Ціни на продукти та пально-мастильні матеріали на Вінниччині: як Держпродспоживслужба проводить моніторинг

Ціни на продукти та пально-мастильні матеріали на Вінниччині: як Держпродспоживслужба проводить моніторинг

Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області запровадило щоденний моніторинг цін у роздрібній торгівлі на продукти харчування першої необхідності, аби унеможливити неконтрольоване зростання їх вартості. Контроль та моніторинг здійснюють і на пально-мастильні матеріали на місцевих АЗС.

Про цінову ситуацію в області в ефірі Українського Радіо Вінниця розповів завідувач сектору контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби області Ігор Галицький.

Яка цінова політика, порівняно з листопадом 2022

"Від початку повномасштабного вторгнення на виконання вимог Кабміну від 6 березня №223 ГУ Держпродспоживслужби разом з іншими контролюючими органами здійснює контроль за суб’єктами роздрібної торгівлі на такі товари, як борошно пшеничне, макаронні вироби, батон, хліб, крупа гречана, вівсяна, свинина, яловичина, птиця, молоко, масло вершкове, сметана, яйця курячі, олія соняшникова, цукор, капуста, цибуля, буряк, морква, картопля, а також на бензин А-92, 95, дизельне пальне та скраплений газ для автомобілів", — розповів Ігор Галицький.

Порівняно з листопадом минулого року, спостерігається як зниження, так і підвищення цін на деякі продовольчі товари. Найбільше здешевшали, а це майже на 52%, цибуля, гречана крупа та морква. У межах 10-20% знизилися ціни на соняшникову олію, капусту та буряк. Однак середні роздрібні ціни дещо зросли, порівняно з минулим роком, сказав Галицький.

"Це на хлібобулочні вироби незначне зростання, а також на м’ясо-молочну групу товарів. Середні роздрібні ціни на хліб зросли на 7%, батон — на 7%, на свинину зростання — понад 17%, на птицю — 9,6%. Зросли ціни на молоко, сметану. Це пов’язано зі здорожчанням логістики й енергоресурсів. Ми не відмічаємо зростання цін на борошно. З цього переліку державою встановлені в роздрібній торгівлі граничні торговельні націнки".

Яка надбавка дозволена законодавством

За словами Ігоря Галицького, держава не встановила для виробників обмеження в націнці. Втім такі є для представників роздрібної торгівлі.

"Це, зокрема, стосується семи позицій реалізують сім позицій. Це батон, хліб житньо-пшеничний, борошно пшеничне вищого сорту, молоко пастеризоване 2,5% в плівці, яйця курячі першої категорії, птиця (тушки курячі та четвертини) та олія соняшникова. На ці продукти у підприємствах роздрібної торгівлі граничний рівень на них торговельної оцінки складає 10%. Сюди входять і рекламні, й маркетингові послуги, послуги з підготовки, обробки, пакування. 10% — це максимальна торговельна націнка на них в роздрібній торгівлі. Але це не стосується товарів, які марковані, як органічна продукція. І ці всі товари, які я назвав, лише вітчизняного виробництва. Імпортні не регулюються".

Реалізація продукції в сільській місцевості

"У зв’язку з тим, що після війни було запроваджено мораторій на планові та позапланові перевірки, це постанова Кабміну №303 за березень 2022, а ми бачили суттєве зростання цін минулого року, на рівні нашого управління створено близько 36 оперативних груп, які щоденно обстежують близько 400 об’єктів торгівлі. У кожних громадах ми стараємося відвідувати. Якщо завищена ціна, то ми вказуємо, але перевірити не можемо. Бо є мораторій.

Ми можемо тільки проводити позапланові перевірки відповідно до Закону України про основні засади державного аналізу у сфері господарської діяльності. Але для того, щоб провести таку перевірку, нам потрібне обґрунтоване звернення фізичної особи з додаванням документів по можливості. Після цього ми це звернення обробляємо, направляємо на Міністерство економіки України, отримуємо погодження. І тільки після цього ми можемо почати перевірку".

Ціни на продукти та пально-мастильні матеріали на Вінниччині: як Держпродспоживслужба проводить моніторинг
Скріншот із трансляції інтерв'ю Українського Радіо Вінниця

Зростання цін на бензин та газ

Порівнюючи з минулим роком, ціни на бензин зросли до 10%, а на дизельне пальне — до 5%, розповів Галицький.

"І газ: у травні ми спостерігали, що ціна була десь до 21 гривні за літр, то зараз близько 34. Це я говорю за середні ціни. На це впливають і податки, і ситуація, яка склалася на польсько-українському кордоні — через польських страйкарів. Ціну формують попит і пропозиція".

Причиною зростання цін на паливно-мастильні матеріали можуть стати об’єктивні фактори. Наприклад, посівна. Завжди є певне коливання цін у сезоні, сказав Галицький.

"Це залежить і від того, яку політику від податків сформує держава. Так, до липня ціни були нижчими. А з липня запровадили податки, ПДВ, і тому ціни зросли. Взимку, як правило, ціни не зростають. Але коли недостатньо ресурсу, то ціна зростає".

Держпродспоживслужба здійснює контроль цін і представниками обласної військової адміністрації, правоохоронцями та податківцями.

"Минулого року ми плідно співпрацювали, наприклад, у плані дотримання цін на пально-мастильні матеріали. Ми проводили перевірки АЗС. У разі порушень виносили рішення про застосування адміністративних санкцій за порушення порядку формування цін. У цьому році державне регулювання цін на бензин і дизельне пальне держава скасувала, декларування також немає. Було декларування і гранична ціна. Тому зараз ми більше спостерігаємо, чи немає різких коливань", — сказав Ігор Галицький.

На початок