Як працює законопроєкт про визнання освіти, здобутої на окупованих територіях

Як працює законопроєкт про визнання освіти, здобутої на окупованих територіях

Для вступників з тимчасово окупованих територій в Україні зміняться правила. Верховна Рада ухвалила законопроєкт про визнання освіти, здобутої на непідконтрольних територіях.

Суспільне Крим поспілкувалось з експертами, щоб дізнатися як працюють механізми вступу до ВНЗ для абітурієнтів з окупованих територій.

Кримчанин Ісмаїл Муждабаєв студент-першокурсник Національного авіаційного університету. З окупованого півострова його родина виїхала торік восени. Випускний клас закінчував екстерном у столичній школі та паралельно — дистанційно — у кримській. Крім того, ходив на курси української мови.

“Ще в Криму я вже готувався: ходив до репетитора, вивчав українську мову, готувався до ЗНО, ще тоді натяків на НМТ не було, потім приїхали сюди, — каже Муждабаєв. Це мабуть велика вдячність мультфільмам, які дивився у дитинстві. Навіть при окупації в Криму не забував українську мову".

Хлопець міг піти ще одним шляхом — з атестатом із кримської школи вступати у вищі навчальні заклади, де діє освітній центр "Крим-Україна". Тоді потрібно було б скласти іспити з історії України та української мови.

Незабаром правила для вступників з окупації в Україні зміняться. Верховна Рада ухвалила законопроєкт про визнання освіти, здобутої на непідконтрольних територіях. Його автор Роман Грищук каже, що це сигнал підтримки українцям, які не хочуть жити в окупації.

“Надважливо нашим законом, яким ми створюємо механізми визнання знань, які здобуті на окупованій території, для українців, які проживали під окупацією. Ми не визнаємо в жодному чині свідоцтва і дипломи, видані окупантами, але ми можемо визнати знання українців, які здобули їх, перебуваючи в окупації. Саме про це цей от закон", — розповів народний депутат, член комітету ВР з питань освіти Роман Грищук.

Законом передбачено, зокрема механізм отримання шкільного атестату учнями з окупованих територій після 9 та 11 класів. Для цього потрібно буде пройти річне оцінювання та державну підсумкову атестацію. Підтвердити професійну кваліфікацію зможуть і випускники вишів. Для цього потрібно пройти додаткову атестацію.

“Потрібно буде здати, пройти атестацію щодо 25 % предметів, які вони вивчали в вишах за своєю спеціальністю. Ми дуже сподіваємося, що цей порядок буде відповідно до того ж порядку, який існує для вступу через центри "Крим-Україна". Отже два річних оцінювання або державних підсумкових атестацій", — зазначила експертка Центру громадянської освіти "Альменда" Валентина Потапова.

Які саме предмети складатимуть бажаючі отримати дипломи або атестати українського зразка та в яких навчальних закладах має за три місяці визначити Кабмін. Після цього за реалізацію закону візьметься міністерство освіти та науки, кажуть у представництві президента України в Автономній Республіці Крим.

“Це складний сам по собі закон і там має бути декілька порядків визначених урядом це перелік спеціалізацій, навчання за якими не може бути підтвердженим, це власне кажучи робота самої цієї процедури оцінювання результатів і це визначення уповноважений закладів, які мають цим займатися”, — наголосила заступниця представниці президента України в АР Крим Ольга Куришко.

Ольга Куришко також наголосила, що отримати український диплом по завершенню вищих навчальних закладів на окупованих територіях не зможуть ті, хто вчилися за російською програмою, приміром, на політологів, вчителів історії, правоохоронців та правників.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook

На початок