з нього.
"Сьогодні (21 вересня — ред.) я запроваджую нові дії щодо обмеження ядерних, балістичних ракет і звичайних озброєнь Ірану. Моя адміністрація ніколи не дозволить Ірану мати ядерну зброю, і ми не дозволимо Ірану наразити на небезпеку решту світу новими поставками балістичних ракет і звичайних озброєнь. Щоб цього не сталося, я видаю новий указ, відновлюю санкції Організації Об'єднаних Націй щодо Ірану і встановлюю нові санкції і заходи експортного контролю щодо понад двох десятків громадських організацій і осіб, які підтримують ядерне, ракетне і звичайне озброєння Ірану", — йдеться у заяві Трампа на сайті Білого дому.
Згідно з нею, розпорядження президента США блокує власність і інтереси у власності в США тих, хто сприяє постачанню, продажу або передачі звичайних озброєнь до Ірану або з Ірану, а також тих, хто забезпечує технічну підготовку, фінансову допомогу і послуги, а також іншу допомогу, пов'язану з цією зброєю.
"Моя адміністрація також вводить нові санкції і заходи експортного контролю щодо 27 громадських організацій і осіб, пов'язаних з мережами розповсюдження Ірану. Ці дії націлені на Організацію з атомної енергії Ірану за її роль в ядерній ескалації Ірану, на іранську ракетну організацію Shahid Hemmat Industrial Group за сприяння розробці балістичних ракет і на дві іранські організації за їх участь в передачі і придбанні звичайних озброєнь", — сказано у заяві.
Таким чином, Трамп запровадив санкції і заходи експортного контролю щодо 27 громадських організацій і осіб, пов'язаних з мережами розповсюдження Ірану. Зокрема на Організацію з атомної енергії Ірану за її роль в ядерній ескалації Ірану, на іранську ракетну організацію Shahid Hemmat Industrial Group за сприяння розробці балістичних ракет і на дві іранські організації за їх участь в передачі і придбання звичайних озброєнь.
Що відомо
- США ініціювали відновлення санкцій ООН щодо Ірану через порушення умов "ядерної угоди". В ЄС наголошували, що Сполучені Штати не мають права це зробити, оскільки вийшли з "ядерної угоди" у 2018 році.
- "Ядерна угода" була підписана 2015 року між Іраном, ЄС та постійними членами Радбезу ООН. Відповідно до її умов, Іран відмовлявся від програми розробки ядерної зброї в обмін на зняття міжнародних санкцій.
- Дональд Трамп неодноразово звинувачував Іран у порушенні умов "ядерної угоди". У 2018 році США в односторонньому порядку вийшли з "ядерної угоди" та ввели санкції проти Ірану.
- Після вбивства американськими спецслужбами іранського генерала Касема Сулеймані в січні 2020 року, Іран оголосив про припинення дотримання обмежень ядерної угоди 2015 року.