Спалах гепатиту А на Вінниччині МОЗ України визначив як надзвичайну ситуацію на рівні області. У лікарнях залишаються 144 пацієнти. Гепатит А, як і поширені в Україні гепатити B та С вражають печінку, але між ними є суттєва відмінність, говорить Наталія Виноград — завідувачка кафедри епідеміології Львівського медуніверситету ім. Галицького, експертка РНБО з біобезпеки. Як передаються гепатити, як виявляються, які симптоми має гепатит А, наскільки важкий його перебіг та хто найвразливіший до цього вірусу — Виноград розповіла Українському Радіо.
Про симптоми захворювання на гепатит А
Гепатит А, як будь-яке інфекційне захворювання, може мати різну клінічну маніфестацію. Легкі форми не будуть мати проявів, окрім легкого дискомфорту. Це грипоподібний стан. Тяжкі форми розвиваються поступово. Перший симптом, на який звертають увагу — пожовтіння. Перед його початком виникає стан, що супроводжується млявістю, відсутністю апетиту, нудотою, головним болем.
Залежно від того, який буде варіант перебігу хвороби — легкий, середній, тяжкий, клінічний — симптоматика може мати різний ступінь прояву. З середнім і тяжким проявом людина підпадає за клінічними показаннями до госпіталізації. Вона повинна лікуватися й отримувати специфічну терапію уже в стаціонарі.
Про відмінність гепатитів А, В і С
Гепатит А, як і гепатит Е (є ще й така відмінність гепатиту) — інфекції, які передаються фекально-оральним механізмом передачі. Простою мовою — це кишкові інфекції. Гепатит В і С — інфекції, що передаються, як часто люблять казати, через кров. А ми кажемо, що вони передаються контактним шляхом. Вірус циркулює в кровотоку, також вражає печінку, але сутність самої хвороби відмінна як за клінічним перебігом, так і за наслідками. І, що вкрай важливо, для таких пацієнтів різне лікування. А також — різні рекомендації щодо профілактики.
Чи можна перехворіти на гепатит безсимптомно
Так. Насамперед це стосується дітей, коли на один випадок проявів хвороби, припадає 100 випадків безсимптомних захворювань. І в цьому є підступність. Адже ці діти, не маючи симптомів, будуть виділяти збудника й інфікувати довкілля та людей навколо.
У дорослих співвідношення інше. 25% дорослих так само не мають ознак хвороби. При цьому перебувають на роботі, в транспорті, в сім'ї. Але в той чи інший спосіб вони становлять загрозу для оточення.
Про аналізи, що допоможуть виявити гепатит А
Є два варіанти. Перший — специфічна діагностика в наших лабораторіях, де ми можемо виявити імуноглобуліни класу М, тобто ранні антитіла проти цього вірусу. Або ще краще виявити антиген, тобто безпосередньо наявність вірусу. Наступний рівень діагностики — це молекулярно-генетичні методи.
Але нині у нас реалії, коли немає жодного методу діагностики, бо війна: немає лабораторій, немає тест-систем. Є тести, які ми рекомендуємо. Всесвітня організація охорони здоров'я називає їх сурогатними. Людина робить біохімічний аналіз крові, і за вмістом білірубіну, АЛТ і АСТ є можливість запідозрити можливість інфікування.
Наскільки важкий перебіг у гепатиту А
Важливо, про який генотип вірусу йдеться. Їх є сім, які вражають людину. Також важливо, яка інфікувальна доза поступила в організм. У разі масивного поступлення швидкість розмноження вірусу буде висока з явним клінічним перебігом. Друга важлива обставина — яка імунна система в людини, яким був її спосіб життя, чи є інші захворювання печінки, зокрема токсичного характеру, не лише інфекційного. Може також бути мікс інфекцій, тобто поєднане ураження. Однозначно легше хворіють діти. Складніший перебіг захворювання у дорослих.
