"Діра" в бюджеті та гроші на COVID-19. Чи будуть відставки в економічному блоці уряду

"Діра" в бюджеті та гроші на COVID-19. Чи будуть відставки в економічному блоці уряду

Ексклюзивно
"Діра" в бюджеті та гроші на COVID-19. Чи будуть відставки в економічному блоці уряду
. УНІАН

На початку нової парламентської сесії у провладній політсилі заговорили про певні кадрові ротації в Кабінеті міністрів. Чому до керівників деяких відомств, зокрема міністрів фінансів та економіки виникли питання, що відбувається в економічному блоці та чи вистачить грошей на боротьбу з COVID-19, в ефірі Українського радіо пояснюють голова комітету Верховної ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев ("Слуга народу") та член комітету Ярослав Железняк ("Голос").

На думку Гетманцева, звільнення міністрів відбудуться, "якщо уряд не знайде іншого виходу з ситуації, що склалась".

"Багато питань і незадоволень є з боку громадян і з боку депутатського корпусу. Щодо міністра економіки, то, напевно, нам би хотілось мати тверду програму розвитку вітчизняної економіки, ми б хотіли розуміти, куди ми рухаємось", — наголосив голова комітету фінансів.

Він не назвав імена можливих кандидатур на посади зазначених міністрів, оскільки ці посади поки що не вакантні, а "рішення про звільнення не прийнято".

Гетманцев уточнив, що загальна програма уряду не досить опрацьована, зокрема, у сфері розвитку промисловості.

"У 2019 році у нас було 34% сировинного експорту. У Польщі цей показник складає 2%, в Туреччині – 5%. Наприклад, у нас у 2010 році було 15%. Тобто наша економіка дуже стрімко перетворилась на сировинну економіку, яка залежить від цін на зовнішніх ринках і просто віддає сировину нашим партнерам. Однак міністр економіки не може нам відповісти, як змінити цю ситуацію. Так само як і міністр фінансів не може відповісти, яким чином ми будемо зменшувати навантаження на Фонд оплати праці", – сказав він.

Чи є "діра" в українському бюджеті

Голова парламентського комітету з питань фінансів запевнив, що "діра" в бюджеті – це абсолютний міф, що роздмухується опозицією і псевдоекспертами”. Він наголосив, що "дефіцит бюджету безпрецедентно великий, але, менший, ніж в інших державах, і виник він саме через коронавірус".

"Дірою" нашу ситуацію можна було б назвати, аби був розрив в дохідній частині – все що ми запланували та що фактично отримуємо. Дійсно, в першому кварталі таке було. Але у квітні ми внесли зміни до держбюджету, ми скоротили видатки, ми скоротили дохідну частину і сьогодні у нас перевиконання дохідної частини бюджету. Тому, жодних проблем немає", – запевняє Гетманцев.

Натомість депутат від "Голосу" Ярослав Железняк зазначив, що "держава заробляє менше, ніж повинна".

"Факт перший: "діра" в бюджеті, або дефіцит бюджету, складає понад 300 мільярдів гривень. І цей факт визнає і уряд, і коаліція. Факт другий: у нас є невиконання дохідної частини бюджету. У цифрах показник, останні місяці, коаліція приховує. І маніпуляція тут дуже видна. Це був план, вони його зменшили. Умовно кажучи, ми мали заробити 20 мільярдів, вони цей рівень занизили до 15-ти. А зараз кажуть – дивіться, ми ж виконуємо 16 мільярдів, перевищуючи план, перевиконуємо дохідну частину. Утім, вирахувавши 16 від 20, маємо щомісячний дефіцит в 4 мільярди. І останній комітет, коли ми розглядали питання і митниці, і податкові показники, то він показав, що у нас держава заробляє менше", — пояснив він.

Третім фактом Железняк називає те, що "уряд вже більш як на 70 мільярдів гривень не профінансував те, що обіцяв, зокрема будівництво шкіл, спортивних комплексів". За словами депутата, саме шляхом такої "економії" в уряд намагаються залатати "діру" в бюджеті.

Нардеп зазначив, що питання також викликає використання коштів Фонду боротьби з COVID-19.

"Ці гроші повинні були піти на маски, на дезінфектори, на виплати лікарям. Замість цього багато з цих грошей було витрачено на дороги, на якісь незрозумілі закупівлі. І станом на зараз, коли ми очікуємо другу хвилю вірусу, цих грошей точно вже не вистачає. Скільки їх було витрачено, скільки їх має залишитись — ніхто не знає, бо Міністерство фінансів приховує цей аудит не тільки перед нами, а й від МВФ”, — наголосив Ярослав Железняк.

Що відомо

  • Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що не виключає у найближчій перспективі кадрових ротацій в економічному блоці Кабміну. Він додав, що він прогнозує зміни у "двох-трьох міністерствах".
  • Перший віцеспікер Верховної ради Руслан Стефанчук назвав прізвища кандидатів на заміну: це — міністри економіки Ігор Петрашко і міністр фінансів Сергій Марченко. Він зазначив, що рішення прийматимуться після 15 вересня, коли уряд запропонує парламенту проєкт Державного бюджету на 2021 рік.
На початок