Чи налякають псевдомінерів нові зміни до Кримінального кодексу. Пояснює експерт

Чи налякають псевдомінерів нові зміни до Кримінального кодексу. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Чи налякають псевдомінерів нові зміни до Кримінального кодексу. Пояснює експерт

Наприкінці липня за ініціативою Кабміну у Верховній раді зареєстрували зміни до Кримінального кодексу щодо підсилення відповідальності за неправдиве повідомлення загрозу безпеці громадян, зокрема, за псевдомінування. Заступник директора Українського Інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко в ефірі Українського радіо прокоментував запропоновані урядом зміни.

Чинна редакція закону передбачає від 2 до 6 років позбавлення волі, а за повторне псевдозамінування чи у разі, якщо воно спричинило тяжкі наслідки – від 4 до 8 років ув’язнення. Натомість новий законопроєкт пропонує запровадити додаткове покарання у вигляді конфіскації майна, а також посилити відповідальність за псевдомінування об’єктів критичної інфраструктури.

"Наразі передбачається, що якщо людина вчинює злочин повторно або злочин, який мав за собою певні негативні наслідки, то збільшується відповідальність до 8 років. В цю частину включили й псевдомінування критично важливих для держави об’єктів, наприклад, АЕС, військових частин та державних установ. Тобто мінування державних установ, зокрема шкіл та лікарень, уже буде кваліфіковано злочином", – каже експерт Богдан Петренко.

Однак він сумнівається в тому, що посилення відповідальності у такій формі дозволить розв'язати проблему псевдомінувань.

"Не можна говорити однозначно, що посилення відповідальності у тому вигляді, як це пропонується, буде єдиним кроком, який дозволить вирішити проблему псевдозамінувань. Має бути демонстрація притягнення людей до відповідальності. І за 8 місяців цього року вже притягнули 101 людину. Крім того, люди мають усвідомлювати, що здійснювати псевдозамінування вони працюють на державу-агресора, формуючи негативне ставлення до України як до держави, яка не може захистити громадян", - сказав експерт.

Чому зростає кількість мінувань

За словами експерта, останніми роками в Україні спостерігається зростання кількості мінувань, що пов’язано, зокрема, з війною на сході України.

"Якщо ми візьмемо відносно мирний 2013 рік, то там було близько 253 кримінальних справ. З початком війни з Російською Федерацією у 2014 році кількість цих випадків зросла втричі", – зауважує він.

На думку Петренка, головною метою таких повідомлень є викликати у населення негативне ставлення до правоохоронців та до держави в цілому.

"Негатив викликають поліцейські, тому що більшість людей переконані, що вибухівки немає. Але на кожний такий інцидент має виїхати група поліцейських і саперів, які повинні дослідити середовище, обмежуючи при цьому пересування людей. І люди спрямовують свій негатив не на реальних злочинців, а на тих, хто від них захищає", – стверджує експерт.

Також Петренко зауважив, що зростанням випадків мінувань супроводжується будь-яка виборча кампанія в Україні.

"Мінуються суди, комісії, приміщення, де відбуваються голосування. Якщо говорити про минулий рік, коли були дві національні виборчі кампанії, то ми фактично досягли піку, оскільки було близько 1700 справ. Аваков сказав, що надійшло повідомлення про замінування близько 92 000 об’єктів за рік. Уявіть, скільки потрібно залучити поліцейських, щоб лише перевірити ці об’єкти", – зауважує він.

Види мінерів

Як пояснив Петренко, існують різні види мінерів. За словами експерта, деякі з них займаються цим професійно.

"Є люди, які професійно цим займаються і використовують спецзасоби, які створюють перешкоди для того, щоб поліція їх зловила. Як правило, такі люди мінують значно більше об’єктів, тому що або працюють за кордоном, або мають якісь політичні сили, які їх захищають, і працюють всередині країни з метою дестабілізації під час виборчої кампанії", – каже він.

Деякі також мінують торговельні та розважальні центри, щоб нашкодити конкурентам, проте є й ті, хто вдається до таких дій через емоційну нестабільність.

"Існують випадки, коли у людини є емоційне збудження або інші побутові прецеденти. Як правило, вони викликані вибухом мінувань, які відбулися. Тобто людина почула таку чинну модель і застосовує такі ж самі методи для реалізації свої цілей, гадаючи, що її не буде затримано", – зазначив експерт.

За словами Петренка, саме псевдомінерів з цієї категорії вдається затримати найчастіше. Зазвичай ними виявляються звичайні люди, які діють, зокрема, в стані алкогольного сп’яніння.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди