Зеленський виступив на саміті Європейської політичної спільноти: про що говорив президент

Зеленський виступив на саміті Європейської політичної спільноти: про що говорив президент

Президент Володимир Зеленський 5 жовтня виступив на саміті Європейської політичної спільноти, який відбувся в іспанському місті Гранада.

Політик розпочав свою промову зі звернення до лідерів європейських країн, вказавши, що нині кожен з них "представляє Європу".

"Ми можемо мати свої погляди та різні думки щодо тих чи інших європейських питань, але ми — Європа. Це не просто про географію. Це про історію, мораль і безпеку, які ми поділяємо", — зазначив Зеленський.

Розповів про візит на Харківщину

Президент розповів, що 3 жовтня відвідав Харківщину на сході України.

"Щонайменше мільйон двісті тисяч жителів у Харкові. Відстань від міста до кордону з Росією менше ніж 40 кілометрів, або менше ніж 3 хвилини підльоту ракет С-300, якими російська армія тероризує Харків. Тисячі й тисячі об'єктів уже зруйновані такими ракетами. Будинки, школи, університети, електростанції, транспорт. Але Харків, хоч і поранений цим терором, хоч і посічений уламками ракет, живе", — сказав політик.

Зеленський наголосив, що Україна "робить усе, аби захистити людей і зберегти нормальну соціальну й економічну активність, забезпечує роботу всіх ключових інституцій, від державних структур до освіти".

"Більшість дітей у місті навчається дистанційно. І поки немає на 100% ефективної системи ППО, присутність дітей у школах неможлива. Утім, Харків знайшов один варіант. 65 шкільних класів, у яких понад тисяча дітей, навчаються не онлайн, а у звичайний спосіб, як у школах будь-якої іншої країни, але... в метро, під землею. Шкільні класи, які забезпечені всім необхідним для дітей: меблями, обладнанням, але в метро, під землею. 2023 рік. І метро для міста єдиний безпечний варіант зібрати дітей разом для навчання в школі. Ось що таке сусідство з Росією", — підкреслив президент.

РФ розглядає сценарії на найближчі роки

Зеленський зауважив, що не лише Україна має по сусідству Росію.

"Різні країни Європи межують із терористичною державою, і фактично про всіх них російські пропагандисти та посадовці кажуть як про наступні мішені своєї агресії. Мішені. Саме це слово. Чи достатньо у ваших містах станцій метро, на яких можна було б організувати захищене шкільне навчання дітей, якщо погрози РФ будуть реалізовані? А вона готується їх реалізувати", — сказав політик.

Президент поінформував, що зараз Росія розглядає різні сценарії на найближчі роки, один з яких "особливо небезпечний".

"Якщо в цій агресії проти України буде якась пауза — будь-яке заморожування ситуації, — то буде новий критичний момент. 2028 рік. Якщо Росії дати адаптуватися зараз, до 2028 року Кремль зможе відновити розбитий нами військовий потенціал, і в Росії буде достатньо сили напасти на країни, які у фокусі російської експансії", — пояснив Зеленський.

Політик зазначив, що, окрім України, "це точно країни Балтії та точно ті країни, на території яких присутні російські контингенти. Це чітка інформація від розвідки. РФ шукає можливості заморозити ситуацію та адаптуватись, робить висновки зі своїх помилок і готується йти далі".

Війна є базовим інструментом Росії

Президент наголосив, що найбільш небезпечний ворог той, який зробив висновки та підготувався до наступного удару на основі цих висновків.

"Москва чітко окреслює свою амбіцію: захопити більше імперського простору для себе та не дозволити Європі бути простором вільних націй і дієвих демократій, зламати європейську єдність. І війна є базовим інструментом Росії", — розповів Зеленський.

Політик підкреслив, що десятиліттями Росія намагалася розпалюванням війни та заморожуванням війни тримати контроль над сусідами.

"Росія завдала болю Молдові, намагалася розчавити та розділити Грузію, дестабілізувати інші частини Кавказу, душить Білорусь, намагається вирвати шматки з тіла України. Кожна нація, проти якої так чи інакше працює Росія, кожна держава, яка постраждала від російського втручання чи вторгнення, — ми всі маємо триматися в особливій єдності, триматися разом в особливій співпраці та в особливих відносинах з усіма іншими в Євросоюзі", — продовжив президент.

Зеленський зауважив, що "потрібен такий формат підтримання націй, чиє життя Росія вже намагалася зруйнувати".

