У Празі розпочався другий парламентський саміт міжнародної Кримської платформи: головні заяви

У Празі розпочався другий парламентський саміт міжнародної Кримської платформи: головні заяви

У Празі розпочався другий парламентський саміт міжнародної Кримської платформи: головні заяви
Другий парламентський саміт міжнародної Кримської платформи. Фото: Суспільне Крим/Христина Дичко

У вівторок, 24 жовтня у столиці Чехії Празі відбувається другий парламентський саміт міжнародної Кримської платформи. На ній представлені понад 50 учасників. На заході вже виступили президент України Володимир Зеленський, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський та голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Про це повідомляє кореспондент Суспільного Крим.

16:23 "Ми маємо велике прохання до Ізраїлю – більш інтенсивно підтримувати Україну. Тому що ми відчуваємо, що ця війна буде підпалена й в інших регіонах світу", – заявив голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.

Він також наголосив, що не можна допустити, "щоб у цьому двобої між демократією та диктатурою, перемогла диктатура".

16:12 "До цього героїзму (ЗСУ – ред.) нам треба додати трішки більше допомоги (від партнерів – ред.), щоб вона надходила більш системно. І тоді ви побачите це диво. Диво, яке вже не один раз демонстрували на полі боя. Тому давайте, підходьте до того, що цей саміт має стати імпульсом, бустером для подальшої підтримки України", – наголосив Руслан Стефанчук.

16:07 Почалася пресконференція після пленарного засідання.

"Я дуже сподіваюся, що одним з результатів цього саміту стане те, що допомога збільшиться для України. Ми дуже сподіваємось, ми багато про це говоримо", – заявив спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук.

Пресконференція після пленарного засідання другого парламентського саміту Кримської платформи
Пресконференція після пленарного засідання другого парламентського саміту Кримської платформи. Фото: Суспільне Крим/Христина Дичко

14:25 "Президент Путін і Росія, ми звертаємося до вас. Вистачило вже, завершіть війну, відведіть війська з України. Наслідки війни, яку ви почали, вже досягли територій, які далеко від України", – повідомив другий заступник голови парламенту Гани Ендрю Асіама Амоако.

14:05 "Італійський парламент стоятиме на вашій стороні й виступатиме за те, щоб територія України повернулася у міжнародно визнані кордони. Ми засуджуємо анексію Криму і разом з нашими партнерами натискаємо на Москву у тому плані, щоб вони виповнили свої обовʼязки міжнародні й вивели свої війська з території Криму. Ми не визнаємо анексію Криму і будь-які кроки, які порушують суверенітет і територіальну цілісність України", – заявив голова італійського парламенту Сержіу Коста.

13:41: "Росія є загрозою для глобального миру, а тому потрібно на глобальному рівні виступити проти порушення права і, передусім, голос представників глобального півдня має значення", – повідомив маршал Сенату Польщі Томаш Гродзький.

13:26 "Давайте притягнемо Росію до відповідальності за порушення міжнародного права. Давайте створимо трибунал, який засудить злочини Росії на території України. Давайте запровадимо санкції проти Росії й посилимо оборонний потенціал України", – зазначила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар.

Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар
Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар. Фото: Facebook/Верховна Рада України

13:19 "Вже 10 років Росія вбиває кримськотатарських активістів. Спочатку був арешт Олега Сенцова та викрадання українських дітей. Нам дуже потрібна підтримка українських партнерів. Підтримка передусім військова", – повідомила кореспонденту Суспільного Крим заступниця Постійного представника президента України в АРК Таміла Ташева.

За її словами, Україна готує законодавчу базу на майбутнє та людей, які будуть займатися відновленням української незалежності в Криму.

"Також ми почали підписувати угоди з фірмами, компаніями міжнародними, які нам кажуть, що повернуться в Крим, коли там буде знову право, справедливість і стабільний економічний розвиток. Росія зробила з Криму свою платформу, з якої обстрілює Україну. Це потрібно змінити. Ми бачимо, що вже декілька років відношення між Кримом і Україною не завжди були дружніми", – додала Ташева.

Заступниця Постійного представника президента України в АР Крим Таміла Ташева
Заступниця Постійного представника президента України в АР Крим Таміла Ташева. Фото: Facebook/Верховна Рада України

13:13 "Ми хочемо підсилювати можливості України для того, щоб вона перемогла у цій війні. Я брав участь у документації порушення прав людини. Це часто відбувається на території Криму по відношенню до кримських татар. Ми засуджуємо нелегітимну дезінформацію на території, окупованій Росією. Звертаємося до Росії, щоб негайно вийшли з території України й вивели свої війська з Криму, Донецька, Луганська та всієї території України", – заявив голова нижньої палати парламенту Австралії Мілтон Дік.

