Комісія ООН почала працювати над глобальними рекомендаціями щодо штучного інтелекту

Комісія ООН почала працювати над глобальними рекомендаціями щодо штучного інтелекту

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш слухає переклади під час пресконференції, Каїр, Єгипет, 19 жовтня 2023 р., фото: AP

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш сформував групу експертів для надання рекомендацій щодо використання штучного інтелекту. Гутерріш називає штучний інтелект технологією з "революційним потенціалом", але вказує, що він також може загрожувати демократії та правам людини.

Про це йдеться у заяві Організації Об’єднаних Націй, опублікованій на сайті.

"Останній рік став надзвичайним прогресом у можливостях і використанні штучного інтелекту через чат-боти, клонування голосу, генератори зображень, відеопрограми. Завдяки одному такому додатку я мав сюрреалістичний досвід спостерігати за тим, як виголошую промову бездоганною китайською, попри те, що я не розмовляю китайською, і рухи губ точно відповідали тому, що я говорив. Це лише один із прикладів неймовірних можливостей — і потенційних небезпек — ШІ", — сказав генсек ООН.

Водночас він відзначив, що у наш час штучний інтелект може сприяти надзвичайному прогресу людства. Зокрема — штучний інтелект міг би розширити масштаби роботи урядів, громадянського суспільства та ООН, від прогнозування та вирішення кризових ситуацій і до впровадження послуг охорони здоров’я та освіти.

Гутерріш попросив комісію до кінця року підготувати рекомендації щодо використання ШІ, визначити ризики, які несе з собою ШІ, а також можливості, які створює технологія.

"Не вдаючись до безлічі сценаріїв кінця світу, вже очевидно, що зловмисне використання ШІ може підірвати довіру до інституцій, послабити соціальну згуртованість і загрожувати самій демократії. З усіх цих причин я закликав до глобальної міждисциплінарної дискусії з багатьма зацікавленими сторонами щодо управління штучним інтелектом, щоб його користь для людства — всього людства — була максимальною, а ризики, які містяться, — зменшені", — сказав Гутерріш.

Зазначається, що рекомендації Консультативного органу використають для підготовки до Саміту майбутнього у вересні наступного року, а саме для переговорів навколо запропонованого Глобального цифрового договору. Організація консультуватиметься з Науковою консультативною радою ООН, зокрема щодо того, як можна використати переваги штучного інтелекту для прискорення прогресу на благо всіх.

Гутерріш наголосив, що новостворений Консультативний орган високого рівня є гендерно збалансованим, географічно різноманітним і охоплює кілька поколінь. Члени мають глибокий досвід роботи в уряді, бізнесі, технологічній спільноті, громадянському суспільстві та наукових колах. Вони мають широкий спектр поглядів на сферу діяльності.

На початок