Перейти до основного змісту
Вбивство Пригожина організував секретар Радбезу Росії Патрушев — WSJ

Вбивство Пригожина організував секретар Радбезу Росії Патрушев — WSJ

Патрушев і Путін
Президент Росії Володимир Путін і секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев (ліворуч) під час зустрічі в Москві, 6 листопада 2019 року. Фото: Kremlin Pool Photo/AP

Вбивство власника ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина, який загинув у авіакатастрофі, організував секретар Ради безпеки Росії Микола Патрушев.

Про це пише The Wall Street Journal, посилаючись на анонімні джерела у західних спецслужбах.

У статті зазначається, що Патрушев ще влітку 2022 року почав попереджати президента Росії Володимира Путіна про загрозу зростання впливу власника ПВК "Вагнер" Пригожина. Однак той буцімто не дослухався до його слів, оскільки, на переконання Кремля, "вагнерівці" показували успіхи на полі бою в Україні.

За словами неназваного колишнього російського розвідника, ситуація змінилася у жовтні 2022 року. Тоді Пригожин зателефонував нібито Путіну і в грубій формі поскаржився на дефіцит боєприпасів на фронті. У кабінеті Путіна на той момент був секретар Радбезу РФ Патрушев, стверджує співрозмовник видання.

Наступні скарги Пригожина на постачання зброї "вагнерівцям", зокрема публічні конфлікти з Міноборони Росії, Путін ігнорував, пише видання. У статті йдеться, що червні 2023 року, коли Пригожин почав заколот, Патрушев побачив у цьому можливість назавжди позбутися власника ПВК "Вагнер" і "взяв справу у свої руки".

Після того, як за посередництва президента Білорусі Олександра Лукашенка вдалося домовитися про відхід найманців на білоруську територію, а Путін пообіцяв припинити переслідування "вагнерівців", Патрушев взявся за розробку плану ліквідації Пригожина.

За словами джерел журналістів, Путіну пізніше показали ці плани, і він не заперечував. Як стверджують джерела WSJ у західних спецслужбах, невелику бомбу заклали під крило приватного літака Embraer-135, яким користувався Пригожин, в аеропорту "Шереметьево", коли його готували до вильоту 23 серпня 2023 року. Через пів години після зльоту літак зазнав катастрофи у Тверській області. Жертвами авіакатастрофи стали всі десять людей, які перебували на борту. У Кремлі свою причетність до авіакатастрофи заперечують.

Секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев та інші російські посадовці на запити журналістів WSJ про коментарі не відповіли.

Що відомо про ПВК "Вагнер"

У 2013 році в Росії утворився "Словʼянський корпус", де з усієї країни набирали найманців для служби. Власником її став той же Пригожин, а командиром — Дмитро Уткін із позивним "Вагнер", який отримав на честь композитора Ріхарда Вагнера, якого любив Гітлер.

В межах укладених домовленостей з Башаром аль-Асада перші найманці відправилися в Сирію у вересні 2013 року. Саме там в Уткіна зʼявився позивний, який перетворився у назву ПВК.

Згодом корпус найманців "Словʼянський корпус" перейменували у ПВК "Вагнер", де командиром та правою рукою власника, того ж Євгена Пригожина, й став Уткін.

Вагнерівці за збройної та фінансової підтримки Кремля виконували завдання в Судані, Лівії, ЦАР, опинилися на війні в Сирії та на Донбасі. А з березня 2022 року це ПВК вважається чи не найбільш боєздатною силою Росії, яка воює на території України.

Увечері 23 червня 2023 року глава ПВК "Вагнер" Євген Пригожин заявив, що війська Міноборони Росії вдарили по місцю дислокації "вагнерівців" і там нібито загинуло багато найманців. Він анонсував "марш справедливості", додав, що "вагнерівців" 25 тисяч і вони ідуть "розбиратись". А також закликав всіх, хто хоче "заканчівать бєзпрєдєл" долучатись до "маршу". Після того, вагнерівці передислокувалися до Білорусі, де навчали військових.

Через 2 місяці, 23 серпня 2023 року, власник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин та співзасновник групи Дмитро Уткін загинули в авіатрощі у Тверській області РФ.

Топ дня

Вибір редакції

На початок