Вперше за 13 років: водосховище на Одещині поповнюють з річки, аби відновити водообмін

Вперше за 13 років: водосховище на Одещині поповнюють з річки, аби відновити водообмін

Вперше за 13 років: водосховище на Одещині поповнюють з річки, аби відновити водообмін
Фото: Суспільне Одеса

Водосховище на базі озера Китай, що на Одещині, почали заповнювати водою з річки Дунай. Роблять це за допомогою насосної станції Кілійського міжрайонного управління водного господарства, аби попередити висихання водойми та відновити водообмін, повідомила кореспондентка Суспільного.

Як розповіла начальниця басейнового управління Причорномор’я та Нижнього Дунаю Лілія Гричулевич, в останнє водообмін здійснювали у 2007 році. На її думку, за останні роки ситуація стала критичною.

Водосховище Одеса
Лілія Гричулевич. Фото: Суспільне Одеса

"Всі придунайські водосховища розраховані на те, щоб восени вода спускалася до рівня мертвого об’єму, весною під час паводків заповнювалися ці водосховища до нормального об’єму. Таким чином проводився водообмін, тобто поліпшувалася якість води. Вже рік ми спостерігаємо наднизькі рівні води у водосховищі і, власне, у річці Дунай і не можемо заповнити", – пояснила Лілія Гричулевич.

Водосховище на Одещині рятують від висихання
Водосховище Китай. Фото: Суспільне Одеса

Прісну воду подаватимуть з річки Дунай через канал Кофа та місцеву насосну станцію. За словами начальника відділу водних об’єктів Кілійського управління водного господарства Сергія Павліченка, для того, аби відтворити самопливний водообмін, потрібно більше 50 мільйонів кубометрів води. Таким чином у озері зможуть знизити рівень мінералізації.

Водосховище Одеса
Сергій Павліченко. Фото: Суспільне Одеса

"Мінералізація води в озері дуже висока, більше 4 грамів біля села Василівка і більше 7 грамів біля Старі Трояни, тобто вода не придатна на сьогоднішній день не тільки для питного водоспоживання, а навіть і для технічних сил", – розповів Сергій Павліченко.

Водосховище на Одещині рятують від висихання
Водосховище на базі озера Китай. Фото: Суспільне Одеса

Як розповіла голова Муравлівської сільської ради Анастасія Сухова, за останні 2 роки люди масово почали виїжджати з села. Через низький рівень води та високу мінералізацію у місцевих мешканців 8 населених пунктах Ізмаїльського району міліють криниці та псується врожай.

Водосховище Одеса
Анастасія Сухова. Фото: Суспільне Одеса

За словами Сухової, люди не можуть використовувати озеро для зрошення. Протягом 3-х років голови місцевих сіл зверталися до влади, аби вони допомогли із вирішенням цієї проблеми.

"Проблема в тому, що з падінням води у озері Китай, у нас пішла вода з криниць. Криниці у нас були глибиною від 8 до 12 метрів. Наразі вони практично пусті. Якщо не звернули би увагу і не зробили цей перший крок, звичайно, він мізерний, крапля якась, але це вже якийсь рух", – запевнила Анастасія Сухова.

На примусове поповнення водосховища Державне агентство водних ресурсів України виділило 1 мільйон 100 тисяч гривень. Начальник Кілійського управління водного господарства Сергій Просяник, вважає, що цих грошей може вистачити на 1 місяць.

Водосховище Одеса
Сергій Просяник. Фото: Суспільне Одеса

"Відбувається колосальне випаровування, звісно ми не зможемо технічно закачати навіть той об’єм, який випаровується. Але ми здійснимо важливу функцію – наповнення водосховища. Не знизимо його рівні до критичних, до мертвого рівня", – пояснив Сергій Просяник.

За словами голови Одеської облдержадміністрації Максима Куцого, наразі в області започаткували програму щодо забезпечення Одещини технічною водою.

Читайте також

На початок