Комісія ООН представила новий звіт про воєнні злочини військ РФ

Комісія ООН представила новий звіт про воєнні злочини військ РФ

ООН, Україна
Прапори ООН та України. Фото: Одеська міська рада

Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні задокументувала нові докази того, що Росія порушила міжнародні права людини на окупованих територіях України та скоїла воєнні злочини у вигляді катувань, зґвалтувань та іншого сексуального насильства, а також депортації дітей до РФ.

Про це йдеться у доповіді комісії, представленій на Генасамблеї ООН.

"Комісія дійшла висновку, зокрема, що російська влада здійснює невибіркові атаки на цивільне населення, а також воєнні злочини, такі як катування, умисні вбивства, зґвалтування та інші види сексуального насильства, депортація дітей, що також є порушенням прав людини", — йдеться у документі.

Розслідування підтвердило її попередній висновок про те, що росіяни широко і систематично застосовували тортури в різних типах місць позбавлення волі.

Окрім попередніх висновків Комісії про катування в Україні та місцях позбавлення волі в РФ, викладені у цій доповіді нові докази, зібрані в Херсонській та Запорізькій областях, свідчать про аналогічну систематичність катувань на територіях, підконтрольних російській владі. У розслідуваних випадках злочинці переважно катували чоловіків, підозрюваних у передачі інформації українській владі або в іншій підтримці українських Збройних сил.

За інформацією свідків, росіяни катували затриманих з такою жорстокістю, що люди гинули. У катівні у школі села Біляївка Херсонської області люди, яких росіяни утримували, просили про допомогу для одного з чоловіків, який одразу ж після катувань почав задихатися. Однак російські військовослужбовці відмовилися надати допомогу і цей чоловік помер протягом години.

У Комісії зазначили, що нещодавні розслідування комісії в Херсонській та Запорізькій областях свідчать про те, що зґвалтування часто супроводжувалося додатковими актами насильства над жертвами, зокрема жорстоким побиттям, удавленням, задушенням, порізами, пострілами поруч із головою жертви й умисними вбивствами.

На 75-річну жінку, яка залишилася сама, щоб захистити своє майно, напав російський солдат. Під час допиту він її бив по обличчю, грудях і ребрах та душив її. Він наказав їй роздягнутися, а коли вона відмовилася, зірвав з неї одяг, порізав їй живіт невеликим гострим предметом і кілька разів зґвалтував. Окрім наслідків зґвалтувань, у жертви було зламані кілька ребер і зубів.

У звіті також йдеться про те, що російська армія невибірково використовує вибухову зброю, що призводить до загибелі та поранення мирного населення, а також до руйнування та пошкодження цивільних об'єктів. Як приклад Комісія згадує обстріл багатоповерхового житлового будинку в Умані Черкаської області у квітні 2023 року, коли загинули 24 цивільні людини, переважно жінки та діти, а частина будинку стала непридатною для проживання.

Комісія також задокументувала переміщення 31 дитини з України до Росії у травні 2022 року та дійшла висновку, що це переміщення було незаконною депортацією — це воєнний злочин.

Раніше голова незалежної міжнародної слідчої комісії щодо України ООН Ерік Мьосе заявляв, що російські військові використовували тортури на окупованих територіях і катували українців настільки жорстоко, що деякі з їхніх жертв померли.

Воєнні злочини в Україні

Станом на 3 серпня поточного року Міністерство внутрішніх справ України внесло до інформаційної підсистеми "Воєнний злочинець" відомості про 232 131 особу, з них 197 857 — це російські військові.

24 липня міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко повідомляв, що Національна поліція розпочала понад 87 тисяч кримінальних проваджень за фактами скоєння злочинів військовими російської армії в Україні.

15 липня генпрокурор України Андрій Костін повідомив, що українські суди винесли вироки 53 військовим РФ за скоєні воєнні злочини.

На початок