В ООН визнали, що армія РФ відповідальна за ракетний удар по Грозі на Харківщині

В ООН визнали, що армія РФ відповідальна за ракетний удар по Грозі на Харківщині

Важливо
Рятувальники розбирають завали кафе у Грозі, Харківська область
. Рятувальники розбирають завали кафе у Грозі, Харківська область, 5 жовтня 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

У Моніторинговій місії ООН в Україні (ММПЛУ) дійшли висновку, що ракетний удар, внаслідок якого загинуло 59 людей у кафе в українському селі Гроза Харківської області, був завданий російською армією.

Про це йдеться у доповіді Моніторингової місії ООН в Україні.

У доповіді місія ООН заявила, що в неї є "достатні підстави" вважати, що Росія завдала смертоносного ракетного удару по селу Гроза, і хоча РФ не визнала прямо відповідальність за цей напад, постійний представник Росії у Раді безпеки ООН описав поминальний захід у Грозі, як законну військову ціль – "твердження, яке суперечить інформації, зібраній та перевіреній ММПЛУ".

"У новій доповіді, опублікованій сьогодні МППЛУ, зроблено висновок, що Росія або не вжила всіх практично можливих заходів, щоб пересвідчитися в тому, що запланований об’єкт нападу є військовою ціллю, а не цивільними особами чи цивільними об’єктами, або навмисно спрямувала напад на цивільних осіб або цивільний об’єкт, що у будь-якому разі є порушенням міжнародного гуманітарного права", – зазначається в повідомленні.

За словами голови Моніторингової місії ООН із прав людини в Україні Даніель Белль, удар по кафе у Грозі, який забрав життя 36 жінок, 22 чоловіків і 8-річного хлопчика, є одним із найбільших за кількістю вбитих із початку повномасштабного вторгнення РФ Україну в лютому 2022 року.

"Він (ракетний удар — ред.) є переконливим нагадуванням про наслідки війни в Україні для людей і підкреслює необхідність притягнення винних до відповідальності", – наголосила Белль.

У доповіді вказано, що масштабні пошкодження і рештки зброї, знайдені на місці інциденту, вказують на те, що ймовірною причиною вибуху була російська ракета "Іскандер".

"Ця високоточна керована балістична ракета малої дальності поцілила у єдине в селі кафе приблизно за 20-25 хвилин після того, як 63 місцеві мешканці зібралися там, щоб ушанувати пам’ять перепохованого у Грозі українського військовослужбовця, який загинув на війні раніше", – йдеться в повідомленні.

У звіті вказується, що спостерігачі ООН з прав людини задокументували, що всі жертви були цивільними особами й що на поминальному обіді в кафе чи поблизу нього не було жодного військового персоналу чи будь-якої іншої законної військової цілі.

"ООН закликає Росію визнати відповідальність за жертви серед цивільного населення внаслідок ракетної атаки, провести повне і прозоре розслідування удару, щоб притягнути винних до відповідальності й запобігти повторенню подібних нападів у майбутньому, а також забезпечити доступ до засобів правового захисту, включаючи відшкодування прямим і непрямим жертвам", — йдеться у звіті.

Що відомо про ракетний удар РФ по Грозі

Село Гроза розташоване у Куп'янському районі, за 35 кілометрів від лінії фронту. Вибух там пролунав 5 жовтня о 13:24.

Російські окупанти вдарили ракетою "Іскандер" по приміщенню магазину-кафе. Удар став найбільшим за кількістю жертв з початку повномасштабної війни на Харківщині.

Експерти ідентифікували усіх 59 загиблих, підтвердив речник облпрокуратури Дмитро Чубенко.

Понад 50 людей перевірили на причетність до наведення ракети на кафе в Грозі на Харківщині, сказав 10 жовтня Сергій Болвінов. Слідчі встановили імена людей, які, ймовірно, навели російський "Іскандер" на кафе в селі Гроза на Куп'янщині: 30-річний Володимир Мамон та його молодший брат 23-річний Дмитро Мамон.

На початок