Найважливіше те, що людина сама повинна звернутися за обстеженням. Чим швидшими будуть терапевтичні втручання, лікувальні призначення, тим легшим буде перебіг захворювання. Головне — не допускати до тяжких станів, не намагатися лікуватися самотужки.
Хто найвразливіший до цього захворювання
Контингенти, які мають професійні ризики. Наприклад, працівники комунальної служби, що ремонтують водопроводи; військові в зоні ведення бойових дій і загалом всі, хто не дотримується санітарно-гігієнічних норм. Це — і дотримання гігієнічних навичок, і правила зберігання та приготування їжі, і належне користування придатною до пиття водою. Діти, переважно в організованих колективах, не завжди дотримуються рекомендацій, про які ми їм говоримо, тож вони також входять до групи ризику. Коли з'явилася специфічна вакцинація, з'явився ідеальний шлях попередити хворобу. Але у нас ця вакцина тільки рекомендована, вона не введена в національний календар щеплень. Людина, яка перехворіла, довічно набуває імунітет і повторно не хворіє.
Наскільки заразне це захворювання
Дуже. Оскільки має маленьку інфікувальну дозу і багато чинників передачі. Це дуже термостабільний вірус, який витримує високі й низькі температури. Навіть воду, яку ми звикли довести до кипіння і пити, потрібно прокип'ятити мінімум 10 хвилин. Тільки тоді ми будемо мати гарантію, що вона безпечна.
Цей вірус гарно виживає в довкіллі: на будь-яких поверхнях, на харчових продуктах та у воді. У нього високий потенціал на поширення. Наприклад, в харчових продуктах він може виживати до року. Що важливо, він чудово виживає саме в заморожених продуктах. В Чехії та Словаччині свого часу захворіло 8 000 людей через морозиво з полуницею. В Шанхаї було 300 000 хворих, які вживали молюсків. Ця хвороба поширюється швидко, уражених багато. Якщо почалося епідемічне ускладнення по гепатиту А, треба негайно проводити адекватні заходи в осередках, де зареєстрований випадок — і щодо хворої людини, і щодо осіб, які підпали під ризик зараження.
Чи кожна імунна система може зреагувати на вірус гепатиту А
Так. Якщо у людини немає імунодефіциту — вродженого чи набутого, буде нормальна імунна відповідь. Тому і буде пожиттєвий постінфекційний імунітет. Або ж можна використати вакцину.
Про профілактику захворювання
Профілактика є специфічна і неспецифічна. Це та інфекційна хвороба, де ми маємо хороші вакцини, хоча вони й не належать до обов'язкових за нашим національним календарем щеплень. Вони зареєстровані в Україні, є дитячі, і є дорослі. Це найкращий варіант профілактики.
Другий варіант — це низка заходів гігієнічного плану. Ми повинні дотримуватися гігієни рук, вкрай акуратно ставитися до харчових продуктів, все має бути термічно обробленим, вода має бути кип'ячена, навіть якщо вона бутильована, потрібно ретельно і правильно все мити, використовуючи, наприклад, господарське мило.
Що відомо про спалах гепатиту А на Вінниччині
Перший випадок захворювання у Вінницькій громаді зафіксували 16 жовтня. Попередньо розглядають чотири джерела інфекції — вода з акваматів, овочі, м’ясо та молочка на ринках або ж стихійних точках продажу продуктів.
Через спалах гепатиту А на Вінниччині оголосили надзвичайну ситуацію. З 30 жовтня школярі громади знаходяться на онлайн-навчанні. Також 30 жовтня на засіданні обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій прийняли рішення про дезінфекцію громадського транспорту Вінниці, та тимчасово обмежили продаж товарів домашнього виробництва на ринках.
"Наразі у лікарнях області залишаються 144 пацієнти, 32 дорослих та 10 дітей вже виписали", — пояснив головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.
МОЗ передав Вінниччині майже 2000 доз вакцини від гепатиту А. Нею щеплюватимуть медиків та дітей.