"Я дуже гордий, що я — українець": історія військового на позивний Бенд, добровольця з Росії

"Я дуже гордий, що я — українець": історія військового на позивний Бенд, добровольця з Росії

Ексклюзивно
Історія добровольця на позивний Бенд
Військовий на позивний Бенд. Фото: Суспільне Запоріжжя

Бенд — командир добровольчого розвідувального спецпідрозділу "Гармата", що у складі добровольчого розвідувального батальйону "Сонечко". У 2013 році, коли в Україні розпочалася Революція Гідності, чоловік проживав у Росії та мав громадянство РФ, але після того, як побачив, що відбувається в Україні, взяв до рук зброю та став на захист нашої держави. Торік доброволець Бенд офіційно отримав громадянство України та пишається, що він — українець. Нині чоловік виконує завдання на Запорізькому напрямку.

Свою історію Бенд розповів журналістам Суспільного.

Ви приїхали в Україну у 2014 році?

Так. Я був свідком початку Майдану наприкінці 2013 року. Взагалі у мене були плани переїхати в Україну та почати тут свій бізнес. Коли в Україні почались криваві дії та вторгнення в Крим, залишив все та взяв квиток на потяг. Приїхав сюди 10 березня 2014, вступив до лав самооборони. А далі пішло: блокпости, потім вступив до лав добровольців, у "Правий сектор". У подальшому були проблеми з отриманням громадянства. Його я отримав тільки на початку минулого року.

"Я дуже гордий, що я — українець": історія військового на позивний Бенд, добровольця з Росії
Військовий на позивний Бенд. Особистий архів Бенда

До цього часу мали громадянство Росії?

Так. Майже дев’ять років тут (в Україні — ред.) був як нелегал. По новому закону нам дали громадянство України. Ще не всім. Є багато загиблих. Ніхто не відмовився воювати. Всі, кого я знаю, багатьох знаю з явних добровольців, всі зараз воюють: росіяни, є білоруси.

Це люди, які починали ще з 2014?

Так, їх було багато. Ще у 2014 приїхали воювати. Вони брали відпустки, щоб не підставляти свою родину. Вони тут і загинули. Вони всі безіменні. Вони – герої.

"Я знаю, що я – українець. Україну я дуже люблю. Україна – це круто. Дуже багато людей тут просто не розуміють цінність українського паспорта, тої свободи, яка є в Україні. Я дуже гордий, що я — українець, і що я — доброволець"
військовий Бенд

Ви зараз у складі батальйону "Сонечко"?

Так. Взагалі я в "Сонечко" з 2015 року. Я був у складі добровольчого підрозділу, але захотілось більшого, бо там рівень адреналіну зашкалює. По-перше, це ГУР. По-друге, це добровольці.

"Я дуже гордий, що я — українець": історія військового на позивний Бенд, добровольця з Росії
Військовий на позивний Бенд. Особистий архів Бенда

У цивільному житті ви мали бойовий шлях?

Мав. Я доволі давно вже в боротьбі з цією "червоною заразою". Я абсолютно був підготовлений. До речі, що мені сподобалось в "Сонечках", що вони дуже професійно підходять до підготовки. І раніше так було, коли у 2014 почалась війна.

Повномасштабна війна для вас була очікуваною?

Абсолютно очікуваною. Неочікувано, що вона трішки пізніше почалась. Вона б мала початися майже на рік раніше.

Де вас застала повномасштабна війна?

Мене вона застала тут, в Запоріжжі. Я тут жив, тут отримав громадянство, був прив’язаний до міграційки.

"Я дуже гордий, що я — українець": історія військового на позивний Бенд, добровольця з Росії
Військовий на позивний Бенд. Особистий архів Бенда

Порівнюючи 2014 і 2022, що можете сказати, враховуючи свій бойовий досвід?

Кардинально різні війни. У 2014 році Росія не мала тої сили, яку має зараз. Була можливість одразу їх поставити на місце. Але всі ці роки РФ "нарощувала зуби". Те, що зараз сталось, не можна сказати, хто винен.

"Зараз, коли вже людям кажеш, що готуйтесь, бо війна торкнеться всіх, ніхто нічого не робить. Чомусь дуже велика частина суспільства впевнена, що їх якось воно обійде. Що будуть воювати професіонали. Треба виховувати націю воїнів"
Військовий на позивний Бенд

Навіть якщо ми зараз виженемо їх за свої кордони, війна не закінчиться. Ми маємо стати нацією воїнів. Якщо цього не буде, проблема буде постійна. Вони будуть нас знищувати зсередини та ззовні. На жаль, гинуть молоді. Ми генофонд втрачаємо. Це страшно.

Повномасштабна війна триває понад півтора року. З вашого особистого досвіду, скажіть, росіяни змінюють тактику?

Вони просто випробують ці стратегії. Ми знаємо, що вони роблять, як вони роблять, професійно готуємось, даємо відповідь. Їм все ж таки простіше, бо ті китайські технології були ближче до них. Я точно вам можу сказати, що Китай не робив “Мавіків” (квадрокоптер — ред.) суто для якоїсь цивільної роботи. Вони були зроблені для війни. Нам, щоб зробить один дрон-камікадзе, треба 450 доларів, в середньому — 18 тисяч гривень. Можете зайти в інтернет і побачити, що ці дрони-камікадзе продаються по 23 тисячі. Все просто: як тільки в багатьох людей, які просто хочуть заробити, закінчиться бізнес на війні, тоді ми почнемо воювати по-справжньому.

"Я дуже гордий, що я — українець": історія військового на позивний Бенд, добровольця з Росії
Військовослужбовці батальйону " Сонечко" на позиціях. Особистий архів Бенда

Перед початком нашої розмови ви зазначили, що росіянам треба лише випалена земля. Чому таке сильне бажання знищити українців і все навколо?

А ви пам’ятаєте анекдоти про чукчу, про хохлів? От вони на цьому виховувались. Їм вбили думку, що всі навколо з недоліками меншовартості, а вони всі правильні. Якщо люди багато років не знали правди, от якими вони виростуть? То майже 100 років виховання. Там “царське правління” і, не маючи нічого, йдуть і вбивають. Вони знають, що бомблять мирні міста. Ми погані, бо живемо краще. Тому вони прийшли, щоб знищити нас і побудувати своє. Це боротьба добра і зла.

Ви торік отримали українське громадянство та український паспорт. Що це означає для вас?

Гордість. Реально гордість. Дуже довго чекали, дуже було проблематично. Були часи, коли було небезпечно для життя бути нелегалом, була стаття за найманство. Чесно, коли я отримав, то спочатку був шок. Я не вірив в це.

Після перемоги, що робитимете?

Після перемоги... Сказати чесно, багато хто про це не каже. Ми всі маємо воювати до кінця свого життя. Боротися треба за справедливість. Ми переможемо. "Слава нації — смерть ворогам!".

На початок