Як захиститися від погроз колекторів. Пояснює НБУ

Як захиститися від погроз колекторів. Пояснює НБУ

Як захиститися від погроз колекторів. Пояснює НБУ
.

У липні Національний банк отримав 535 скарг громадян на дії колекторів — це майже третина від усіх отриманих за місяць скарг на дії небанківських фінансових установ. На тлі цього НБУ розповів про те, як захиститися від погроз чи нав'язливих дзвінків колекторів.

"Дві головні проблеми, з якими стикаються клієнти: колектори телефонують боржнику з погрозами та колектори контактують із родичами чи сусідами боржника, які не мають жодного стосунку до кредиту", — повідомили у пресслужбі НБУ.

Чому такі ситуації взагалі трапляються

Під час отримання кредиту, фінансова компанія зазвичай просить позичальника дати телефон родича, колеги чи друга. Водночас установа не підписує з ними жодних документів про поручительство та може навіть не перевіряти контакти. Натомість компанія розраховує, що у випадку прострочення кредиту його вдасться стягнути за допомогою колекторів.

У пресслужбі НБУ зазначили, що якщо колектор погрожує або телефонує щодо кредиту, який вас жодним чином не стосується, він порушує законодавство.

"Якщо вам надходять дзвінки чи листи стосовно кредиту, який ви не брали та за яким не виступали поручителем, можна говорити про порушення Закону України "Про захист персональних даних". Номер телефону людини та її домашня адреса - це конфіденційні дані. Фінансова компанія та колектор не мають права на їх обробку без згоди власника", — пояснили в Нацбанку.

Зазначається, що погрози, цілодобові дзвінки боржнику та членам родини, використання лайливих слів у повідомленнях, розповсюдження образливих фотоколажів тощо - це порушення низки статей Конституції України (статті 3, 21, 22 та 32), Цивільного кодексу України (статті 3, 291, 301, 302 та 308), Кримінального кодексу України (стаття 182).

"Якщо колектор погрожує примусово стягнути борг - це обман. Лише органи Державної виконавчої служби та приватні виконавці мають законодавчі підстави примусово стягувати заборгованість, дотримуючись офіційних процедур. Колекторські компанії можуть лише інформувати боржника чи поручителя про наявність боргу", — підкреслюють в НБУ.

Що робити в таких ситуаціях

У НБУ наголосили, що потрібно дізнатися назву колекторської компанії, представники якої телефонують.

"Якщо кредит жодним чином вас не стосується, варто пояснити ситуацію та попросити припинити дзвінки. Якщо вам продовжують телефонувати щодо кредиту, який вас не стосується, зверніться з письмовою скаргою до керівництва колекторської компанії, а також до контакт-центру НБУ за телефоном 0 800 505 240", — наголосили у Нацбанку.

У фінансовій установі також зазначили, що після цього варто звернутися до уповноваженого ВРУ з прав людини або до суду, оскільки вони контролюють дотримання законодавства про захист персональних даних.

У повідомленні зазначено, що якщо колектори погрожують, потрібно обов’язково звернутися до правоохоронних органів.

На початок