На Запоріжжі відновлюють старовинний єврейський цвинтар

На Запоріжжі відновлюють старовинний єврейський цвинтар

На Запоріжжі відновлюють старовинний єврейський цвинтар Суспільне Запоріжжя

На околиці села Верхня Хортиця, що в Запорізькому районі, розпочався процес реконструкції старовинного єврейського цвинтаря. Це – єдине збережене до наших днів єврейське поховання періоду кінця 19-го – початку 20-го століття.

Роботи з підняття плит та надгробків тривають вже тиждень. Врятувати його від руйнування взялись представники громадської організації "Ритон" та єврейська громада Запоріжжя. Про занедбаний єврейський цвинтар торік представникам громадської організації розповів запорізький історик Віктор Філас. Тоді ж виникла ідея відновити старе місце поховання, - розповіла голова об’єдання Ганна Головко: "Коли ми побачили йогоь вперше, це були декілька звалених надгробків. Не було видно, як зараз, що вони пограбовані. І ми звернулися ще в грудні 2019 року до єврейської громади, а далі діяли за планом, допоки не отримали фінансову підтримку від тієї ж громади, дозвіл сільради і почали роботи."

На Запоріжжі розпочали реконструкцію старовинного єврейського цвинтаряСуспільне Запоріжжя

Останнє поховання на єврейському цвинтарі датоване 1929-м роком

У середині 19-го століття в Запорізькому краї було створено 17 єврейських колоній. Основним видом їхньої діяльності було сільське господарство. Ті, які проживали в Олександрівську, зокрема, у поселенні Розенталь, працювали на менонітських підприємствах, торгували предметами ужитку та практикували дрібне ремісництво. Представники саме середнього класу й були поховані на цьому цвинтарі, - розповів історик Віктор Філас.

"На відстані сто верст від Хортицької колонії існували й землеробські колонії. Їх називали "юден-план". Вони, фактично, були підопічними хортицьких менонітів. Німці-меноніти, за рішенням тодішнього міністра держмайна Кисельова, повинні були навчити євреїв господарювати на землі. Між ними зав’язались контакти, і частина євреїв переселилась сюди."

На Запоріжжі розпочали реконструкцію старовинного єврейського цвинтаряСуспільне Запоріжжя

На старовинному єврейському цвинтарі відновлені 23 кам’яні надгробки

Нещодавно ритонівці, разом із представниками єврейської громади, подали заяву до Запорізької обласної інспекції з охорони культурної спадщини щодо надання цвинтарю статусу нововиявленої історичної пам’ятки. А поки що тут тривають роботи з підняття та укріплення плит та надгробків. А також очищення та розшифрування написів на них.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди