Вибори у Сербії: перемагає партія Вучича

Вибори у Сербії: перемагає партія Вучича

ЗМІ
Вибори у Сербії: перемагає партія Вучича
Чоловік на одній із виборчих дільниць в Белграді, Сербія, 17 грудня 2023 р. Фото: AP Photo/Darko Vojinovic

У Сербії завершилися дострокові парламентські вибори, які, за прогнозами, збережуть владу партії чинного президента Александера Вучича. Вона, попередньо, набрала 46,2%.

Про це повідомляє RTS.

На основі 88,4 відсотка вибірки партія Вучича "Сербська прогресивна партія" отримала 46,2% голосів та отримає 128 мандатів в парламенті. На другому місці опозиція – "Сербія проти насилля" з 23,7 % — 65 мандатами. Третє місце посідає коаліція СПС з 6,6% або 18 мандатами. Коаліція НАДА отримала 4,8% або 13 мандатів.

Зі списків меншин очікується, що Альянс угорців та хорватів у автономному краю Сербії Воєводина отримає більш як 6 мандатів.

Правляча партія Вучича перебуває при владі з 2012 року. Президент заявив у неділю, що очікує на "хорошу явку і рішучу перемогу". Як повідомляє BBC, Сербія бореться з високою інфляцією, яка в листопаді досягла 8%, а сам глава держави перебуває під тиском Європейського Союзу і США з метою нормалізації відносин з Косово. ДО того ж Сербія є кандидатом на вступ до ЄС.

Місцеві спостерігачі повідомили про різні порушення, в тому числі про автобуси виборців з Боснії та Герцеговини для голосування в Белграді. Неурядові спостерігачі повідомили про порушення на низці виборчих дільниць, зокрема, фальсифікацію голосів.

Що цьому передувало

31 жовтня сербський уряд надіслав президентові пропозицію про розпуск парламенту – Народної Скупщини – та призначення позачергових виборів до законодавчого органу влади. Президент Сербії Александар Вучич 1 листопада розпустив парламент і призначив дострокові парламентські та місцеві вибори на 17 грудня..

У зверненні зазначається, що проведення позачергових виборів вимагала "частина громадськості", а 11 вересня з таким проханням до Вучича звернулася частина опозиційних політичних партій.

У травні президент Сербії Александар Вучич заявив, що готовий провести дострокові вибори у країні на тлі протестів, зумовлених випадками масової стрілянини.

Попередні загальні вибори в Сербії відбулись у квітні 2022 року, наступні за графіком вибори до парламенту мали б відбутися у 2026 році.

На початок