Як самостійно перевірити кандидата в депутати. Лайфхаки

Як самостійно перевірити кандидата в депутати. Лайфхаки

Як самостійно перевірити кандидата в депутати. Лайфхаки
Суспільне

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Це буде перше голосування за новими правилами й з використанням нового бюлетеня. Новий виборчий кодекс, який набув чинності 22 липня, не лише надає ширші можливості для вибору кандидатів, а й вимагає більшої відповідальності за цей вибір.

Ділимося лайфхаками, як самостійно перевірити того чи іншого кандидата на місцевих виборах, а також оцінити роботу впродовж попередніх років, якщо кандидат наразі є депутатом і планує стати ним знову.

Перевірити декларації

Перший сайт, на який варто зайти – це Єдиний державний реєстр декларацій. У деклараціях можна переглянути інформацію про коштовні речі у власності кандидата, нерухомість, транспортні засоби, кошти як готівкою, так і на рахунках банків.

Щоб отримати інформацію, достатньо ввести прізвище, ім’я та по батькові кандидата. Якщо кандидат подавав декларацію, вона з’явиться у списку.

Головне – звертати увагу на посаду, аби не переплутати двох людей. Якщо ж порівнюєте декларації за різний період теж звертайте увагу на посаду або список родичів.

Перевірити кандидата в депутати. Лайфхаки
Єдиний державний реєстр декларацій. Скриншот з сайту

Якщо є можливість порівняти кілька декларацій за різні періоди – скористайтеся нею. Часто після вступу на посаду декларація суттєво "худне", а частина активів переписуються на близьких родичів.

OpenData Bot

Якщо пройшовши попередній пункт, ви побачили, що декларація за рік істотно зменшилася, можете дізнатися, кому саме кандидат продав ті чи інші активи. Для цього достатньо скопіювати з декларації код компанії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вставити його після адреси https://opendatabot.ua/с/ і перейти на сайт. 

Там ви побачите інформацію про власників компанії та останні зміни щодо прав власності. Нового керівника можна перевірити за допомогою публічних реєстрів або ж просто переглянути, чи присутня людина в декларації у списку родичів (інколи вистачає й цього).

Спільні голосування

У семи містах вже запущений проєкт rada4you.org, який допоможе дізнатися, подібно до кого голосує кожен конкретний депутат, і, як наслідок, виявити політичні зв’язки.

Перевірити депутатів у цей спосіб можуть мешканці Вінниці, Луцька, Львова, Миколаєва, Харкова, Кривого Рога та Дрогобича.

Перевірити кандидата в депутати. Лайфхаки
Проєкт rada4you.org. Скриншот з сайту

Перевірити можна наступним чином: 

  1. Зайти в розділ "Депутати" на головній сторінці порталу.
  2. Знайти потрібного депутата за допомогою пошуку або алфавітного покажчика.
  3. Обрати сторінку необхідного депутата. 
  4. Прогортати сторінку й обрати опцію "Друзі по голосуванню".

Після цього з’явиться список перших п’яти депутатів, які найчастіше голосують аналогічно з тим, кого ви перевіряєте. Щоб відкрити список наступних 5 депутатів за відсотком спільних голосувань, потрібно натиснути на кнопку "Більше". Таким чином можна відкрити весь список міської ради.

Показник обраховується за кількістю однакових голосувань за умови присутності обох депутатів під час голосування.

Крім того, на сайті є можливість побачити, наскільки часто депутат йде проти лінії фракції. Щоб переглянути ці дані, слід перейти в розділ "Деталі голосувань/Голосування проти фракції".

Реєстр "публічних осіб"

PEP (Politically exposed person), або ж "політично значущі особи" – це люди, які наділені або ж були наділені значними публічними функціями в певній державі. Такий список допоможе перевірити важливі факти з кар’єри того чи іншого депутата, а також перевірити його зв'язки з людьми та компаніями.

У законодавстві деяких країн особи категорії PEP розглядаються як люди, що представляють підвищений ризик потенційної участі у хабарництві та корупції користуючись своїм становищем і впливом, який вони можуть надавати.

Перевірити кандидата в депутати. Лайфхаки
Відкритий реєстр національних публічних діячів України. Скриншот з сайту

В Україні ж національними публічними діячами, згідно з законом, є, зокрема:

  • фізичні особи, які виконують або виконували протягом останніх трьох років визначені публічні функції в Україні (президент, члени Кабміну, нардепи тощо);
  • державні службовці, віднесені до категорії "А" (вищий корпус державної служби);

На сайті, який адмініструє ГО "Центр протидії корупції", зібрана інформація про публічних діячів. Насправді найбільшу користь проєкт принесе перед парламентськими та президентськими виборами, проте там присутня інформація і про мерів великих міст та голів обласних і районних державних адміністрацій.

Для пошуку достатньо ввести прізвище, ім’я та по батькові кандидата. Далі ви зможете прочитати досьє, переглянути дані про кар’єру, дізнатися про зв’язки з людьми й компаніями, банківські рахунки, доходи та витрати, нерухомість і транспортні засоби.

Серпом по рейтингу

Ще один проєкт "Центру протидії корупції" фіксує "зашквари" і розповідає про них виборцям політика чи політичної сили через кампанії у Facebook. Список скандалів пов'язаних з політиками можна знайти на сайті.

Читайте також

Як змінити місце голосування до місцевих виборів

На початок