Як Україна втратила Крим. У ДБР назвали свою версію

Як Україна втратила Крим. У ДБР назвали свою версію

Як Україна втратила Крим. У ДБР назвали свою версію
. УНІАН

Державне бюро розслідувань за результатами досудового розслідування встановило справжні причини та умови, що сприяли розвалу збройних сил та анексії Кримського півострову, яка розпочалась ще задовго до 20 лютого 2014 року, та появі "зелених чоловічків".

Як повідомили у відомстві, досудове розслідування завершилось стосовно держзради колишнього начальника Генерального штабу Збройних сил України Володимира Замана, який за співучастю з експрезидентом Віктором Януковичем та двома колишніми міністрами оборони — Дмитром Саламатіним та Павлом Лебедєвим, — у період з 2012 по 2014 роки підірвали обороноздатність, суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність держави.

Слідчі виділили 5 основних епізодів скоєння злочину, що врешті призвели до окупації Кримського півострову:

1. Скорочення ЗСУ

У відомстві зазначили, що попри повернення до позаблокового статусу, що вимагало нарощування чисельності армії, впродовж 2012-2013 років, чисельність армії скоротили з 240 000 до 162 000 військовослужбовців.

2. Підрив стану мобілізаційної готовності

У ДБР зазначили, що в 2013 році було скорочено половину від штатної чисельності військкоматів. Як результат, військові частини були укомплектовані лише на 25-55%.

"До того ж було згорнуто "політерну" приписку мобілізаційних ресурсів до військових частин та знищений облік військової техніки", — повідомили у відомстві.

3. Знищення систем протиповітряної оборони Криму

За даними ДБР, управління системою ППО Криму було передане до командування ВМС України на півострові, яке надалі перейшло на бік ворога. Також було скорочено одну з двох бригад ЗРК С-300В на озброєнні та зупинено програми модернізації ЗРК С-125 і С-200В.

4. Незаконні організаційні зміни та нівелювання стратегічних оборонних документів

У Держбюро розслідувань зазначили, що проведені у 2013 році масштабні організаційні зміни ЗСУ суперечили законодавству та не були внесені до стратегічних оборонних документів країни, що завадило ЗСУ в момент реалізації одного зі сценаріїв зовнішньої агресії сформувати ударну групу та захистити територіальну цілісність України.

5. Невжиття заходів щодо реагування на зовнішні загрози

ДБР наголосило, що попри численні повідомлення розвідки, що чітко свідчили про підготовку наступальної операції з боку РФ наприкінці 2013 – початку 2014 рр., не було вжито заходів із приведення ЗСУ до вищих ступенів боєготовності, організації територіальної оборони та проведення широкомасштабних військових навчань на території Криму.

У відомстві підсумували, що вказані дії у своїй сукупності є пов’язаними між собою та призвели до вторгнення РФ на територію АР Крим і м. Севастополь з подальшою їх окупацією.

Що відомо

  • 26 лютого 2014 у Криму масово з'явилися російські військові. Вони називали себе "зеленими чоловічками", а офіційна влада РФ спростовувала, що анексує півострів.
  • У ніч на 27 лютого вони захопили адмінбудівлі Криму, аеропорт Бельбек, закрили паромну переправу, обірвали зв'язок Криму з рештою України. У наступні тижні росіяни блокували українські військові частини.
На початок