Перейти до основного змісту
У медіа шести країн ЄС виявлено понад 8 тисяч кейсів російської пропаганди — VoxCheck

У медіа шести країн ЄС виявлено понад 8 тисяч кейсів російської пропаганди — VoxCheck

Презентація дослідження VoxCheck щодо поширення російської дезінформації у Європі
. Презентація дослідження VoxCheck щодо поширення російської дезінформації у Європі. Фото: Медіацентр

За період з лютого по жовтень цього року команда аналітиків VoxCheckФактчекінговий проект незалежної аналітичної платформи "Вокс Україна". Команда викриває брехню, маніпуляції та російську пропаганду як в Україні, так і за її межами. знайшла 8 296 кейсів російської пропаганди у медіа шести країн Європейського Союзу.

Про це повідомила старша аналітикиня VoxCheck Мирослава Маркова під час презентації дослідження щодо поширення російської дезінформації у Європі.

"З лютого до жовтня 2023 року ми виявили 8 296 кейсів російської пропаганди у медіа шести європейських країн", – сказала Маркова.

За її словами, щомісяця в Німеччині, Італії, Чехії, Словаччині, Угорщині та Польщі зʼявлялося понад 920 публікацій у медіа, що містили російський дезінформаційний наратив. Для порівняння, за попередній період дослідження (з 24 лютого 2022-го до січня 2023 року) аналітики виявили 4 836 кейсів, тобто в середньому зʼявлялося 403 кейсів пропаганди щомісяця.

Маркова зауважила, що кількість фейків помітно збільшилася – аналітики додали 43 нових. Вони здебільшого пов'язані з темою контрнаступу і дискредитації української армії. Нібито українські військові масово здаються в полон, мобілізація в Україні масово порушує права людини, мобілізація підлітків тощо.

Також, за її словами, додалися фейки про нібито нові терористичні акти України. Вона підкреслила, що у фокусі абсолютної більшості країн – повідомлення про передачу Україні західного озброєння.

"Зараз дуже сильно форсується тема мирних перемовин. Нібито Росія виступає з численними пропозиціями, а Україна і Захід їх рішуче відкидають лише тому, що хочуть продовжувати війну”, — Маркова.

Вона зауважила, що, наприклад, у Словаччині зараз спостерігається багато прогнозів від західних псевдоекспертів, нібито Росія перейде в наступ та захопить Лівобережжя, що Україна втратить Одесу чи Харків. У Німеччині збільшилася кількість фейків про провал контрнаступу, що Україну перестануть підтримувати, що вся західна зброя була знищена тощо. Водночас в Угорщині почастішали кейси про неефективність зброї та санкції, зокрема через заяву угорського прем'єра Віктора Орбана, що їх потрібно скасовувати. А у Чехії була потужна кампанія з дискредитації української влади й президента Зеленського. У Польщі, як зазначила Маркова, поширюється теза, що США не підтримуватимуть Україну, тому що вони зайняті Ізраїлем.

Аналітикиня також поінформувала, що база VoxCheck налічує тисячі фейкових дезінформаційних повідомлень, зафіксованих у медіа згаданих країн. З них було виділено 27 дезінформаційних наративів.

Один із найбільших – Захід контролює Україну і використовує її у своїх цілях. Один із фейків у рамках цього наративу говорить про те, що Захід нібито змушує Україну відмовитися від мирних переговорів і воювати "до останнього українця".

Інший наратив – що Україна нібито є терористичною державою. Цей наратив аналітики VoxCheck поділили на 12 фейків, серед них, зокрема, й те, що нібито Україна підірвала греблю Каховської ГЕС.

Експерти також склали перелік "білих" (які якісно, фактологічно передають інформацію про Україну) і "чорних" (які поширюють вкиди російської пропаганди та маніпуляцію) медіа.

База фейків доступна у дев'ятьох мовних версіях – українська, російська, англійська, німецька, італійська, чеська, словацька, угорська, польська. Цю базу можна завантажити на сайті VoxCheck.

Раніше директорка Інституту масової інформації (ІМІ) Оксана Романюк заявила, що близько 40% новинного контенту російських медіа стосуються саме України. За її словами, основні наративи, які поширює Росія щодо України, стосуються того, що начебто російське військо перемагає у війні, і Україні не надається зброя. Крім того, постійно в інформаційному просторі РФ тримається наратив про "злобне НАТО".

Наприкінці серпня цього року повідомлялось, що у Кремлі затвердили тематику нового етапу інформаційної війни проти України. Російські пропагандисти розганятимуть фейки, зокрема про "масову мобілізацію" та те, що "контрнаступ ЗСУ не має успіхів".

Топ дня
Вибір редакції
На початок