12:50: "Цей саміт – це вже 69 країн-учасниць. Це дуже потужно", – повідомила кореспонденту Суспільного Крим заступниця Постійного представника президента України в АРК Таміла Ташева.

Другий парламентський саміт міжнародної Кримської платформи
Другий парламентський саміт міжнародної Кримської платформи. Фото: Суспільне Крим/Христина Дичко

12:07 "Нам потрібно у два рази більше допомагати Україні віднайти свою незалежність та суверенність", – наголосила глава Палати представників Федерального парламенту Королівства Бельгія Еліан Тільйо.

11:51: "Абсолютне звільнення Криму відповідає інтересам цього світу. Сполучені штати завжди кажуть, що треба боротися за мир та справедливість", – заявив сенатор Джеймс Ріш.

11:48 "Ми хочемо цілісності України в міжнародно визнаних кордонах. Україна має перемогти й повернути собі Крим. В Криму незаконно затримують журналістів й осіб з проукраїнською позицією. Росія має знати, що нам відомо про їх кількість", – заявив віцепрезидент Європейського парламенту Робертс Зіле.

11:43 "Канада стоїть на сторонці України й вимагає, щоб Російська Федерація вивела в цю мить й без жодних умов всі війська з Криму", – наголосила голова парламенту Канади спікерка Сенату Канади Реймонд Ганьє.

11:39 "Туреччина є такою країною, яка здатна вести переговори як з Росією, так і з Україною", – повідомив віцепрем'єр-міністр Туреччини Нуман Куртулмус.

11:37 "Туреччина була на стороні України. Ми відкинули анексію Криму з самого зачатку. Ми повністю підтримуємо незалежність та територіальну цілісність Україну у рамках міжнародно визнаних кордонів і ми будемо надалі підтримувати Україну. Якби міжнародна спільнота у 2014 році дала б адекватну реакцію на окупацію Криму, то було б менше людських страждань й шкод на економіці", – заявив віцепрем'єр-міністр Туреччини Нуман Куртулмус.

11:35 "Ми й надалі підтримуватимемо Україну. Нашою спільною метою є забезпечення миру, відповідно плану Зеленського", – заявила голова Національних зборів Франції Яель Браун-Піве.

11:17 "За період окупації, 299 політвʼязнів переслідували у кримінальних справах. 202 з яких – представники корінного народу. Зараз 180 перебувають у місцях позбавлення волі, з яких 145 – засуджені та перебувають в колоніях, а 35 – в СІЗО. 60 загиблих, а доля 21 жертви невідома досі", – розповів голова Кримськотатарського Ресурсного Центру Ескендер Барієв.

11:10 Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що на сьогодні в окупованому Криму щонайменше 189 громадян України позбавлені волі за сфабрикованими й політично мотивованими справами, з яких 123 політв'язня – кримські татари, у тому числі й Наріман Джелялов, якого окупанти позбавили волі на 17 років.

"Завданням окупантів є знищення ідентичності корінного кримськотатарського народу та його остаточне витіснення за межі Криму. Для якнайшвидшого досягнення цієї мети, РФ спішно заселяє Крим своїми громадянами. Таких колоністів в Криму вже понад мільйон осіб", – заявив він.

За словами Чубарова, російський диктатор Володимир Путін вторгся до Криму, щоб завершити знищення кримськотатарського народу, недоведене кінця Йосипом Сталіним та радянським режимом.

"Окупований Російською Федерацією Крим сьогодні – це викрадення та переслідування людей, політично мотивовані переслідування та позбавлення волі, тортури, жорстокі поводження, а також зазіхання на свободу та права людини", – додав він.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Фото: Facebook/Верховна Рада України

11:04 "Громадське суспільство буде грати ключову роль під час трансформації Криму як невід'ємної частини України. Чеська Республіка хоче грати у цьому значну роль. Ми будемо підтримувати Україну так довго, як це буде потрібно", — наголосив міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський.

11:00 "Ми не приймемо окупацію Криму й інших територій. Будь які спекуляції, що ми можемо поміняти Крим за мир в Україні — це тільки спекуляція", — заявив міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський.

10:59 "Україна не буде вільною країною, поки не отримає всю територію, що мала до 1991 року. Крим став платформою для вторгнення в Україну. Йдеться про наше спільне майбутнє. Європі треба стабільність", — заявив прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала.

10:53 "Наша мета — це повна деокупація української землі. Повна. Включно з Кримом. Ми маємо її реалізувати", — сказав глава української держави.

10:50 "Люди в Криму усвідомлюють, що Росія звідти піде та чекають на Україну. Ми чітко бачимо, що в Криму у нас є багато союзників", — зазначив Зеленський.

