Перейти до основного змісту
Від початку війни росіяни викрали 132 українських посадовців. 14 з них досі у полоні — ZMINA

Від початку війни росіяни викрали 132 українських посадовців. 14 з них досі у полоні — ZMINA

Дослідник-документатор Центру прав людини ZMINA Борис Петруньок
. Дослідник-документатор Центру прав людини ZMINA Борис Петруньок. Скриншот з відео

Від початку повномасштабної війни Росія викрала 132 українських посадовців, 14 із них досі у полоні, ще четверо — вбиті.

Про це повідомив дослідник-документатор Центру прав людини ZMINA Борис Петруньок під час пресконференції "Атака на місцеве самоврядування: кого з місцевої влади викрали росіяни".

За його словами, представники місцевого самоврядування та місцевої влади — одна з найбільш вразливих категорій цивільного населення на окупованій території, які переслідуються окупаційним контингентом.

Петруньок поінформував, що поінформував, що з початку повномасштабного вторгнення росіяни викрали 132 представників українського місцевого самоврядування та органів влади. Більш ніж половина викрадень (71%) сталося на Херсонщині, ще 30 випадків — у Запорізькій області. Він зауважив, що 50% затриманих — голови ОТГ/мери міст, ще близько 22% — місцеві депутати.

Більшість полонених, а саме 98 посадовців — були звільнені. Ще у полоні знаходяться 14 людей. Про долю 16 осіб нічого невідомо. Четверо з викрадених були знайдені мертвими.

Борис Петруньок підкреслив, що найбільше українських посадовців Росія викрала у перші місяці війни.

"Чому росіяни намагаються це робити? Представники органів місцевого самоврядування для окупаційного контингенту є основним джерелом інформації про ситуацію в громаді, про склад населення, про Сили оборони в регіоні, про ситуацію з інфраструктурою тощо", — пояснив Петруньок.

Ще однією причиною викрадень за його словами є те, що органи влади є носіями значного соціального капіталу і впливають на регіон.

"Ще одна мотивація: намагання окупантів схилити посадовців до співпраці", — сказав дослідник.

Петруньок також наголосив, що жодна цивільна людина на окупованих територіях не убезпечена від викрадень.

"Ми фокусуємося на певних категоріях громадян, щоб намагатися зрозуміти логіку поведінки окупаційного контингенту. Але це так само означає, що будь-яка цивільна особа на окупованій території, на жаль, стикається з ризиком незаконного затримання, перебування в полоні, застосування до неї насильства", — сказав Борис Петруньок.

Російські військові 4 березня 2022 року взяли у полон заступника керівника Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Володимира Тюріна.

11 березня 2022 року під час роботи в кризовому центрі міського голову Мелітополя Івана Федорова викрали. Керівництво України на найвищому міжнародному рівні вело перемовини, аби домогтися звільнення захоплених росіянами мерів Мелітополя і Дніпрорудного. 16 березня за результатами спецоперації міського голову Мелітополя Івана Федорова звільнили з полону.

Топ дня
Вибір редакції
На початок