"Усі ці країни потребують економічної підтримки, усі ці країни потребують гарантій безпеки, щоб у Росії не було й спокуси спробувати зламати їх суверенітет іще коли-небудь. Потрібен чіткий сигнал: жодного шансу Росії", — пояснив політик.

Росію найбільш надійно нейтралізує поразка

Президент наголосив, що РФ найбільш надійно нейтралізує поразка у війні.

"Саме зараз і в Україні у нас із вами є можливість завдати фундаментальної поразки агресії Росії. Ми вже всі разом із вами, із нашими партнерами зробили речі, які багатьом здавалися неможливими. Ми разом відстояли Україну. Європа як ніколи раніше незалежна від Росії. Європа дійсно довела, що має право бути світовим центром захисту людської свободи та міжнародного права. І хоч би що відбувалося в інших частинах світу, хоч би які політичні торнадо переживали наші партнери, Європа має бути сильною", — вказав Зеленський.

Політик зазначив, що зараз Європа спостерігає за подіями у США — "за політичним штормом, який набирає обертів".

"Європа має свій потенціал — самостійний потенціал сили, — свою глобальну роль, і вона має бути максимально потужною в усіх ключових питаннях, важливих для Європи. А щодо політичних штормів. Я впевнений в Америці. Це сильні люди, сильне суспільство, сильні інституції, сильна енергія демократії", — підкреслив президент.

Зеленський розповів про нещодавній візит до Сполучених Штатів, де у Вашингтоні спілкувався з очільником Білого дому Джо Байденом та конгресменами з обох палат і обох партій, які підтримують захист свободи й розуміють, що Росія та інші вороги хочуть скористатися з наслідків політичних штормів.

"Європі важливо не ховати вітрила від вітру, намагаючись перечекати шторм, а бути разом у цей неспокійний час: працювати разом, захищати наші цінності та наш спільний зі США простір свободи. Саме в такій взаємопідтримці — і в спокійні часи, і в час безпекових викликів та турбулентності, — полягає реальний сенс трансатлантичного партнерства", — сказав політик.

Україна має перемогти, щоб Путін не масштабував агресію

Президент зауважив, що завдяки Україні військовослужбовці європейських країн сьогодні не воюють проти Росії.

"Ми не сумніваємось у силі НАТО. Але я впевнений: ніхто з вас не хоче випробовувати, а як це буде, якщо, не дай боже, НАТО доведеться вступитися за когось із вас. Ми маємо перемогти в Україні, щоб Путін не зміг масштабувати цю агресію.Єдність та солідарність усієї Європи мають бути непохитними. Єдність усіх 27 країн ЄС, міцність наших спільних правил та угод, твердість здатності Євросоюзу розширятися згідно зі своїми ж основоположними договорами", — продовжив Зеленський.

Політик наголосив, що не можна дати Путіну дестабілізувати жодні інші частини світу та партнерів, щоб зруйнувати міць Європи.

"Маємо й надалі тиснути санкціями, політично й економічно, щоб Росія не могла поширювати хаос. Присутність Росії, її військових або маріонеток на території будь-якої країни — це загроза всім нам. Ми повинні працювати разом, щоб витіснити Росію з території інших країн", — вказав президент.

Зеленський підкреслив, що кожен російський дрон, збитий в Україні, кожен російський танк, знищений в Україні, — це гарантія, що цей дрон, цей танк, будь-яка інша знищена в Україні російська зброя не вдарить по комусь іншому в Європі.

"Додаткові системи ППО для України, додаткова артилерія та снаряди, додаткові далекобійні ракети та дрони для наших воїнів, а також додаткові формати підтримки та безпекових гарантій для націй, яким Росія загрожує, — усе це убезпечення Європи від додаткових агресивних кроків Росії. Для того, щоб у найближчому майбутньому ніде в Європі не було війни, щоб жодне інше місто не відчуло того, що переживають наш Харків і всі міста й села України, у цей час — просто зараз, у цьому році, у наступному – і передусім в Україні наша з вами єдність має спрацювати на 100%", — пояснив політик.

Зеленський додав: "Хай амбіції Путіна будуть руїною, а не наші з вами країни, не наші з вами міста".

"Діти кожної країни заслуговують на безпеку, і всюди у своїй країні, а не тільки в метро, не тільки в укриттях під землею. Ми повинні зробити це можливим", — підсумував президент.

На початок