"Поголів’я з року в рік зменшується": яких змін зазнало молочне господарство на Вінниччині

"Поголів’я з року в рік зменшується": яких змін зазнало молочне господарство на Вінниччині

За 10 місяців цього року у сільського населення Вінниччини на 8 % зменшилася кількість корів. Про це Суспільному повідомив директор профільного департаменту Вінниччини Олег Сідоров.

За його словами, Вінниччина посідає третє місце в Україні з виробництва молока завдяки фермерським господарствам. У них виробництво сировини на 1,1 % зросло, у населення ж — на 6,4 % зменшилось. Така статистика за 9 місяців 2023 року.

Причин, чому в селі стало невигідно тримати корову кілька, за словами очільниці управління регіонального розвитку Мурованокуриловецької громади Світлани Озерянської. У них, до прикладу, поголів’я дійного стада у домогосподарствах зменшилося на 364 корови.

"Це з тим пов'язано з тим, що чоловіки наші служать. Працювати нікому. Це і косовиця, і заготівля кормів — складно, населення старіє. Для пенсіонерів важко утримувати велику рогату худобу. Тому поголів’я з року в рік зменшується і є тенденція до його зменшення. На сьогодні 1246 корів тоді як 7 років тому було понад 4 тисяч. Пасовищ достатньо: люди мають паї, городи. Основна причина – відсутність робочих рук", — пояснила Світлана Озерянська.

"Поголів’я з року в рік зменшується": яких змін зазнало молочне господарство на Вінниччині
Фото: Суспільне Вінниця

За її словами, у середньому молоко від населення приймають по 8 гривень за літр. Натомість затрати на утримання корів чималі. Тому, в їхній громаді виробництво молока поступово переходить на промислове. Одне із таких — підприємство фермера Петра Струсевича.

"Ми займаємось тваринництвом 20 років. Зараз в нас є шість з половиною тисяч ВРХ. Ми поступово збільшували й збільшували. На даний час будуємо приміщення для доїння. Щороку розширюємо для того, щоб трималися люди в селі, нікуди не виїздили. Наразі працює в селі Дружба 60 людей, в Попелюхах також 60. Люди мають роботу", — сказав Петро Страусевич.

"Поголів’я з року в рік зменшується": яких змін зазнало молочне господарство на Вінниччині
Фото: Суспільне Вінниця

У селі Дружба 60 працівників доглядають за 3 тисячами корів. Корівники з автоматизованим доїнням. За процесом через комп’ютер стежить обліковець Світлана Жардан.

"Іде триразове доїння: рано, обід і вечір. Зал розрахований на 28 доїльних місць. За один раз доять вісімсот п'ятдесят корів тричі на день дві доярки й один оператор. Зараз відбувається доїння. В комп'ютері вся інформація відображається. Кожна корівка, яка заходить, висвітлюється. Фіксується її стан здоров'я і кількість молока, яку вона дала попередній раз, і, яку вона надає на цей час. Поки в нас один доїльний зал. Зараз іде будівництво ще одного", — розповіла Світлана Жардан.

Щодня з двох ферм господарство здає близько 60 тонн молока екстракласу.

"Молоко є де збувати, є великий попит. В травні казали, де хочете — збувайте, ми не будемо брати. А от з серпня ціна піднялась на 15-18% Здаємо сьогодні по 14,50 без ПДВ. Це екстра молоко. В нас забирають 3 маслозаводи", — каже керівник фермерського господарства Петро Струсевич.

На початок