"Справжня мішень — не Тель-Авів": журналістка розповіла про причини вторгнення ХАМАСу в Ізраїль

"Справжня мішень — не Тель-Авів": журналістка розповіла про причини вторгнення ХАМАСу в Ізраїль

Ексклюзивно
"Справжня мішень — не Тель-Авів": журналістка розповіла про причини вторгнення ХАМАСу в Ізраїль
Ізраїльські солдати в Сдероті, Ізраїль, 7 жовтня 2023 рік. Фото: АР/Ohad Zwigenberg

Палестинський рух ХАМАС, який організував військове вторгнення на територію Ізраїлю, може намагатися у такий спосіб зірвати процес нормалізації відносин Тель-Авіва із Саудівською Аравією.

Про це у коментарі Суспільному розповіла Франческа Боррі, італійська журналістка та військова кореспондентка, яка працює над книгою про палестинське місто Дженін і палестинську інтифадуПовстання палестинців проти влади Ізраїлю.

"Справжня мішень ХАМАСу — не Тель-Авів, а Ер-Ріяд і нормалізація відносин між Ізраїлем та Саудівською Аравією. Чому? Ззовні ця атака може виглядати як продовження третьої інтифадиТретю інтифаду ХАМАС оголосив у 2017 році, після рішення США за президентства Дональда Трампа визнати Єрусалим столицею Ізраїлю. Але я так не думаю, бо третя інтифада провалилася. Дженін після вторгнення 3 липня перейшов під "Ісламський джихадІнше палестинське збройне угруповання, яке разом з ХАМАС почало атаку на Ізраїль 7 жовтня" — про це була моя остання історія з Дженіна. Тож, по суті, ХАМАС у Дженіні бачили десь зо два тижні. ХАМАС хотів захопити владу на Західному березі річки Йордан", — зазначила вона.

При цьому журналістка звернула увагу на те, що у палестинської влади немає визначеного спадкоємця.

"Махмуду Аббасу (голові Палестинської Національної адміністрації — ред.) 88 років, і він нікого не призначив своїм спадкоємцем. А для палестинців це головне — хто буде наступним президентом, главою палестинської влади", — зауважила Боррі.

За її словами, вторгнення в Ізраїль є інструментом зміцнення своїх позицій для руху ХАМАС.

"І саме тому почалася інтифада — як спосіб для ХАМАСу зміцнити свої позиції після смерті Махмуда Аббаса. І палестинці розуміють, що у цьому справа. Навіть бойовики, коли бачили, як Ізраїль бомбив у Газі деякі позиції "Ісламського джихаду" і вбив основних командирів "Ісламського джихаду", — це сталося у травні-червні, і ХАМАС не відреагував. У той момент бойовики зрозуміли, що ХАМАС думає лише про себе і про боротьбу за владу, і вони перейшли до "Ісламського джихаду" у Дженіні", — пояснила журналістка.

Вона додала, що Наблус, яке є іншим містом-столицею інтифади, бойовики оточили на початку вересня.

"Тож водномить ХАМАС почав втрачати міцний ґрунт у процесі третьої інтифади. Третя інтифада так і не поширилася на Західний берег (ріки Йордан — ред.) і Газу - вона відбувалася лише в Наблусі та Дженіні. І все було тихо півтора року. ХАМАС побачили, що Дженін рухається до повного контролю "Ісламського джихаду", а Наблус — до контролю ФАТХ (Рух за національне визволення Палестини, політична партія Палестинської автономії — ред.)", — зауважила Франческа Боррі.

На цьому тлі Ізраїль фіналізував угоду про нормалізацію відносин з Саудівською Аравією, розповіла вона. За словами журналістки, ця угода передбачала певні політичні преференції для палестинців, зокрема, щодо їхніх поселень.

"Це — ті вигоди, які б навряд чи сталося в іншому випадку, навряд чи матеріалізувалися. А Саудівська Аравія пообіцяла мільярди доларів палестинській автономії — а це стало каменем спотикання для ХАМАСу та їхніх амбіцій здобути владу на Західному березі. Тож зараз якась нормалізація з Саудівською Аравією є немислимою, ізраїльтяни нізащо не захочуть ніяких угод з жодною арабською країною на найближче майбутнє", — переконана вона.

При цьому ХАМАС своїми діями також підвищив свою популярність серед мешканців Палестини.

"І водночас ХАМАС тепер є героями для палестинців і саме вони здобудуть владу на Західному березі — чи то з, чи без палестинської автономії, що значить, що ХАМАС захоче стерти палестинську автономію. Тож якщо тепер Ізраїль знову захопить Західний берег, для ХАМАС це буде не проблема — тож загалом це вже неймовірний успіх для ХАМАСу, якщо дивитися на це з їхньої перспективи", — підсумувала Франческа Боррі.

Вранці 7 жовтня бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїлю із сектора Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію.

Світові лідери засудили атаку ХАМАС на Ізраїль. Зокрема, свою солідарність із народом Ізраїлю висловили у Європейському Союзі та Україні.

На початок