Вибори в Чорногорії означають перемогу проросійських партій – експертка

Вибори в Чорногорії означають перемогу проросійських партій – експертка

Вибори в Чорногорії означають перемогу проросійських партій – експертка AP

За попередніми результатами парламентських виборів, що відбулися 30 серпня у Чорногорії, три опозиційні сили "За майбутнє Чорногорії", "Мир ─ це наша нація" і "Чорні та білі" сукупно отримали 41 із 81 місць у наступному скликанні парламенту країни, та вже узгодили принципи майбутньої парламентської коаліції. Демократична партія соціалістів Міла Джукановича отримала 40 місць разом з партіями меншин та традиційними партнерами, відтак наодинці не має більшості. Про наслідки перемоги партій на виборах в Чорногорії в ефірі Українського радіо розповіла керівниця проєкту "Балканський оглядач" Наталя Іщенко.

За словами експертки, результати виборів знаменують собою завершення 30-річної епохи правління країною Міло Джукановича.

"Дійсно, можна говорити про завершення "ери Джукановича". Поряд з Лукашенком, його називають "останнім диктатором або самодержцем Європи". Він правив країною 30 років. Він був національним лідером, і ось позбавляється реальної влади. Наразі він залишається президентом, але Чорногорія ─ парламентсько-президентська республіка. Реальні важелі влади у парламенті й в уряді відповідно. Тому коли в Джукановича не буде впливу на виконавчу владу, у нього не буде реальної влади", ─ зазначила Наталя Іщенко.

На її думку, після перемоги проросійських сил зовнішня політика Чорногорії зазнає змін, проте говорити про повний розворот не варто.

"Не можна сказати, що Чорногорія розвернеться в бік від Заходу. Але зрозуміло, що вона стане проводити більш проросійську та просербську політику. У принципах, які вже погодила нова майбутня коаліція, одним з головних є скасування закону про віросповідання. А це означає повернення Сербської православної церкви до того наддержавного статусу, який у неї завжди був в Чорногорії: вона є незареєстрованою, не підкоряється законам держави, де перебуває, і в основному орієнтується на митрополію, на Белград. І такий стан речей продовжиться", ─ сказала вона.

Як зауважує Іщенко, Брюссель вже висловив схвальні відгуки стосовно результатів виборів у Чорногорії саме через те, що нова коаліція в принципах прописала продовження євроінтеграції.

Водночас, на думку експертки, від результатів виборів у Чорногорії найбільше постраждає Україна.

"Наразі навіть найбільш радикальна опозиція намагається висловлюватися помірковано. Вони заявляють, що відмова від вступу в НАТО не є можливою зараз. Можливо, вони будуть проводити референдум, але поступово. Це стосується і можливого відкликання визнання Косово. Єдине, що вони зроблять зараз і в чому вже є консенсус та тотальна єдність, стосується скасування санкцій проти Росії за те, що вона творить в Україні. Тому від цих результатів в Чорногорії найбільше постраждає Україна", ─ вважає Іщенко.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди