Перейти до основного змісту
"Пандова дипломатія": панди з зоопарку у Вашингтоні вирушають назад у Китай

"Пандова дипломатія": панди з зоопарку у Вашингтоні вирушають назад у Китай

"Пандова дипломатія": панди з зоопарку у Вашингтоні вирушають назад у Китай
. Панду Мей Сян перевозять з Національного зоопарку Смітсонівського інституту у Вашингтоні до Міжнародного аеропорту, звідки вона вирушить на борту FedEx Panda Express до Китаю, 8 листопада 2023 року. Фото: AP/Stephanie Scarbrough

Три панди, які жили у США у Смітсонівському національному зоопарку у Вашингтоні, у середу, 8 листопада, повертаються на історичну батьківщину — до Китаю. Їхній від'їзд став завершенням більш ніж 50-річного перебування китайських панд у зоопарку, який став першим зоопарком США, що продемонстрував ведмедів у рамках так званої "пандової дипломатії".

Про це пише CNN.

Причиною виїзду панд із зоопарку стало погіршення дипломатичних відносин між КНР та США на тлі якого Китай вирішив “відкликати” своїх панд зі США.

Працівники зоопарку називають це "перервою" в їхній 50-річній надзвичайно популярній програмі з розведення панд. Китайські чиновники поки що не повідомляють, чи буде вона продовжуватися.

Після від'їзду панд із Національного зоопарку зоопарк Атланти залишиться єдиним зоопарком США, де живуть панди з Китаю, і то не надовго, відзначає CNN. Контракти на утримання чотирьох ведмедів в Атланті закінчуються 2024 року, і про їх продовження не повідомляється.

У КНР є монополія на панд. Пекін не продає ведмедів, а віддає в оренду за окрему плату. Наразі країна не має наміру продовжувати договори оренди із зоопарками у Сполучених Штатах.

Панди приїхали у США після нормалізації відносин між країнами, яка сталася завдяки візиту президента Річарда Ніксона в Китай у 1972 році.

Що відомо про "панда-дипломатію"

Так звана "панда-дипломатія" — інструмент публічної дипломатії, застосовуваний Китаєм для налагодження відносин з іноземними державами і рішення інших міжнародних завдань.

Між Пекіном і Вашингтоном діє угода, в якій мовиться, що по досягненню чотирирічного віку всі панди, які народилися у США, повинні повернутися в Китай для участі у програмі розмноження.

Утім, стосунки між Китаєм та США значно погіршилися за останні роки внаслідок тарифної політики Дональда Трампа. Він розв'язав агресивну торговельну війну проти Пекіна, яка включала взаємні тарифи на товари на сотні мільярдів доларів, багато з яких залишалися чинними, попри угоду на першому етапі підписання.

У 2019 році китайські представники на знак невдоволення торговельною війною, відкликали із зоопарку Сан-Дієго в Каліфорнії двох панд, що перебували там тривалий час, відповідно до договору. Американці просили про продовження угоди, але отримали відмову від китайців.

Попри складні відносини країн, тоді ведмеді все ж залишилися у зоопарку.

Топ дня
Вибір редакції
На початок