НАЗК внесло бельгійську газову компанію Fluxys до переліку міжнародних спонсорів війни

НАЗК внесло бельгійську газову компанію Fluxys до переліку міжнародних спонсорів війни

Газовий термінал Fluxys
Вид на газовий термінал Fluxys у порту Зебрюгге, Бельгія, 14 лютого 2023 рік. Фото: Yves Herman/Pool Photo через AP

Національне агентство України з питань запобігання корупції (НАЗК) внесло бельгійського незалежного оператора газової системи Fluxys до переліку міжнародних спонсорів війни за сприяння експорту російського скрапленого природного газу.

Про це повідомляє пресслужба НАЗК.

"Бельгійський незалежний оператор газової системи Fluxys надає потужності для зберігання та перевалки російського скрапленого газу "Ямал СПГ" на своєму терміналі в Зебрюгге. Мажоритарна частка "Ямал СПГ" належить російській газовій компанії "Новатек", яка безпосередньо причетна до фінансування військової агресії та воєнних злочинів в Україні", — йдеться у повідомленні.

У НАЗК зазначили, що детальний аналіз, проведений Міжнародним інститутом енергетичної економіки та фінансового аналізу (IEEFA) у 2022 році, показав, що Fluxys та її акціонери отримували прибуток, сприяючи експорту російського СПГ на ринки Азії, Південної Америки та Близького Сходу, особливо в зимові місяці 2021-2022 років, що загострювало європейську енергетичну кризу та збільшувало прибутки для "Новатек". Компанія належить російським олігархам Леоніду Міхельсону і Геннадію Тимченку і є основним постачальником російського скрапленого природного газу на міжнародні ринки.

Міхельсон і Тимченко входять до найближчого оточення президента РФ Володимира Путіна і за допомогою його режиму захопили частки міжнародних компаній у російських нафтогазових проектах. Також "Новатек" є найбільшим приватним виробником природного газу у РФ. У липні 2014 року компанію внесли до санкційних списків США і Канади. У 2016 році США запровадили санкції проти кількох дочірніх компаній "Новатеку". 2 листопада 2023 року США запровадили санкції проти проекту "Арктик СПГ 2", який мав на меті подвоїти експортні потужності "Новатеку".

За словами голови НАЗК Олександра Новікова, щонайменше третина витрат російського бюджету йде на війну, а послуги Fluxys допомагають РФ поповнити його в цьому році на 800 мільйонів євро.

"До прикладу, це вісім винищувачів Су-35. Або ж 800 ракет "Калібр", якими РФ атакуватиме енергетичну інфраструктуру України взимку та вбиватиме українців. Це загальновідомі факти. Fluxys добре про це знає, але продовжує спонсорувати російську війну", — сказав Новіков.

Газова компанія Fluxys

Основними акціонерами Fluxys є бельгійські муніципалітети (77,41%) і федеральний уряд Бельгії (3,44%). Обидві сторони стверджують, що високо поважають міжнародне гуманітарне право, яке забороняє навмисні напади на цивільних осіб або критичну цивільну інфраструктуру. Ці зобов’язання суперечать фактичному продовженню співпраці з російською компанією "Новатек".

Хоча багато компаній припинили будь-яку взаємодію з Росією після 24 лютого 2022 року, Fluxys продовжувала співпрацю з "Ямал СПГ" та "Новатек" протягом 2022 року та у 2023 році. За оцінками міжнародних експертів, Росія очікує отримати до 800 мільйонів євро податкових надходжень експорту що можливий завдяки перевалці СПГ у Зебрюгге у 2023 році. Лише 7% цього газу прямує на ринки ЄС. Fluxys отримує за цю послугу 50 мільйонів євро на рік за довгостроковим контрактом, підписаним у 2015 році, через рік після того, як Росія анексувала Крим і почала війну на Сході України.

На початок