Росія хоче повернутися в Раду ООН з прав людини. Британія та США виступили проти

Росія хоче повернутися в Раду ООН з прав людини. Британія та США виступили проти

Рада ООН з прав людини
Місце проведення сесій Ради ООН з прав людини, Женева, Швейцарія. Фото: Еміне Джеппар/Twitter

Росія прагне знову приєднатися до Ради ООН з прав людини на виборах у жовтні. У Держдепі США вважають, що представництво РФ у цій організації не узгоджується з її діями в Україні. Велика Британія заявила, що "рішуче виступає проти" спроби Росії знову приєднатися до Ради з прав людини.

Як повідомляє BBC, російські дипломати домагаються переобрання своєї країни в Раду на новий трирічний термін після того, як у квітні минулого року Росію виключили з провідного правозахисного органу ООН після того, як її війська вторглися в Україну.

BBC отримала копію позиційного документа, який Росія поширює серед членів ООН з проханням про підтримку. Голосування відбудеться наступного місяця.

У документі, Росія обіцяє знайти "адекватні рішення для питань прав людини" і прагне не допустити перетворення Ради на "інструмент, який обслуговує політичну волю однієї групи країн", маючи на увазі Захід.

Дипломати сказали, що Москва сподівається відновити певну міжнародну довіру після звинувачень у порушеннях прав людини в Україні та всередині РФ.

Що відомо про вибори у Раді ООН з прав людини

Рада ООН з прав людини базується в Женеві і складається з 47 членів, кожного з яких обирають строком на три роки.

На наступних виборах, які відбудуться 10 жовтня, Росія боротиметься з Албанією та Болгарією за два місця в раді, зарезервовані для країн Центральної та Східної Європи. У голосуванні візьмуть участь усі 193 члени Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку.

Дипломати там заявили, що Росія веде агресивну кампанію, пропонуючи малим країнам зерно і зброю в обмін на їхні голоси. Таким чином, вони заявили, що цілком можливо, що Росія повернеться до Ради.

У вересневому звіті групи UN Watch, Фонд прав людини та Центр прав людини Рауля Валленберга дійшли висновку, що Росія "не відповідає вимогам" для членства в Комісії з прав людини.

"Переобрання Росії в Раду зараз, коли її війна проти України все ще триває, було б контрпродуктивним для прав людини та дало б сигнал про те, що ООН несерйозно ставиться до притягнення Росії до відповідальності за її злочини в Україні", — йдеться у звіті.

Реакція Великої Британії

Велика Британія заявила, що рішуче виступає проти пропозиції Росії знову приєднатися до Ради з прав людини.

"Широко поширені докази зловживань та порушень Росією прав людини в Україні та проти її власних громадян, включно з тими, які наголосив спеціальний доповідач ООН щодо Росії минулого тижня, демонструють повну зневагу Росії до роботи Ради", — заявив речник МЗС Британії.

Тіньовий міністр закордонних справ Девід Леммі заявив, що Росія вчинила звірства в Україні, її лідера звинуватив Міжнародний кримінальний суд у воєнних злочинах, і Путін продемонстрував повну неповагу до Статуту ООН.

"Ідея про те, що Росія може повернутися до Ради з прав людини, є образою самої концепції прав людини і небезпечним кроком назад, який може підірвати довіру до неї", — сказав він.

Як відреагували у США

У США вважають, що представництво Росії в Раді ООН з прав людини не узгоджується з її діями в Україні. Про це заявив речник Держдепартаменту Метью Міллер.

"Ми досить чітко визначили нашу позицію щодо підходу РФ до прав людини. Держсекретар чітко заявив, що ми бачили, як Росія вчиняє воєнні злочини та злочини проти людяності в Україні. Ми чітко дали зрозуміти, що має бути відповідальність за ті злочини, які вони скоїли, і тому я вважаю, що представництво в органі, який займається правами людини, не узгоджується з їхніми діями в Україні", — сказав він.

Що відомо про злочини РФ в Україні

25 вересня голова незалежної міжнародної слідчої комісії щодо України ООН Ерік Мьосе повідомив, що російські військові широко і систематично використовували тортури на окупованих територіях і катували українців настільки жорстоко, що деякі з їхніх жертв померли.

Крім того, за словами Мьосе, комісія виявила, що на ТОТ російські солдати ґвалтували та вчиняли сексуальне насильство над жінками у віці від 19 до 83 років, часто разом із погрозами засудження або іншими порушеннями.

"Часто членів родини тримали в сусідній кімнаті, таким чином змушуючи чути, що відбувається насилля", — додав він.

Станом на 3 серпня поточного року Міністерство внутрішніх справ України внесло до інформаційної підсистеми "Воєнний злочинець" відомості про 232 131 особу, з них 197 857 — це російські військові.

24 липня міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко повідомляв, що Національна поліція розпочала понад 87 тисяч кримінальних проваджень за фактами скоєння злочинів військовими російської армії в Україні.

15 липня генпрокурор України Андрій Костін повідомив, що українські суди винесли вироки 53 військовим РФ за скоєні воєнні злочини.

На початок