Перейти до основного змісту
НАЗК запустило Єдиний портал повідомлень викривачів. Про що йдеться

НАЗК запустило Єдиний портал повідомлень викривачів. Про що йдеться

НАЗК запустило Єдиний портал повідомлень викривачів
НАЗК. УНІАН

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) з 6 вересня запустило Єдиний портал повідомлень викривачів, на якому громадяни можуть повідомляти про факти корупції, які їм вдалося зафіксувати.

Про це повідомила пресслужба НАЗК.

Як пояснили у НАЗК, портал — це один із інструментів реалізації антикорупційної політики, створення якого передбачають закон “Про запобігання корупції” та Державна антикорупційна програма на 2023-2025 роки.

“Єдиний портал повідомлень викривачів — це внутрішній канал повідомлення, який економить бюджет всіх інституцій та організацій на розробку власного окремого механізму”, — розповів голова НАЗК Олександр Новіков.

За його словами, ефективне функціонування Порталу є частиною вимог для початку перемовин про вступ України до Євросоюзу.

“Таким чином виконано їхні рекомендації та інтегровано досвід інших успішних держав із побудови взаємодії з викривачами. Варто зазначити, що підключення організацій до Порталу відбуватиметься згідно з графіком черговості підключення затвердженого НАЗК”, — додав посадовець.

Якщо якась установа поки не підключена до порталу, про корупцію там можна повідомити іншими доступними каналами, зазначив Новіков.

Як працює Єдиний портал повідомлень викривачів

“Спеціальний ресурс забезпечує анонімне надсилання повідомлень працівниками організацій про корупцію в їхніх структурах. Інформація викривачів оперативно надсилається її керівникам або уповноваженим підрозділам (особам) з питань запобігання та виявлення корупції, а також до спеціально уповноваженого суб’єкта у сфері протидії корупції (НАЗК, НАБУ, Нацполіції, органів прокуратури)”, — пояснили у НАЗК.

Портал створений за підтримки донорів. Протягом 180 робочих днів з дня запуску до нього підключать понад 92 тисячі організацій.

На першому етапі — впродовж 30 робочих днів — до порталу підключать НАЗК, НАБУ, Офіс Генпрокурора, Національну поліцію та ДБР. Протягом 60 днів – міністерства, центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом, обласні державні (військові) адміністрації. Протягом 90 робочих днів з дати запуску порталу до нього будуть підключені апарат Верховної ради, секретаріат Кабміну, Офіс президента, апарати РНБО, ЦВК, Рахункової палати, КСУ, державні компанії. Далі підуть обласні, міські, сільські та селищні ради.

Портал забезпечує цілодобовий відкритий доступ для подання повідомлень (у тому числі анонімних) через внутрішні канали повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень. Як зазначили у НАЗК, це мінімізує людський фактор, унеможливлює втручання в систему і витік інформації.

Портал розроблений за підтримки USAID «ВзаємоДія (SACCI)».

Як знайти портал викривачів

Посилання на портал викривачів можна знайти на сайті НАЗК, а також на офіційних вебресурсах тих організацій і установ, які будуть підключені до порталу.

Хто може звернутися на портал

Будь-яка людина, якій стала відома інформація про корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення, може повідомити про це на порталі. Законодавство не містить будь-яких обмежень з цього питання. Однак не кожен може набути статус викривача.

Яка різниця між викривачем і заявником

Людина вважається викривачем, якщо дотримані наступні умови:

  • повідомити про корупцію має фізична особа (громадянин України, іноземець, особа без громадянства), яка переконана, що її інформація є достовірною;
  • наведена у повідомленні інформація повинна містити фактичні дані, що доводять можливе вчинення іншою особою корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, які можна перевірити;
  • ця інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходження нею служби чи навчання.

Якщо відсутня хоча б одна з цих умов, людина вважається заявником.

Чи можливо повідомити про корупцію анонімно

Портал пропонує вибір – анонімно подавати повідомлення чи із зазначенням інформації про себе. Кожному гарантується право на конфіденційність. Якщо людина здійснила повідомлення анонімно, вона не може претендувати на винагороду, а також не може користуватися статусом викривача.

Також можна не вказувати про себе жодних даних. В будь-якому разі кожному заявнику надається ідентифікатор, ввівши який, можна слідкувати за ходом розгляду повідомлення.

Який порядок отримання та розгляду повідомлень

Повідомлення підлягає розгляду, якщо наведена у ньому інформація містить фактичні дані, які можуть бути перевірені. Попередній розгляд повідомлень відбувається у строк не більше десяти робочих днів з дня внесення інформації до порталу. Якщо під час попереднього розгляду виявляються ознаки корупційного правопорушення, матеріали передаються відповідному спеціально уповноваженому суб’єкту у сфері протидії корупції або ДБР. Якщо викладена у повідомленні інформація підтверджується, винні притягуються до дисциплінарної відповідальності.

Які гарантії безпеки для викривача

За наявності загрози життю, житлу, здоров’ю та майну викривачів, їхніх близьких у зв’язку із повідомленням правоохоронні органи можуть надати захист від протиправних посягань.

Який алгоритм отримання винагороди 10%

Першою умовою для отримання винагороди є статус викривача у кримінальному провадженні. Розмір винагороди становить 10% від грошового розміру предмета корупційного кримінального правопорушення, або від завданого державі збитку. Водночас винагорода не може бути більшою за 3000 мінімальних заробітних плат, встановлених на час вчинення такого правопорушення.

Винагорода виплачується за результатами судового розгляду після ухвалення судом обвинувального вироку, що набрав законної сили коштом Держбюджету органами державного казначейства.

У липні НАЗК провело тестування Єдиного порталу повідомлень викривачів, в якому були задіяні 10 перших органів влади.

Раніше НАЗК відкрило публічний доступ до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні чи пов’язані з корупцією правопорушення, з урахуванням безпекових аспектів.

Топ дня

Вибір редакції

На початок