Підвищення "мінімалки": які переваги та ризики для української економіки

Підвищення "мінімалки": які переваги та ризики для української економіки

Інфографіка
Підвищення "мінімалки": які переваги та ризики для української економіки
УНІАН

25 серпня Верховна рада підтримала збільшення розміру мінімальної заробітної плати на 277 гривень до 5 тисяч гривень з 1 вересня цього року. До цього моменту "мінімалка" складала 4723 гривні. Рішення про підвищення підтримали в цілому 295 депутатів. Раніше президент Володимир Зеленський заявляв, що у випадку ухвалення це підвищення стане першим з трьох запланованих — у 2023 році "мінімалка" має зрости до 7176 гривень. Суспільне проаналізувало переваги і недоліки підвищення мінімалки, а також те, як воно вплине на українську економіку.

Які переваги

"Розрахунки уряду демонструють, що збільшення мінімальної заробітної плати дасть змогу привести її у відповідність до реального прожиткового мінімуму та простимулює споживчий попит на українську продукцію", — заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

За інфографікою Кабміну, серед переваг збільшення "мінімалки":

  • розігрів економіки через збільшення споживання населення;
  • приведення "мінімалки" до реального прожиткового мінімуму, який нині складає фактично 4900 гривень;
  • детінізаціяПереведення зарплат на "білу" основу. зарплатного фонду.
Переваги збільшення "мінімалки"
Переваги збільшення "мінімалки". Кабмін

"Це трошки більше ніж 5% від мінімальної заробітної плати. Таке підняття, навіть незважаючи на те, що економіка України у процесі падіння, не є карколомним для бізнесу. Ми також розуміємо, що великий білий бізнес мінімальну зарплату практично не платить. Фактично мінімальна заробітна плата є в установах, де частина виплачується в нелегальних конвертах. Тому там просто пройде перерозподіл. Підняття мінімальної зарплати до рівня фактичного прожиткового мінімуму необхідне", — пояснив економіст Олег Пензин в ефірі "Суспільна студія" на UA:Першому.

За його словами, підняття "мінімалки" "фактично змінить всю тарифну сіткуТарифна сітка — сукупність кваліфікаційних тарифних розрядів та відповідних їм коефіцієнтів, які визначає Кабінет міністрів. За тарифною сіткою формуються ставки оплати праці працівників залежно від складності виконуваних робіт та їх кваліфікації.".

Народна депутатка від фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук вважає, що мінімальну зарплату необхідно збільшувати, оскільки нині Україна "не наздоганяє за цим показником інші європейські країни".

"Ми зменшуємо диспропорцію між людьми, які мають найменші доходи, і середньою заробітною платою. Якщо брати країни Центральної та Східної Європи, то нормальним показником "мінімалки" є 45-55% від середньої зарплати. Зараз в нас цей показник близько 40%, тобто набагато нижче", — сказала Кравчук в ефірі Українського радіо.

За її словами, паралельно парламент буде стимулювати внутрішній ринок, оскільки фактично підвищенням мінімальної оплати праці збільшує внутрішнє споживання.

"Зрозуміло, що люди, які отримують невисокий дохід, не можуть купувати товари іноземного виробництва. Вони переважно купуватимуть українські товари й українські послуги. Тобто кошти будуть спрямовані в українську економіку", — додала Кравчук.

Недоліки підвищення

Голова Національної ради економічного розвитку Олексій Дорошенко вважає, що підвищення "мінімалки" змусить бізнес "більше йти у тінь і платити в конвертах".

"Падіння економіки за другий квартал склало 11%. Це означає, що бізнес в середньому живе гірше. І в цих умовах, коли бізнес у всьому розвиненому світі отримує кредити, у нас в державі за цей рік отримали лише 5 млрд. Тобто підтримки не було, а навантаження додаткове зараз буде", — пояснив Дорошенко в ефірі "Суспільної студії".

За його словами, Україна здатна "витягнути" підвищення "мінімалки", однак "країна не підтримала власний бізнес, і бізнес не може це зараз потягнути".

"Додаткове навантаження ляже саме на державний сектор. Це означає, що держава повинна бути ще додатково витрачати гроші, не збираючи додаткові податки, щоб профінансувати це збільшення. Сама ідея гарна, але час обраний невдало", — вважає експерт.

Народна депутатка від партії "Європейська солідарність" Ніна Южаніна також скептично налаштована до ініціативи з підвищення оплати праці. За її словами, у 2017 році, коли було останнє підвищення, відбувався ріст економіки й спроможність суб'єктів господарювання.

"Нині ж є дуже багато критичних зауважень до цієї пропозиції. Такі проєкти законів має подавати виключно уряд з ґрунтовими розрахунками і щодо необхідності підвищення, і щодо додаткових надходжень та витрат. Зараз ми таких розрахунків не маємо. Цей проєкт поданий президентом України, очевидно, задля інших вигод, а не для справжнього підвищення доходів громадян", — заявила Южаніна в ефірі Українського радіо.

Ексміністр соціальної політики Андрій Рева вважає, що підвищення "мінімалки" на 277 гривень недостатньо збільшить бюджет України.

"Ще з першого січня влада повинна була б підняти мінімальну зарплату до 5 з половиною тисяч гривень. А зараз із 1 вересня вони підіймають лише до п’яти тисяч. Але що це дасть до кінця року? До кінця року це дасть 1 мільярд 200 мільйонів додаткових коштів у бюджет і 1 мільярд 700 мільйонів додаткових коштів у бюджет пенсійного фонду", — сказав Рева в ефірі "Суспільна студія".

Ексміністр зазначив, що видатки державного бюджету на підвищення мінімальної зарплати тим, кому платить бюджет, складатимуть 3-3,5 млрд гривень, а це, на його думку, "незначна річ".

На противагу твердженню Євгенії Кравчук президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник заявив, що "мінімалка" в Україні ніяк не корелюється з "мінімалкою" західних сусідів.

"Навіть якщо в Україні мінімальна зарплата підвищиться до 6,5 тисяч гривень, це буде в три рази менше, ніж в цей момент у Польщі. Підняття мінімальної заробітної плати — це не підняття якихось соціальних стандартів, а намагання зібрати якомога більше податків з нашого сектору економіки, з наших підприємців", — заявив експерт в ефірі "Суспільної студії".

Що пропонується далі

14 серпня пресслужба Офісу президента повідомляла, що другий етап збільшення "мінімалки" до 6000 гривень запланований на 2021 рік, а впродовж 2021 року очікується третя частина — збільшення до 6500 гривень. Євгенія Кравчук уточнила, коли конкретніше слід очікувати внесення змін.

"15 вересня, коли КМУ внесе проєкт держбюджету, ми там очікуємо побачити вже збільшені показники. До 1 липня наступного року орієнтовно має бути 6,5 тисяч гривень", — сказала Кравчук.

Вона додала, що нині шукають кошти на підвищення заробітної плати саме цього року, адже "це зміни до державного бюджету".

Етапи збільшення "мінімалки"
Етапи збільшення "мінімалки". Суспільне

Водночас згідно з проєктом закону, ініційованим Зеленським, у 2022 році мінімальна заробітна плата в Україні складатиме 6700 гривень, а у 2023 — 7176 гривень.

На початок