Європол створив нову групу для розслідування злочинів росіян в Україні

Європол створив нову групу для розслідування злочинів росіян в Україні

Європол
Штаб-квартира Європолу у Гаазі, Нідерланди. Фото: АР

Агентство Євросоюзу зі співробітництва правоохоронних органів (Європол) створило нову оперативну групу (OTF) для допомоги в розслідуванні основних міжнародних злочинів, після вторгнення Росії в Україну.

Ця група має на меті допомогти ідентифікувати підозрюваних та їхню причетність до воєнних злочинів, злочинів проти людяності чи злочинів геноциду. Члени групи збиратимуть й аналізуватимуть розвідувальну інформацію з відкритих джерел (OSINT).

У Європолі зазначили, що з моменту початку війни в інтернеті існує безпрецедентний рівень OSINT. Така інформація може суттєво допомогти слідчим у перевірці та реєстрації воєнних злочинів. Очолюють групу підрозділи з боротьби з міжнародними злочинами поліції Нідерландів і Німеччини.

Зараз вже 14 країн погодилися надати цільовій групі спеціальний потенціал OSINT: Бельгія, Франція, Німеччина, Ірландія, Італія, Литва, Нідерланди, Португалія, Словацька Республіка, Словенія, Іспанія, Норвегія, Велика Британія, Сполучені Штати Америки.

Група також може звертатися за підтримкою та співпрацею з боку нечленів OTF, агенцій ЄС, неурядових організацій або приватних компаній.

5 жовтня Європол долучився до спільної слідчої групи (JIT) щодо розслідування тяжких міжнародних злочинів, скоєних в Україні.

JIT була створена 25 березня 2022 року Литвою, Польщею та Україною за підтримки Євроюсту. 31 травня 2022 року членами стали Естонія, Латвія та Словаччина, а 13 жовтня 2022 року – Румунія. 25 квітня Європол приєднується до Євроюсту та Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС), як учасників JIT. 3 березня 2023 року сім національних органів JIT підписали Меморандум про взаєморозуміння з Міністерством юстиції США.

З березня минулого року Агентство провело 19 координаційних зустрічей JIT та інших національних органів, які розслідують ймовірні тяжкі міжнародні злочини, скоєні в Україні.

5 вересня повідомлялось, що Європол провів тренінги зі стратегічного аналізу для представників системи Міністерства внутрішніх справ України.

На початок