10:40 "Я буду відвертим, для багатьох у світі Крим був аргументом, що повна деокупація нашої території нібито недосяжна. Російський контроль у Чорному морі та наявність флоту окупанта створювали ілюзію, що домінування Росії у Чорному морі нібито нездоланне", — зазначив Зеленський.

За його словами, могло виникнути враження, що Крим нібито упокорений за рахунок свідомого заселення півострова сотнями тисяч громадян РФ і масштабних репресій окупанта проти усіх форм свободи та опору.

"Зараз ілюзії тануть. Я просто нагадую наші результати. Перший — російський військовий флот більше не здатний оперувати у західній частині Чорного моря та поступово тікає з Криму. І це історичне досягнення", — сказав український лідер.

Президент України Володимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський. Фото: Facebook/Верховна Рада України

10:28 Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук заявив, що тимчасова окупація Криму та інших частин України стала не лише грубим порушенням принципів суверенітету та територіальної цілісності відповідно до статуту ООН, але й загрозою для миру та стабільності в регіоні та цілому світі.

"Незаконна анексія Криму у 2014 році стала плацдармом для подальшої повномасштабної агресивної війни проти нашої держави вже у 2022 році. Давайте будемо відвертими, що відповідь світу на окупацію українського Криму та Донбасу були кволою та недостатньою", — зауважив він.

Стефанчук додав, що Україна потребує зброї та боєприпасів, і не втомлюється просити та дякувати за це.

"Наша робота — шукати і створювати правові алгоритми для вирішення складних питань. Формула миру Зеленського покликана не просто повернути мир в Україну та Європу, а орієнтована на мир у світі у майбутньому. Я хочу закликати підтримати вас до імплементації її у ваших парламентах. Нехай наші спільні рішучі дії дозволять перемогти диктатора. Крим не забутий, з його захоплення почалася російська агресія, його звільненням все має завершитися. Тому у цій важкій боротьбі перемоги немає ціни. Її можна досягти стійкістю на полі бою", — сказав він.

Спікер Верховної Ради закликав парламенти країн світу зробити всі належні кроки для реалізації санкцій проти РФ, а також просив підтримати всі ініціативи, покликані забезпечити розблокування судноплавтсва.

10:17 "Ми не маємо забувати, що Україна воює за нас всіх. Ми маємо надати повну підтримку країні, яка воює", — заявив голова Сенату Чеської Республіки Мілош Вистрчіл.

Він також зазначив, що поступитися диктатору — зрадити самого себе, адже у найближчий час Європа може бути наступною.

"Якщо хтось хоче сподобатись диктатору і буде намагатися йому вгодити, то спочатку він стане його рабом, а потім зникне. Не піддавайтеся брехні Путіна. Якщо ми це зробимо, ми не переможемо. Давайте пам'ятати всіх жертв цієї війни. Якщо ми дозволимо Кремлю обманювати наших громадян, ми підпишемо собі вирок смерті для України й демократії загалом. Наше завдання — постійно пояснювати нашим громадянам, чому не можна вірити обіцянкам Путіна та піддаватися їм, це наш обов'язок — чинити кроки, які збережуть демократію. Парламенти мають тиснути на свої уряди", — зауважив Вистрчіл.

Голова Сенату Чеської Республіки Мілош Вистрчіл
Голова Сенату Чеської Республіки Мілош Вистрчіл. Фото: Facebook/Верховна Рада України

10:07 Зібралося більше ніж 50 учасників. Мета — щоб люди не забували про Крим.

Голова Палати депутатів парламенту Чеської Республіки Маркета Пекарова Адамова заявила, що понад 4 тисячі дітей з Криму було незаконно вивезено або до РФ, або до Білорусі.

О 10:01 почався другий парламентський саміт міжнародної Кримської платформи.

О 09:10 Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук та Голова Палати депутатів парламенту Чеської Республіки Маркета Пекарова Адамова почали зустрічати делегатів саміту.

"Кримський півострів став першою частиною України, яку РФ окупувала вже у 2014 році і права тисячі громадян Криму не дотримувались. Це було продовженням тих злочинів, які проти кримськотатарського народу зробив Сталін у 1944 році. Кримський півострова - це є домівка багатьох цивілізацій: грецької, татарської тощо. А після того, як розпався Радянський союз Крим став складовою частиною України. Це була домівка для багатьох народів, які уміли співіснувати у мирному порядку", — йдеться у відеоролику до саміту Кримської платформи.

Другий парламентський саміт міжнародної Кримської платформи
Другий парламентський саміт міжнародної Кримської платформи. Суспільне Крим/Христина Дичко

Другий парламентський саміт міжнародної Кримської платформи
Другий парламентський саміт міжнародної Кримської платформи. Суспільне Крим/Христина Дичко

Доповнюється...

На початок