Стефанчук заявив, що не толеруватиме депутатські "самоволки" за кордон

Стефанчук заявив, що не толеруватиме депутатські "самоволки" за кордон

Стефанчук заявив, що не толеруватиме депутатські "самоволки" за кордон
Фото: Facebook

Голова Верховної ради Руслан Стефанчук оприлюднив роз’яснення щодо поїздок народних депутатів за кордон. За його словами, він не толеруватиме депутатські "самоволки" і позицію окремих колег, які "чомусь вирішили, що саме вони є ексклюзивним “парламентським МЗС”.

Відповідний пост спікера оприлюднений у Фейсбуці.

Стефанчук заявив, що щойно повернувся з важливого візиту до Європейського Парламенту, де став свідком того, як “національний ефір наповнився істеричним стогоном окремих народних депутатів щодо нібито свавільного обмеження їх у відрядженнях за межі України та звинуваченням керівництва Верховної Ради України мало не в узурпації міжнародного треку”.

Він заявив, що Верховна рада України — єдиний законодавчий орган нашої країни. І особою, яка представляє український парламент у міжнародних відносинах, є голова Верховної ради України. Водночас народні депутати можуть брати участь у міжпарламентській дипломатії, зокрема шляхом отримання відрядження за межі України. Але таке уповноваження народного депутата на здійснення представницьких функцій відбувається за погодженням із головою Верховної ради.

Саме тому, коли народний депутат їде представляти Україну у складі парламентських асамблей, на різних важливих політичних парламентських майданчиках, на запрошення інших парламентів — він отримує відповідне погодження від голови у вигляді відрядження.

Статистика відряджень нардепів за кордон

Стефанчук навів дані, згідно з якими із моменту повномасштабного вторгнення фракція “Слуга народу”, яка складає 235 народних депутатів (52,22% від складу Парламенту), отримала погодження 53,24% відряджень від загальної кількості відряджень, що становить 4,23 відрядження на одного народного депутата.

Фракція “Європейська солідарність”, яка складається з 27 народних депутатів (6% від складу Парламенту) отримала погодження 9,74% від загальної кількості відряджень, що становить 6,7 відрядження на одного депутата, заявив Стефанчук.

“Зазначені відсоткові цифри красномовно свідчать про маніпулювання представниками цієї фракції фактами щодо будь-якого їх утиску. Не менш красномовними є і абсолютні цифри”, — йдеться у дописі спікера.

За словами Стефанчука, із моменту повномасштабного вторгнення представники “Європейської солідарності” є одними з лідерів за відрядженнями.

“За останніми даними, Іванна Климпуш-Цинцадзе була направлена у 31 відрядження за межі України, у яких із 648 днів повномасштабної війни пробула у закордонних відрядженнях 172 дні (себто більше, аніж кожен четвертий день). У “внутрішньому рейтингу” за кількістю відряджень вона посідає почесне третє місце серед усіх народних депутатів. Майже такі ж блискучі показники і у її колег за фракцією, зокрема: Ірини Геращенко (19 відряджень тривалістю у 101 день і 19 місце); Артура Герасимова (18 відряджень тривалістю 128 днів і 20 місце); Марії Іонової (18 відряджень тривалістю у 93 дні та 21 місце); Олексія Гончаренка (17 відряджень тривалістю 118 днів і 24 місце) і т.д.”, — написав Стефанчук.

Він додав, що як Голова Верховної ради теж бере участь у міжнародній діяльності та перебуває на 30 місці у цьому рейтингу.

“Тому всі ці маніпуляції, як на мене, є примітивним різновидом політичної боротьби, яка точно не в’яжеться із поняттям широко проголошеної парламентської єдності”, — заявив Стефанчук.

Чому погоджуються не всі заяви на відрядження

Він також прокоментував, чому погоджуються не всі заяви на відрядження.

“Причина проста. На жаль, окремі депутати розпочали певні маніпуляції та зловживання, чомусь вважаючи, що кожне їхнє бажання виїхати за кордон у період дії воєнного стану має бути безумовно схвалено керівництвом Ради, без врахування мети, завдань та оцінки результатів цієї поїздки. І це породило навіть певний жанр — “заяви народних депутатів на відрядження”, — написав Стефанчук.

За його словами, окремі з депутатів, як підставу, зазначали доволі абстрактні причини, як-от “покращення міжпарламентських взаємин”. Інші пропонували причини, які не мають нічого спільного з міжпарламентською діяльністю, як-от участь у незрозумілих конференціях, симпозіумах, форумах, “міжпартійних посиденьках”, що подекуди мало пов’язано з міжпарламентською діяльністю, аж навіть до участі у спектаклях чи спортивних заходах. Ще одні намагалися завищити кількість днів перебування у відрядженні, суттєво збільшуючи їх у порівнянні із заходом, що мав відбутися.

“А деякі народні депутати, які сьогодні активно скаржаться на невипуск їх у відрядження, подали мені нещодавно 4-5 послідовних заяв на відрядження за межі України загальною тривалістю майже 20 (!) днів, які мали завершитися приблизно до різдвяних свят. Такий збіг викликає багато питань. Тому чи варто говорити, що за таких умов керівництво Ради перейшло до більш ретельного розгляду заяв на відрядження за межі України та інколи відмовляло у погодженні деяких “псевдовідряджень”, — заявив Стефанчук.

Депутатські "самоволки" і відрядження "сам собі режисер"

Голова ВРУ додав, що є окремий жанр відряджень — депутатські “самоволки”. Це коли народний депутат їде у відрядження за межі України, а після нього у визначений відрядженням строк, не повертається в Україну, або ж їде самостійно в іншу країну, або ж під час відрядження в одну країну натомість виявляється в іншій країні.

“Результатом таких зловживань стали скандальні “самоволки” на Мальдівах, обіди з власною сім'єю у Лондоні, перебування у Великій Британії на політичних тусовках, коли відрядження було виписано в Естонію”, — написав Стефанчук.

За його словами, зараз розпочався новий жанр — “сам собі режисер”.

“Так, народний депутат, якого направляють на конкретний захід, наприклад, до США, потім заявляє, що у нього наплановано ряд власних політичних активностей і ще й в декількох країнах світу, до яких його (її) не відряджали та на які його (її) ніхто від імені українського парламенту не уповноважував”, — заявив спікер.

Він додав, що подекуди на такі поїздки за межі України подає одночасно заявку ще 7-8 членів цієї ж фракції (майже третина від складу).

Стефанчук також заявив, що цінує діяльність народних депутатів, які зберігаючи єдність українського парламенту, незалежно від партійних кольорів, щоденно працюють задля цієї спільної мети. Зокрема, і тих, які роблять важливу міжнародну роботу, добиваючись військової, фінансової, гуманітарної допомоги від наших партнерів для України, сприяючи ухваленню ряду політичних рішень на нашу користь, розвиваючи міжпарламентські відносини.

“Водночас я, як голова українського парламенту, не сприймаю й не толеруватиму позицію окремих колег, які чомусь вирішили, що саме вони є ексклюзивним “парламентським МЗС”, арогантно заявляючи, що лишень вони найефективніші, найпрофесійніші та найекспертніші. Тому, друзі, не намагайтесь окремо вивезти у країни ЄС себе, коханого (кохану). Не намагайтесь окремо вивезти у країни ЄС своїх дітей та рідних. Напружтесь і давайте зробимо все, щоби ми разом змогли ввести Україну до ЄС”, — підсумував голова парламенту.

Що цьому передувало

Першого грудня, експрезидент України Петро Порошенко повідомив, що прикордонники не випустили його у відрядження до Польщі та Сполучених Штатів та назвав це "антиукраїнською диверсією".

Нардеп від парламентської фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко повідомив, що розпорядження голови парламенту Руслана Стефанчука на відрядження Петра Порошенка скасував віцеспікер Верховної ради Олександр Корнієнко.

У коментарі Суспільному речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко сказав, що прикордонники забезпечують оформлення і пропуск осіб через кордон виключно відповідно до законодавства, зокрема, і правил перетину кордону громадянами України.

Зі свого боку заступник голови парламенту Олександр Корнієнко коментарі каналу "Рада", заявив що скасував міжнародне відрядження Петра Порошенка після отримання листа з грифом "Для службового користування", зміст якого він не може розголошувати.

Пізніше у СБУ пояснили, що РФ планувала використати зустріч голови партії "Європейська солідарність" Петра Порошенка з прем’єр-міністром Віктором Орбаном у своїх ІПСО проти України. Через це зокрема Порошенка не випустили у закордонне відрядження.

У травні колишнього президента Петра Порошенка прикордонники також не випустили за кордон. Тоді Порошенко з третьої спроби перетнув кордон України з Польщею. Підставою  відмови у виїзді прикордонники називали "проблему з підтвердженням дійсності дозвільного документа" — не зчитувався QR код.

На початок