У понеділок головний прокурор Лівії наказав затримати вісьмох посадових осіб через обвалення двох дамб, через яке місті Дерна виникла повінь, унаслідок чого загинули тисячі людей. За останніми даними, кількість загиблих коливається від 4000 до 11 000 .
Про це пише DW.
Мер Дерни Абдель-Монейм аль-Гаїті, який був звільнений після катастрофи, був серед допитаних.
Затриманих допитали щодо звинувачень у тому, що до катастрофи призвели безгосподарність, недбалість і помилки. Прокурори стверджують, що чиновники не надали достатньо доказів, щоб уникнути пред'явлення звинувачень.
Дамбу побудувала будівельна компанія з колишньої Югославії в 1970-х роках. Ця гребля мали захистити місто від раптових повеней . У 2007 році турецька фірма також уклала контракт на проведення технічного обслуговування двох дамб.
У звіті державного аудиторського агентства в 2021 році говориться, що дві дамби не підтримувалися, попри виділення понад 2 мільйонів доларів (1,88 мільйона євро) на ці цілі у 2012 і 2013 роках.
Вплив громадянської війни на критичну інфраструктуру Лівії
Лівія довго страждала від політичних потрясінь після того, як продемократичне повстання понад десять років тому повалило багаторічного диктатора Муаммара Каддафі.
Відтоді країна була розділена між адміністраціями на сході та заході, що ворогуютьміж собою. Це ускладнило ситуацію на місці та залишило критичну інфраструктуру в занедбаному стані.
Багата нафтою країна також пережила громадянську війну між 2014 і 2020 роками, яка завдала значної шкоди критичній інфраструктурі.
Що відомо про обвал греблі в Лівії
Шторм "Даніель" пронісся над Середземним морем у неділю, 10 вересня. Через нього у країні розмити дороги, зруйновані будівлі у Дерні та уражені поселення уздовж узбережжя, включаючи друге за величиною місто Лівії Бенгазі.
Речник Лівійської національної армії Ахмед Місмарі повідомив, що масштабні повені сталися після обвалу дамб над Дерною, "змивши цілі квартали з їхніми жителями в море".
За словами очевидців, пошуково-рятувальні роботи тривають. Влада оголосила надзвичайний стан, закривши школи та магазини та запровадивши комендантську годину.
Лівія політично розділена між на східну та західну частини, а державні служби розпалися після повстання 2011 року за підтримки НАТО, яке спричинило багаторічний конфлікт. Міжнародно визнаний уряд у Тріполі не контролює східні території.